Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Waga inwestycji w biznesie

przeczytano 2333

Ponad 30% polskich przedsiębiorców badanych podczas 14. fali badania Bibby MSP Index, wskazuje, że głównym czynnikiem przeszkadzającym w dalszym rozwoju ich firmy jest brak środków na nowe inwestycje, przy jednoczesnym braku zdolności kredytowej. 

Ponad połowa prowadzących firmy w Polsce pytana o stan wydatków na inwestycje deklaruje, że ich poziom się nie zmieni, a prawie ¼ badanych twierdzi, że poziom inwestycji w biznesie wzrośnie w najbliższym czasie. Z ekonomicznej perspektywy martwią niższe od zaplanowanych wydatki na inwestycje, które mogą być efektem przygotowania przez prowadzących firmę na to, co może się jeszcze wydarzyć zarówno w lokalnej, europejskiej, jak i światowej gospodarce.

Analizując wskaźnik Bibby MSP Index, badającego warunki panujące wśród przedsiębiorców z polskiego sektora MŚP, możemy zauważyć, że najmniejsze różnice w opiniach respondentów zanotowano przy okazji pytania o wydatki na inwestycje. Jedyna znacząca różnica dotyczy wzrostu niepewności, czy te wydatki zwiększać czy nie – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services w Polsce.

Inwestycje w branżach

Na podstawie analizy Bibby MSP Index potwierdza się twierdzenie, że każda branża ma inne wydatki i trudności oraz odmienne podejście do inwestycji. W branży budowanej i handlu zauważalny jest wzrost inwestycji, natomiast sektory produkcji, usług i transportu odnotowały spadek inwestycji, co może być reakcją na niepewność sytuacji na rynku oraz wzrost cen w tych segmentach.

W dobrze funkcjonującej gospodarce to inwestycje powinny wpływać na dynamiczny wzrost PKB. Każda branża ma swoje wyzwania, wynikające z charakterystyki jej działalności, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy, jednak to zmiany gospodarcze są najtrudniejsze z punktu widzenia prowadzących biznes – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Źródło niechęci do inwestycji

Przedsiębiorca inwestujący część przychodów firmy umożliwia swojemu biznesowi sprawny rozwój oraz wzmocnienie pozycji na rynku. Z perspektywy gospodarki to wzrost PKB, wynikający z rozwoju przedsiębiorstw, jest zdecydowanie korzystniejszy niż ten oparty na wzrastającej konsumpcji gospodarstw domowych. Dzięki inwestycjom rynek zyskuje miejsca pracy dla nowych pracowników, wzrasta modernizacja technologiczna oraz zwiększeniu ulega przychód państwa.

Z perspektywy przedsiębiorców można odnotować niechęć do inwestowania, która wynika z niepewnego środowiska do dalszego rozwoju biznesu. Wpływ na nastrój prowadzących biznes ma również niestabilność prawna i podatkowa.

Niestabilna sytuacja na rynku, w tym zmiany w prawie handlowym, podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzenia, niepewność kierunku zmian wynikających z Brexitu, zaburza stabilność sektora MŚP. Małe i średnie firmy są szczególnie podatne na zmiany na rynku, które mogą mieć ogromny wpływ na prowadzoną przez nich działalność. Przedsiębiorcy żyją w ciągłej niepewności, przez co odkładają w czasie inwestycje, dzięki którym mogliby rozwijać firmę – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

 

Źródło: www.bibbyfinancialservices.pl.

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj