Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Wystawa „Instant and Eternity – Chwila i Wieczność”Muzeum Narodowe TianJin w Chinach

przeczytano 202

Prace Iwony Tamborskiej wystawiane są w  Muzeum Narodowe TianJin w Chinach– wystawa „Instant and Eternity – Chwila i Wieczność”.

Po raz kolejny  prace Iwony Tamborskiej wystawiane są w Chinach, tym razem w 4 największym mieście Chin – TianJin – oraz w jednym z najstarszych muzeów – Muzeum Narodowym w Tianjin.

Organizatorami wystawy pt. „Instant and Eternity – Chwila i Wieczność” (4. edycja wystawy pod wspólnym tytułem „Piękno zatrzymane w czasie”) są Muzeum Narodowe w Tianjin, Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Yunnan, Seba Amber.

Z inicjatywy Sebastiana Tajl i Jacka Yang oraz pod ich kuratorskim nadzorem, niezwykle wysmakowana wystawa pokazująca polską sztukę bursztynniczą i kulturę osiągnęła spektakularny sukces.

W niespełna miesiąc zobaczyło ją już ponad 180 tysięcy zwiedzających. Rezultat wystawy znacznie przewyższył oczekiwania muzeum i jest porównywalny z rezultatem tak zwanych „mega wystaw” takich jak “Alphonse Mucha”, czy “Napoleon Bonaparte”. Do końca trwania wystawy muzeum przewiduje, że zobaczy ją nawet pół miliona zwiedzających.

 Praca ”Strzelec” i jej stylistyka nawiązująca do Secesji, stała się bezpośrednią inspiracją do aranżacji estetycznej całego wystroju wnętrz Muzeum, w których odbywa się wystawa. Ponoć również estetyka spektaklu baletowego, wystawionego podczas ceremonii otwarcia, zainspirowana była moim naszyjnikiem. To jest ten sam naszyjnik, który został zauważony przez jury konkursu Anioły Rzemiosła (zainicjowanego przez Izabelę Łapińską) i, dzięki któremu zostałam jego zwyciężczynią.

Oprócz naszyjnika „Strzelec”, którego powielony motyw można dostrzec na ścianach (zarys linii w odbiciach lustrzanych), plakatach i ulotkach wystawy, w TianJin można osobiście zobaczyć również moje Baśniowe Szachy ze srebra i bursztynu, pierścień z chrząszczem i magnetycznymi skrzydłami z muszli Paua oraz naszyjnik „Sad i bursztynowa lupa” – którego powiększone zdjęcie jest również wydrukowane i umieszczone na jednej ze ścian.

Tematem przewodnim biżuteryjnej części ekspozycji jest ewolucja stylów polskiej biżuterii z bursztynem od lat 70. XX wieku do dziś, z uwzględnieniem dużej różnorodności materiałów wykorzystywanych do jej tworzenia. Otwarcie wystawy uświetniło przedstawienie baletowe prezentujące historię powstania bursztynu oraz zawierające elementy polskiej kultury. Podczas dwóch spektakli zgromadziło ono ponad 10-tysięczną publiczność.

Na wystawie zaprezentowanych jest około 600 eksponatów – głównie wyrobów jubilerskich, unikatowych obiektów złotniczych i artystycznych, jak również rzeźb z bursztynu. Większość z nich powstała w pracowniach 75 uznanych polskich artystów, projektantów i jubilerów – wysoko cenionych twórców biżuterii, którzy w swoich pracach wykorzystują bursztyn.

Zdjęcia i relacje z wydarzenia pojawiły się w głównych mediach lokalnych i krajowych, m.in.China News oraz Xinhuanet, które pozostaje najbardziej wpływowym medium internetowym w ChRL. Informacje o wystawie zostały umieszczone na oficjalnej stronie Departamentu Kultury i Turystyki miasta TianJin, zaś największa lokalna stacja telewizyjna – TianJin TV – przygotowała i wyemitowała w czasie największej oglądalności reportaż z wystawy. Również po otwarciu wystawa niezmiennie budzi zainteresowanie mediów lokalnych i ogólnochińskich, które chętnie publikują informacje oraz emitują relacje z wydarzenia.

Wystawa okazała się na tyle ważnym wydarzeniem, że w dn. 10 maja, podczas oficjalnej wizyty, odwiedziły ją Marta de Zuniga, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie, oraz Joanna Kułakowska-Kumoch, Konsul RP w Pekinie. Delegacja została przyjęta przez Yu Jian, Sekretarz Partii w Muzeum, wicedyrektor Miejskiego Biura Kultury i Turystyki w Tianjin, oraz Yao Yang, Dyrektora Muzeum Narodowego w Tianjin.

Wystawa została otwarta 30 kwietnia 2024 a trwać ma do 1 sierpnia 2024.

Artyści uczestniczący w wystawie: Jacek Baron, Anna Betley, Paulina Binek, Bożena Bochomulska, Marcin Bogusław, Eliza i Krzysztof Bondarukowie, prof. Andrzej Boss, Sergio Boldrin (Wenecja, Włochy), Dorota Cenecka, Sławomir Chmielewski, Bartosz Ciba, Danuta Czapnik, Katarzyna Czajkowska, Arturas Davainis, Tadeusz Dobkowski, Ludwik Dumin, Grażyna Fila, Maria Fijałkowska, prof. Sławomir Fijałkowski, Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Jolanta Gazda, Aleksander Gliwiński, Mariusz Gliwiński, Leszek Górski, Dorota Gulbierz, Izabela Gutowska, Andrzej Jacyszyn, Paweł Kaczyński, Wojciech Kalandyk, Tomasz Kargul, Bogusław Kołpak, Katarzyna Konieczka (moda), Dorota Kos, Roman Kowalkowski, Andrzej Kupniewski, Przemysław i Wiesław Kusiowie, Małgorzata Mieleszko, Małgorzata Podgórska, Agnieszka Nowicka, Krzysztof Nowiński (z M. Nowaczyk i E. Held), Jacek Ostrowski, Elżbieta i Marek Pawłowscy, Dorota Pełka, Jan Pomianowski, Eryk Popkiewicz, Olaf Popkiewicz, Bożena Przytocka, Dariusz Ptak, Edward Puchalski, Gabriela Reca, Izabela Robaczewska, Wojciech Rygało, S&A Jewellery Design, Tomasz Stangrecki, Michał Starost (moda), Justyna Stasiewicz, Iwona Tamborska, Sława Tchórzewska, Jola Słoma & Mirek Trymbulak, Marcin Tymiński, Irena Wastag, Sławomir Wasilewski, A2 Jewellery, Marta Włodarska, Zofia Wołosz, Maja Woźniak, Dariusz Zarański. 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też