Galeria Sztuki w Legnicy

Galeria Sztuki w Legnicy (dawniej BWA) zajmuje się w prezentacją i promocją sztuki współczesnej we wszystkich jej przejawach. Specjalizuje się w prezentacji młodego malarstwa polskiego i awangardowej, unikatowej biżuterii.Adres:
Galeria Sztuki w Legnicy
Plac Katedralny 1 /1
59-220 Legnica
woj.: dolnośląskie

Pozostałe dane:
Tel.: 76 862 09 10
Drugi tel.: 76 862 06 94
Fax.: 76 856 51 26
E-mail : galeria@galeria.legnica.pl
Drugi e-mail : promocja@galeria.legnica.pl; apietras@galeria.legnica.eu

W Internecie:
http://galeria.legnica.eu
http://silver.legnica.euBranże:

Firma prowadzi swoją działalność w ramach poniższych branż i kategorii:

  • Galerie

Zasięg:

Firma działa na obszarze:

Świat


Galeria Sztuki w Legnicy, istniejąca od 1971 roku najpierw jako państwowa BWA, obecnie jest samorządową, miejską instytucją kultury. Zajmuje się upowszechnianiem i promocją sztuki współczesnej we wszystkich jej przejawach poprzez działalność wystawową, edukacyjną i gospodarczą.Galeria prezentuje malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, szkło, ceramikę, tkaninę, obiekty i instalacje, sztukę video, design i złotnictwo artystyczne oraz zajmuje się organizacją wystaw indywidualnych i zbiorowych prac artystów z Polski i zagranicy, akcji oświatowych i plenerowych, happeningów, warsztatów, projekcji filmowych, koncertów, konkursów, lekcji, wykładów i sesji naukowych poświęconych współczesnej sztuce, zwłaszcza złotniczej. Ponadto Galeria gromadzi dzieła sztuki współczesnej, głównie malarstwa, oraz unikatowej biżuterii artystycznej i prowadzi działalność handlową biżuterią artystyczną (Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem), gastronomiczną (Kawiarnia „Pacykarz”).

Od niemal 30 lat Galeria Sztuki w Legnicy specjalizuje się w prezentacji młodego malarstwa polskiego (Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE), a od 40 lat - w prezentacji awangardowej, unikatowej biżuterii (Legnicki Festiwal SREBRO). Galeria posiada dwa własne salony wystawowe, a ponadto często korzysta z przestrzeni wynajętych i nietypowych. Galeria działa lokalnie, krajowo, a także międzynarodowo, m.in. corocznie realizuje interdyscyplinarne projekty i wystawy artystów z zagranicy (m.in. z Australii, Belgii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Korei Pd., Niemiec, Szwecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA), a także sama prezentuje polskich artystów poza Polską.

 

Fot. Galeria z zewnatrz.Organizowany już od blisko 40 lat Legnicki Festiwal SREBRO jest to najstarszy, największy i najważniejszy w Polsce międzynarodowy przegląd biżuterii artystycznej, a także jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez tego rodzaju w Europie.  W ramach Festiwalu corocznie prezentowanych jest ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych i grupowych artystów z Polski i zagranicy, którym towarzyszą liczne dodatkowe wydarzenia jak: seminarium popularno-naukowe, pokazy biżuterii i mody, konkursy i warsztaty złotnicze, koncerty, projekcje filmowe oraz akcje plastyczne i happeningi w przestrzeni miasta. 

Głównym wydarzeniem Festiwalu jest międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Każdego roku Konkurs odbywa się pod innym hasłem i przyciąga setki twórców (ponad 300 w 2017 r.) zazwyczaj z ok. 40 krajów, głównie z Europy, ale również z wielu odległych zakatków świata, m.in. z Argentyny, Brazylii, Chile, Iranu, Izraela, Japonii, Kolumbii, Korei, Meksyku, Nowej Zelandii, Singapuru, USA czy Tajwanu. 

 

Fot. Plakat  Konkursu Sztuki Złotniczej 2018.

 

W 2004 r., po 25 latach „srebrnych” pokazów, odbywających się głównie w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, Galeria postanowiła zdyskontować swój dorobek organizacyjny w zakresie promocji współczesnej, awangardowej biżuterii i rozpoczęła budowę stałej kolekcji. Od początku postanowiono, że kolekcja będzie miała charakter międzynarodowy, tak jak międzynarodowy charakter i rangę ma Festiwal SREBRO. Spośród licznie przewijających się przez Festiwal prac wyłuskiwano najciekawsze, w ten sposób gromadząc do tej pory już ponad  300 obiektów artystów z Polski i ze świata. Legnicką kolekcję stanowi współczesna, unikatowa biżuteria oraz obiekty i instalacje designerskie w funkcji biżuterii autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych projektantów. Zbiór pokazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego. Legnickie pokazy wielokrotnie poświęcone były aktualnym problemom społecznym czy filozoficznym i estetycznym, generując zaskakująco oryginalne i świeże, aktualne i nowatorskie prace. W tym zakresie kolekcja i sposób jej uporządkowania może okazać się oryginalną i jedyną nie tylko w wymiarze Polski. 

Drugim sztandarowym wydarzeniem organizowanym przez Galerię Sztuki  jest obchodzący wkrótce swoje 30-lecie Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej znanych w kraju konkursów dla młodych malarzy. Adresowany jest do absolwentów pracowni malarskich wyższych uczelni plastycznych z ostatnich dwóch lat i ma za zadanie ułatwić uczestnikom start w dojrzałe życie artystyczne, nawiązanie współpracy z krytykami, galerzystami, kolekcjonerami, mediami i rynkiem sztuki. Z drugiej strony PROMOCJE to równiez prezentacja i dokumentacja poszukiwań twórczych najmłodszego pokolenia malarzy, ukazanie szerokiej publiczności najciekawszych zjawisk, aktualnych trendów i kierunków rozwoju malarstwa polskiego oraz promowanie awangardowych demonstracji i stymulowanie nowych trendów w sztuce.

Aders mailowy do konursu Srebro: silver@galeria.legnica.euFot. Galeria z zewnątrz.

 

Fot. Galeria z zewnątrz.

 

Fot. Laureaci 26. MKSZT Tożsamość 2017.

 

Fot. Kulminacja SREBRO 2017.

 

Fot. Kulminacja SREBRO 2017.

 

Fot. PROMOCJANCI 2017.

 

Fot. PROMOCJE 2017, wernisaż.

 

Fot. Wernisaż wystawy Kolekcja Zagłębia Miedziowego.

 

Fot. Wernisaż wystawy M.Szymankiewicz.

 

Fot. Wernisaż wystawy Telemacha Pilitsidisa.

 

Fot. Herald O' Connor SREBRO 2017.

 

Fot. Mei-Fang Chiang SREBRO 2017.

 

Fot. Vered Kamiński SREBRO 2016.

 

Fot. Zu Ping Lin SREBRO 2017.

 

Fot. Felieke Van Der Leest SREBRO 2017.

 

Fot. Akiko Kurihara SREBRO 2017.

 

 

 

 


TAGI:
wystawy malarstwo bizuteria galeria galeria-sztuki Legnica