Nie jesteśmy w stanie wyeliminować ryzyka gospodarczego ani geopolitycznego. Możemy natomiast złagodzić negatywne skutki ich oddziaływania. Sposobem na zabezpieczenie się przed ryzykiem geopolitycznym jest mądre lokowanie posiadanego majątku. Sprawdzonym rozwiązaniem jest jego dywersyfikacja pomiędzy różne klasy aktywów – zarówno inwestycji finansowych jak i alternatywnych.
W czasie wzrostu niepewności na rynkach finansowych powstaje panika a inwestorzy uciekają od akcji, obligacji czy instrumentów pochodnych – kierują natomiast swoją uwagę na aktywa uznawane od wieków za bezpieczne, których wartość nie znika, ze względu na pogorszenie sytuacji politycznej czy ekonomicznej. Do takich należą metale szlachetne, których ceny w okresach politycznych i ekonomicznych zawirowań mają tendencję wzrostową. Stąd niejednokrotnie obserwowaliśmy wzrosty cen złota czy srebra, gdy wybuchały konflikty na obfitym w ropę naftową Bliskim Wschodzie czy wzrastały niepokoje społeczne w należącej do strefy euro Grecji.
Metale szlachetne są powszechnie uznawane za aktywo o najwyższej jakości - są zarówno płynne jak również materialne. Akceptowane, jako nośnik wartości pod każdą szerokością geograficzną. Takich cech nie posiadają inne aktywa takie, jak nieruchomości czy papiery wartościowe. Dzięki temu metale szlachetne pozostają najbezpieczniejszą przystanią dla majątku materialnego w każdej epoce, systemie politycznym i pod każdą szerokością geograficzną.
żródło: Goldenmark