Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Konkursy

AMBERIF DESIGN AWARD ROZSŁAWIA BURSZTYN NA CAŁYM ŚWIECIE!

przeczytano 2408

AMBERIF DESIGN AWARD ROZSŁAWIA BURSZTYN NA CAŁYM ŚWIECIE!

Na tegoroczną, 23. edycję Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 117 artystów z 28 krajów nadesłało 147 prac. To imponujący wynik!  - Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by prace na konkurs nadeszły z tak wielu krajów, i nigdy też nie zdarzyło się, żeby w pierwszej trójce laureatów nie znaleźli się polscy twórcy - tak wyniki konkursu podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor Targów Amberif. Nagrody i wyróżnienie powędrowały do artystów z Meksyku, Niemiec i Chin.

Prace - w formie rysunków, projektów wykonanych technikami komputerowymi oraz zdjęć gotowej biżuterii przeznaczonej do zdobienia różnych części ciała - nadesłali nie tylko twórcy biżuterii i projektanci, ale także rzeźbiarze. Zadowolenia nie kryła kuratorka konkursu Barbara Schmidt. - Zachwyt bursztynem zatacza coraz szersze kręgi i zdaje się być naprawdę ciekawym źródłem inspiracji dla artystów - zauważyła.

Międzynarodowe jury Konkursu stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem. - W ocenie braliśmy pod uwagę przede wszystkim użycie bursztynu, oryginalność pracy, jej koncepcję, sposób wykonania i zgodność z tematem konkursu - wyjaśniła Jurgita Ludavičienė, krytyczka sztuki, kuratorka, profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. - Nagrodzone prace są konceptualne, oryginalne i dobrze wykonane - dodała. - To bardzo ważne, zwłaszcza że  z pewnością staną się one inspiracją dla uczestników konkursu Amberif Design Award w kolejnych latach. Obok Ludavičienė w jury zasiedli również:

 • Christianne Weber-Stöber – historyk sztuki, badaczka biżuterii, dyrektor generalny Stowarzyszenia Sztuki Złotniczej w Hanau  (Niemcy)
 • David Huycke – artysta złotnik, profesor w PXL-MAD School of Arts Hasselt oraz Wydziału Architektury i Sztuki na Uniwersytecie w Hasselt (Belgia)
 • Sofia Björkman – artystka jubilerska i kuratorka projektów z dziedziny złotniczej (Szwecja)
 • Sara Gackowska – artystka tworząca biżuterię i sztukę wizualną (Polska).

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 • NAGRODA GŁÓWNA ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska (10.000 zł):

Alberto Dávila Quesada / Meksyk

UZASADNIENIE: Odważna interpretacja hasła konkursowego w formie przedmiotu do ust zamiast klasycznej biżuterii jak np. pierścionek czy wisiorek. Jest to praca 

symboliczna, która odnosi się do głównego tematu Kairos i niesie za sobą znaczenie związane z materiałem, podkreślając piękno bursztynu.

 

 • NAGRODA  BURSZTYNOWA

ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (1 kg bursztynu): 

Martin Radt / Niemcy

UZASADNIENIE: Chwila brutalności i surrealizmu – przekłucie bryłki bursztynu przez agrafkę, której to agrafki nie możemy rozpiąć, co czyni z tej chwili moment ukrytej kinetyki. 

 

 • NAGRODA SREBRNA (1 kg srebra): 

Laurent Brune / Niemcy

UZASADNIENIE: Praca ta ukazuje rozmaite kolory i możliwości bursztynu. Dobra jakość i umiejętności złotnicze na styku między dwoma bardzo różnymi materiałami: metalem i bursztynem.

 • WYRÓŻNIENIE:

Wenzho Lin / Chiny

UZASADNIENIE: Niezwykle poetycki pomysł, gdzie mucha, zwykle uwięziona w bryłce bursztynu, tu zostaje schwytana na „taśmie filmowej”. Łącznik między przeszłością a przyszłością.

 

Ponadto do publikacji w katalogu targów Amberif 2019 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 17 prac autorów pochodzących z różnych krajów europejskich, Chin i Korei Południowej.

więcej informacji: www.amberif.pl

AMBERIF 2019

termin:  20-22 marca, 10.00-18.00 | 23 marca, 10.00-16.00

miejsce: Gdańsk, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11,

organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

dyrektor projektu:  Ewa Rachoń  | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134
patroni honorowi: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

partnerzy: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne.

Komentarze
 • Anna
  06.03.2019 22:33:41
  A w jaki sposób ten nadgryziony bursztyn odnosi się do tematu konkursu? Proszę o merytoryczne uzasadnienie.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj