Artystyczna Pracownia Odlewnictwa i Witraży Stanisław Janiszewski

Pracownia powstała w 1979 r., aczkolwiek wiedza na temat rzeźby w metalu była przekazywana od paru pokoleń. Jestem artystą rzeźbiarzem, posiadam także tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych nadany mi przez Ministra Kultury i Sztuki prof. Krawczuka.Adres:
Artystyczna Pracownia Odlewnictwa i Witraży Stanisław Janiszewski
Komandorska 69
80-299 Gdańsk
woj.: pomorskie

Pozostałe dane:
Tel.: +48 533 444 999
Fax.: +48 58 552 76 94
E-mail : galeria@artjaniszewski.pl

W Internecie:
http://artjaniszewski.plBranże:

Firma prowadzi swoją działalność w ramach poniższych branż i kategorii:

 • Producent biżuterii sakralnej
 • Mistrzowie rzemiosł artystycznych
 • Artyści

Zasięg:

Firma działa na obszarze:

Świat


Pracownia powstała w 1979 r., aczkolwiek wiedza na temat rzeźby w metalu była przekazywana od paru pokoleń. Jestem artystą rzeźbiarzem, posiadam także tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych nadany mi przez Ministra Kultury i Sztuki prof. Krawczuka.

Sam projektuję i wykonuję swoje prace. Wszystkie moje dzieła są przeze mnie sygnowane. Rzeźbię modele, wykonuję formy oraz odlewy precyzyjne w srebrze, brązie, mosiądzu i aluminium, jak również cyzeluję i patynuję.

Tworzone prace, jak i użyte materiały są zawsze najwyższej jakości i posiadają atest. Metal sporządzany jest według mojej receptury wypracowanej na przestrzeni prawie 40 lat doświadczeń, aby uwypuklić czystość i szlachetność materiału.

Realizuję odlewy precyzyjne w oparciu o technikę XVIII wieczną - na tracony wosk, która w mojej pracowni gwarantuje najwyższą klasę jakości.

Do wykonywania kloszy i innych przedmiotów ozdobnych używam jedynie oryginalnego szkła witrażowego produkcji USA, które sam wyginam i formuję na pożądany kształt.

Tworzę, również prace z bursztynu naturalnego; w połączeniu ze szkłem i metalem.Projektuję i Wykonuję:

 • lampy witrażowe, witraże, przedmioty ozdobne,
 • żyrandole, plafony, kinkiety, świeczniki,
 • statuetki, plakiety, medale,
 • fontanny, pomniki, tablice,
 • figury, rzeźby, płaskorzeźby,
 • wyroby sakralne i kościelne,
 • cukiernice, patery, srebra, wazony,
 • meble i balustrady z metali kolorowych,
 • modele, formy, odlewy precyzyjne z powierzonych wzorów,
 • ręczne formowanie szkła, obróbka i nakładanie rzeźby w metalu,
 • projektujemy wnętrza
 • realizujemy indywidualne zamówienia według projektu bądź pomysłu klienta.

Ponadto wykonuję renowacje i rekonstrukcje antyków z różnych epok i z różnych metali. Kuję, również w blachach mosiężnych i srebrnych starymi technikami: m.in. klosze do lamp, płaskorzeźby, koszulki do obrazów.

Szereg moich prac ze srebra, brązu złoconego bądź srebrzonego i mosiądzu wykonałem dla prywatnych kolekcji oraz wielu kościołów jak np.: replika XIV w. Paschału (140 cm wysokości) do Katedry w Pelplinie.

W 1999 r. stworzyłem ze srebra replikę XV w. "Pięknej Madonny" z Janowa o wysokości 50 cm dla Ojca Świętego Jana Pawła II, którą wręczono mu w Toruniu.

Figura, którą otrzymał św. Jan Paweł II.

Mój 60 cm wazon z brązu srebrzonego w połączeniu ze szkłem dwuwarstwowym został wręczony Prezydentowi USA Georgowi Bushowi na polu golfowym w Postołowie. Dla kongresmenów amerykańskich wykonałem 20 statuetek słoni indyjskich.

Wykonałem dzieła m.in. dla Muzeum Zamkowego w Malborku, XIX w. Pałacu Wiechertów w Starogardzie Gdańskim, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej, Pracowni Konserwatorskich np.: renowację i rekonstrukcję figury o wys. 120 cm z cynku dla Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu, czy wykonanie zapinek do starodruków dla Biura Integracji Działań Konserwatorskich w Gdańsku.

Ponadto stworzyłem z brązu trzymetrową figurę "Jasia Rybaka" na fontannę w Sopocie, "Drzewo" na Starym Rynku w Świeciu, "Żaby" do Centrów Architektonicznych w Niemczech i wiele innych.

Wykonałem, również szereg statuetek z brązu dla firm: statuetkę drzewka dla Compensy, Św. Floriana dla Top-Design, dla

Stowarzyszenia "Sercu na Ratunek", Towarzystwa Terapeutycznego w Gdańsku, dla Duńskiego Biura Handlowego w

Gdyni, Kataryniarzy, statuetkę "Żywiec", Temida, Dżentelmen Roku i wiele innych.

Moje prace znalazły się też w renomowanych galeriach i domach aukcyjnych na całym świecie oraz były wyróżniane i nagradzane na wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

Stanisław Janiszewski

Artysta rzeźbiarz

 

Szachy Odsiecz Wiedeńska

  


TAGI:
Mistrz-Rzemiosl-Artystycznych wyroby-sakralne-i-koscielne cukiernice patery srebra wazony statuetki plakiety medale lampy-witrazowe witraze przedmioty-ozdobne renowacja-i-rekonstrukcja-antykow odlewnie odlewy-precyzyjne odlewy-z-brazu