Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Jego cesarska mość Jadeit

przeczytano 5062

Jadeit. Mistyczny, cenniejszy niż złoto i diamenty, o niesamowitej sile przyciągania. Kamień kultu w wielu kulturach. Mowa o jadeicie cesarskim, symbolu bogactwa i powodzenia życiowego.

Jadeit cesarski (zwany również żadem cesarskim) należy do szerokiej rodziny jadeitów. Jednak ze względu na swoją unikalność, czystość i klarowność barwy jest najbardziej pożądaną z odmian. Półprzezroczysty hipnotyzuje szmaragdowym odcieniem zieleni. Na jego punkcie szaleją Chiny. Wkrótce podbije cały świat. Moje serce już podbił.

 

Jadeit Cesarski o intensywnym zielonym odcieniu i jednolitej strukturze.

 

"Złoto ma jakąś wartość, wartości jadeitu ocenić się nie da"...

Jak mawiał Konfucjusz. Jest jednym z najdroższych i najbardziej poszukiwanych kamieni na świecie. Od wieków. O jego wielkiej drogocenności pojawiały się wzmianki od czasów wypraw Corteza do Meksyku. Podobno po pierwszym spotkaniu Montezuma z Cortezem powiedział “Dzięki niebiosom, że szukają tylko złota i srebra, a nie wiedzą nic o chalchihuitlu”. Szczególnie popularne wśród arystokracji, a jakość i liczba przedmiotów z niego zrobionych świadczyły o pozycji społecznej ich posiadacza.

 

 

Mistyczna moc

Od tysięcy lat wiązano z nim moce lecznicze, podobno świetnie zwalcza dolegliwości nerkowe. Stąd też się wzięła jego nazwa - z hiszpańskiego “piedra de hijada”, co oznacza “kamień lędźwiowy”. Trochę przyziemna nazwa, jak na tak piękny kamień. No cóż… Wierzono po prostu, że chroni właściciela przed chorobami kręgosłupa. Natomiast w kulturze chińskiej jadeit już od czasów starożytnych symbolizował jedność ducha i umysłu. Chińska kultura uoasabia go z pięknem i wartościami duchowymi.

 

Jadeit ma około 50 odcieni – od szmaragdowej zieleni, przez lawendę, seledyn po biel, brąz, a nawet czerń.

 

Krwawy diament Birmy

Mniej chlubna historia jadeitu łączy się z Birmą, w którym wydobywa się najpiękniejszą odmianę - jadeit cesarski. Oficjalna sprzedaż jadeitu w Birmie to 530 mln euro. W szarej strefie mowa nawet o miliardach rocznie. Jego wydobycie okryte jest konfliktem etnicznym oraz problemami z bezpieczeństwem w kopalniach, które w czasach junty należały do birmańskich wojskowych. Największe złoża jadeitu wysokiej jakości znajdują się w Hpakant w stanie Kachin, który graniczy z Chinami.

 

 

Bajońskie sumy na rynku jubilerskim

Najbardziej pożądane jadeity charakteryzują się czystością i klarownością barwy. Nie powinny się w nim znajdować żadne niedoskonałości, a te najlepsze okazy są szlifowane w postaci kaboszonów. Szmaragdowozielone zabarwienie zawdzięcza obecności chromu.

 

9,3 miliona USD - to rekordowa cena za naszyjnik z Jadeitu, która padła na aukcji Christie’s w Hong Kongu.

 

PAMIĘTAJ!

  • Jadeit ma około 50 odcieni - od szmaragdowej zieleni, przez lawendę, seledyn po biel, brąz, a nawet czerń.
  • Jadeit niższej jakości często bywa “podrasowywany” technologicznie.
  • Kamień poprawiany sztucznymi metodami znacząco obniża wartość kamienia.
  • Jedynie całkowicie naturalny kamień można zaliczyć do klasy A.

 

Autor: 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też