Fot. Mama Tadeusza Dobkowskiego, pani Stanisława Dobkowska - Mistrz Rzemiosł Artystycznych.
Tadeusz Dobkowski zafascynował się bursztynem i wszystkim tym, co można w nim odkryć: jego możliwościami, kolorem i pięknem. Uczył się w szkole plastycznej na kierunku „formy użytkowe” związanym z rzeźbą. Na początku chciał związać swoje życie właśnie z rzeźbą, także w bursztynie. Talent w tym kierunku najprawdopodobniej odziedziczył po dziadku ze strony ojca, który mając tylko jedną rękę potrafił tworzyć rzeźbione meble.
W pierwszych latach twórczości Tadeusza Dobkowskiego powstały dzieła, z których jest szczególnie dumny, takie jak rzeźba konika z Dobiegniewa, płaskorzeźby sakralne, rzeźby chrząszczy, w których ogromnym technicznym wyzwaniem było wykonanie ich z jednego kawałka bursztynu.
Fot. Rzeźba chrząszczy "Spotkanie".
Fot. Płaskorzeźby sakralne.
Fot. Konik z Dobiegniewa.
Równolegle Tadeusz Dobkowski doskonalił warsztat, ponieważ uważał, że trudno być dobrym artystą nie będąc dobrym rzemieślnikiem. Praca rzemieślnika nie jest lekka, wymaga dokładności, uwagi, cierpliwości, doskonalenia warsztatu, ale też jest bardzo satysfakcjonująca w momencie, gdy osiągnie się wymarzony efekt. Artysta postanowił połączyć bursztyn z polskim czarnym dębem i srebrem, a w ostatnim czasie także ze złotem płatkowym. Inspirują go czyste, proste formy. W Jego biżuterii widać wpływy architektury, którą studiował w Toruniu na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Projekty Tadeusza Dobkowskiego cechuje elegancja i unikatowość, są tworzone z tradycyjnych polskich surowców, ale zachowują nowoczesny, niepowtarzalny charakter.
Fot. Wisiory z bursztynu bałtyckiego, srebra próby 925 i czarnego dębu.
Fot. Wisior z bursztynu bałtyckiego, srebra próby 925 i czarnego dębu.
Fot. Biżuteria z bursztynu bałtyckiego i czarnego dębu z kolekcji SUNSET.
Fot. Biżuteria z bursztynu bałtyckiego i czarnego dębu z kolekcji SUNSET.
Fot. Biżuteria z bursztynu bałtyckiego i czarnego dębu z kolekcji SUNSET.
Na szczególną uwagę zasługują także inne prace Tadeusza Dobkowskiego. Majstersztykiem są buławy marszałkowskie wykonane ze srebra, bursztynu i drewna na zamówienie Władz Gminy Gniewino. Ich wyjątkowość tkwi w takim zaprojektowaniu srebrnych elementów, żeby można było je złożyć bez lutowania z umieszczeniem wewnątrz bursztynu. Wymagało to ogromnej wyobraźni przestrzennej i pedantycznego wykonania.
Fot. Buławy Marszałkowskie
Fot. Symboliczne klucze do bram miasta.
Fot. Upominki dla reprezentacji Hiszpanii w Mistrzostwach Europy 2012.
Fot. Wizytownik. Prezent dla Premiera Kuwejtu.
Pracownia Tadeusza Dobkowskiego realizuje także zamówienia wg projektu klienta, m.in. zostały wykonane statuetki, które były nagrodami głównymi na Międzynarodowych Konkursach Gitarowych w Gdańsku, Międzynarodowych Konkursach Lutniczych w Gdańsku oraz charytatywnie na Młodzieżowych Powiatowych Festiwalach Piosenki.
Fot. Statuetki, nagrody w konkursach.
W gronie osobistości, które zamówiły bądź zostały obdarowane dziełami wychodzącymi spod ręki Tadeusza Dobkowskiego są między innymi:
- Jan Paweł II - wielokrotnie, również przez arcybiskupa metropolitę gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego,
- Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski,
- Prezydent Portugalii Jose Sampaio,
- Premier Kuwejtu Nasser Muhammad Al Ahmad Al Sabah,
- Przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej Hanna Gronkiewicz-Waltz,
- Prezes TVN Mariusz Walter,
- Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej na EURO 2012,
- Carlos Santana,
- Robert Plant wokalista Zeppelin.
Fot. Plakieta okolicznościowa Fot. Przybornik do pióra
Prace Tadeusza Dobkowskiego były prezentowane między innymi w Barcelonie, Budapeszcie, Chorwacji na wystawie DESIGNG IN POLAND oraz na wystawie Yunnan Provincial Museum POLISH DAYS IN KUNMING i POLISH DAYS W CHENGDU w Chinach.
Fot. Wystawa w Chinach.
Fot. Z kolekcji Tadeusza Dobkowskiego prezentowanej na światowych wystawach.
Ostatnio Tadeusz Dobkowski otrzymał propozycję, aby zaprojektowane przez Niego bransolety były wystawione w Muzeum Narodowym w Chinach.
Fot. Bransolety autorstwa Tadeusza Dobkowskiego.
Tadeusz Dobkowski zajmuje się jubilerstwem z nieprzemijajacym entuzjazmem od 25 lat. Cieszy się, że tę pasję podziela jego 13-letnia córka Aleksandra, która z chęcią uczestniczy zarówno w procesie tworzenia, jak i w imprezach targowych oraz marzy o pracy w firmie w przyszłości. Tadeusz Dobkowski kocha to co robi, wciąż uczy się czegoś nowego, udoskonala swoje wzornictwo, a jego celem jest rozwój artystyczny i stabilne funkcjonowanie coraz to lepiej prosperującej firmy. Prywatnie jest człowiekiem niezwykle ciekawym, inspirującym, w obecności którego czas jakby zatrzymuje się w miejscu.
Tadeusz Dobkowski tworzy w swoim ukochanym mieście Gdyni.
Adres pracowni: Galeria Bursztyn Tadeusz Dobkowski, ul. 10-go Lutego 33, 81-364 Gdynia
Admin.