Celem Stowarzyszenia jest promocja współczesnego polskiego wzornictwa biżuterii autorskiej w kraju i za granicą, oraz zapewnienie członkom STFZ szerokiego dostępu do informacji branżowych, sieci kontaktów i aktualnych oraz archiwalnych materiałów branżowych.
Swoje cele STFZ realizuje poprzez:
– współorganizowanie wystaw, konkursów, plenerów i kursów w kraju oraz udział w podobnych imprezach za granicą,
– współpracę z podobnymi organizacjami w Polsce i na Świecie,
– szeroką wymianę informacji, myśli i idei,
– prowadzenie działalności dokumentacyjnej.
Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym dla M. St. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego numer pozycji rejestru (numer KRS) 0000201417.
Stowarzyszenie nie otrzymuje żadnych subwencji, a jego budżet składa się ze składek członkowskich. Prace organizacyjne i administracyjne Stowarzyszenia wykonywane są społecznie przez członków Zarządu i Rady Programowej w ich prywatnych pracowniach i domach.
STFZ nie posiada własnej galerii, ale w drodze instytucji Galerii Rekomendowanych przez STFZ posiada dostęp do galerii prywatnych będących wyróżnionymi tym tytułem.
STFZ aktywnie uczestniczy w międzynarodowym życiu złotniczym, współpracując z zagranicznymi stowarzyszeniami złotniczymi, sieciami kontaktowymi.
ZARYS HISTORII POWSTANIA STFZ
Pomysł utworzenia nowego niezależnego związku twórczego zrodził się jesienią 1990 roku. Pierwszy mówił o tym Marek Nowaczyk.
Polskie złotnictwo rozwijało się, w Legnicy wystawa goniła wystawę, pojawiały się jak grzyby po deszczu galerie z autorską biżuterią, tworzyły się podstawy normalności w polityce, w gospodarce, w sztuce.
Marek wiedział czego chce spotykaliśmy się w różnych składach, ale trzon stanowili późniejsi założyciele Stowarzyszenia. Wniosek do Sądu podpisało 15 osób: 13 lutego 1991 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie postanowił zarejestrować związek twórczy – Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Do czasu pierwszego Zjazdu pierwsze komisaryczne władze tworzyli: Andrzej Bielak, Jacek Skrzyński, Giedymin Jabłoński.
Pierwszy Walny Zjazd STFZ odbył się 27 kwietnia 1992 r. STFZ liczył już wtedy 47 członków. Koncepcja znaku graficznego STFZ wyszła od Barbary Kańskiej -Bielak. Ponieważ jedną z głównych bolączek środowiska był brak wymiany informacji pojawiło się info. Prototypem była strona maszynopisu (niestety bez daty), powielana na ksero, z nagłówkiem „Podstawowe informacje o STFZ nr 1″. Potem już z datą 20 lipiec 1992 r „Informacje STFZ nr 2″, kolejne ukazywały się już pod nazwą „inf 3″ aż do „inf 9″ . W kwietniu 9 r. ukazało się „info 10″ i ta nazwa funkcjonuje do dzisiaj. W siedemnastym roku nie bez dumy stwierdzamy, że pomysł Marka otworzył nową epokę w polskim powojennym złotnictwie artystycznym.
Andrzej Bielak
Kraków, listopad 2008
Dzisiaj (2015) STFZ liczy ponad 148 członków rzeczywistych, rekomenduje 15 galerii. Nawiązaliśmy liczne kontakty z bracią złotniczą w całym świecie. Zrobiliśmy wiele dla całego środowiska. Siła i pozycja STFZ jest efektem pracy wszystkich członków Stowarzyszenia.
TAGI: |
stowarzyszenie
organizacja
tworcy-form-zlotniczych
polscy-projektanci
wykonawcy-bizuterii-autorskiej
|