Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Sylwetki mistrzów

Sylwetki polskich mistrzów: Magdalena Maślerz, jubiler - złotnik

przeczytano 4681

To ojciec rozbudził w Niej pasję do ręcznego wykonywania pięknych przedmiotów.

Od wczesnych lat życia interesowała się biżuterią, ale prawdziwa przygoda rozpoczęła się kiedy, jeszcze w czasie studiów, trafiła do pracowni mistrza Tadeusza Henzla, który wprowadził ją w tajniki zawodu. Zaowocowało to zdaniem egzaminu czeladniczego, a następnie mistrzowskiego w Krakowie.

Przygotowanie zawodowe w jubilerstwie w kombinacji z wykształceniem pedagogicznym zdobytym na studiach z Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie sprawiają, że z sukcesami prowadzi Szkołę Złotnictwa Xerion, która pomaga ludziom stawiać pierwsze kroki w złotnictwie. Oprócz prowadzenia kursów jubilerstwa Magdalena Maślerz udziela wsparcia przyszłym parom młodym, które w jej pracowni mogą samodzielnie wykonać obrączki ślubne.

 

Fot. Obrączki ślubne wytworzone w Pracowni XERION.

 

Mimo, że nie pochodzi z rodziny z tradycjami złotniczymi ogromnym wsparciem jest dla niej ojciec, który rozbudził w niej pasję do ręcznego wykonywania pięknych przedmiotów.

 

          

Fot. Magdalena Maślerz podczas ręcznego wytwarzania biżuterii.

                                                                                        

Jej ulubionym medium w pracy artystycznej są kości zwierzęce - szlachetne materiały organicznego pochodzenia to nie tylko kość słoniowa, perły i szylkret, dlatego w jej biżuterii można znaleźć kości innych gatunków (takich jak sarny, dziki, psy, koty, gęsi, ryby itd.), a także inne materiały zwierzęcego pochodzenia jak jeżowce i kraby. Kości to dla niej gotowe rzeźby, na co dzień ukryte pod skórą. Ich forma podoba jej się na tyle, że rzadko cokolwiek w nich rzeźbi, a raczej stara się wyeksponować ich naturalne piękno.

 

                     

                         Fot. Magdalena Maślerz, czaszka psa, bransoleta.                                Fot. Magdalena Maslerz, żuk, kości, wisior.       

 

Fot. Magdalena Maślerz, czaszka psa, bransoleta, kontekst.           

 

     

Fot. Magdalena Maślerz, czaszka psa, broszka

 

Fot. Magdalena Maślerz, kieł dzika, wisior.

 

                

Fot. Magdalena Maślerz, zęby saren, broszki.   

 

Poza pracami z kości wykonuje bardziej tradycyjne formy, głównie ze złota i srebra. Chce, aby były przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Zwykle przedmioty wykonuje ręcznie, przy użyciu tradycyjnych technik złotniczych, od niedawna eksploruje również technikę 3d. Niezależnie od stosowanego materiału tworzy przedmioty proste w formie lecz niekoniecznie w wykonaniu.

 

Fot. Magdalena Maślerz, puzderko, złoto.

 

                   

Fot. Magdalena Maślerz, złote pierścionki.

 

Fot. Magdalena Maślerz, bransoleta supeł, złoto.

 

Fot. Magdalena Maslerz, pierścionek, białe złoto, szafir.

 

Jest osobą aktywną - uczestniczy między innymi w:

  • konkursach (finalistka 24 i 26 Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej: “Granice”i „Tożsamość”, Galeria Sztuki, Legnica),
  • wystawach (m. in. Nature Morte – międzynarodowa mobilna wystawa biżuterii eksponowana na Amber Trip (Wilno,Litwa), Legnickim Festiwalu Srebra (Legnica, Polska), Ramybės galerija (Palanga, Litwa) oraz w Wileńskiej Akademii Sztuki (Galeria Telšiai, Wilno, Litwa); 2015 Beijing International Contemporary Metal&Jewellery Art Exhibition (BIC-MAJA), międzynarodowa wystawa biżuterii i prac z metalu w Pekinie w Chinach, Beijing World Art Museum,Most Excellent! jewellery_art for heroes międzynarodowa wystawa biżuterii w Chemnitz w Niemczech, mineralART 2014: “between layers – worlds within agate”-międzynarodowa wystawa biżuterii w Idar-Oberstein w Niemczech),
  • targach branżowych (Jubinale, Nowohucki Festiwal Sztuki, Sztukobranie) i plenerach artystycznych np. Praga (Czechy), Kamieniec Podolski (Ukraina), Dolina Będkowska (Polska).

 

Fot. Magdalena Maślerz wśród nagrodzonych na Legnickim Festiwalu SREBRO, zdjęcie grupowe.

 

Uczestniczyła w realizacji programu rządowego do nauki branżowego języka angielskiego jako konsultantka merytoryczna. Współpracowała z krakowskim Uniwersytetem Dzieci, gdzie prowadziła zajęcia o współczesnej biżuterii. Jej prace publikowane są między innymi w albumie Marka Fenna “Narrative Jewelry: Tales from the Toolbox”.

Fot. Magdalena Maślerz w pracowni.

 

          

Fot. Magdalena Maślerz, pierścionek z agatem, srebro.

 

          

Fot. Magdalena Maslerz, sygnet dla zespołu DUST BOWL, srebro.

 

Fot. Magdalena Maslerz, wisiorek z agatem, srebro.

 

Fot. Magdalena Maslerz, wisior, srebro, miedź, ziemia.

 

Fot. Magdalena Maślerz, pierścionek, srebro, szafir.

 

Fot. Magdalena Maślerz, spinki do mankietów, srebro.

 

Fot. Magdalena Maślerz, solniczki, srebro.

 

Pani Magdalena Maślerz jesienią bieżącego roku wyjeżdża na rezydencję artystyczną do Włoch (Siena Art Institute). Z racji swego talentu i pracowitości niewątpliwie należy do grona najlepszych ambasadorów polskiego rzemiosła artystycznego w świecie.

 

Więcej informacji:

http://magdalenamaslerz.pl

http://szkolazlotnictwa.pl

http://jubilerzy.info.pl/firma/70/Szkola-Zlotnictwa-Xerion

 

Admin.

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj