Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Edukacja

Specjalizacja Jubilerstwo w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach

przeczytano 2637

Absolwenci specjalizacji jubilerskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach z powodzeniem kontynuują edukację na kierunkach projektowych, krajowych i zagranicznych uczelni artystycznych.

Historia specjalizacji złotnictwo rozpoczęła się w naszej szkole w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to z inicjatywy i pod kierunkiem nauczyciela szkoły, artysty plastyka Eryka Syrnickiego, przy wsparciu ówczesnej dyrekcji szkoły mgr Ireny Rączki i artysty plastyka Edwarda Josefowskiego, jeszcze w ramach programu nauczania specjalności formy użytkowe, pierwsi uczniowie podjęli działania artystyczne w zakresie projektowania i wykonywania obiektów biżuteryjnych.

Ostatecznie w roku szkolnym 1986/1987 uruchomiono specjalizację jubilerstwo, cieszącą się wśród uczniów nieustannie dużą popularnością. Aktualnie kształci się w zakresie tej specjalizacji ponad 70 uczniów pod opieką nauczycieli: Tadeusza Ziętary, Izabelli Kornas, Beaty Hanslik-Janiszewskiej, Joanny Barnaś-Wójcik - artystów plastyków aktywnych twórczo także w nauczanej dziedzinie.

 

 

          

 

          

Fot. Zajęcia w pracowni jubilerskiej.

 

Przedmiot kierunkowy przygotowuje uczniów zarówno do samodzielnego projektowania form złotniczych, jak i do wykonywania obiektów różnymi technikami jubilerskimi. Uczniowie stosują srebro, metale kolorowe, kamienie oraz eksperymentalnie inne materiały. Od kilku lat wykorzystują również naturalny węgiel, nawiązując do tradycji naszego regionu i tworząc wiele oryginalnych rozwiązań użytkowych. Uczniowie poznają także tradycyjne techniki złotnicze, m.in.: filigran, niello, emaliowanie, kameryzowanie, łącząc indywidualne wizje artystyczne z wymogami technologicznymi i funkcjonalnością oraz mają możliwość kreatywnych poszukiwań, z wykorzystaniem swoich predyspozycji projektowych i zainteresowań współczesnymi środkami formalnymi i innowacjami technologicznymi.

Absolwenci specjalizacji jubilerskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach z powodzeniem kontynuują edukację na kierunkach projektowych. krajowych i zagranicznych uczelni artystycznych.

Prace ze złotnictwa reprezentowały szkołę na Ogólnopolskich Wystawach Dyplomów w Częstochowie oraz m.in.: Międzynarodowych Targach Amberif w Gdańsku, Festiwal Srebro w Legnicy, Giełda Minerałów i Biżuterii w Katowicach. Prace pokazywano także za granicą: wielokrotnie w Niemczech (Berlin, Bochum. Kolonia) w ramach programu miast partnerskich oraz w Czechach (Ostrawa, Trzyniec), w Słowacji (Czadca, Bratysława), na Festiwalu Sztuki w Miszkolcu (Węgry) i w Norwegii (Trondheim). W Międzynarodowym Konkursie w Bratysławie Junior Designe 2014 nasza szkoła otrzymała Nagrodę Burmistrza Bratysławy za całość ekspozycji, a w 2016 r uczennica Paulina Strojniak uzyskała nagrodę za najlepszą pracę złotniczą.

Ponadto odbywały się liczne wystawy i prezentacje w lokalnych instytucjach kultury np.: Sztuka Jubilerska Szkół Plastycznych - w Muzeum Historii Katowic, Błysk Nocy, Energia Żywiołów - w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W roku 2015 zaprezentowaliśmy prace uczniów na wystawie w Galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie - ekspozycję tę w trakcie Nocy Muzeów zwiedziło prawie 6 tysięcy widzów. W tym samym roku prezentowaliśmy dorobek naszych uczniów w Galerii Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie.

 

Więcej informacji:

Wizytówka Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach na platformie jubilerzy.info.pl

Strona internetowa Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach

Pokaz Jubilerstwa ZSP Katowice 2016 Centrum Kongresowe

Wystawa prac jubilerskich uczniów ZSP Katowice - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Admin.

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj