Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Czy faktoring jest dla każdej firmy – rozwiewamy wątpliwości przedsiębiorców

przeczytano 2332

Zachowanie ciągłości w przepływie należności jest dużym wyzwaniem dla firm ze wszystkich obszarów bez względu na ich rozmiar czy staż na rynku. Prowadzący interes często spotykają się z długimi terminami płatności oraz problemem nieterminowo płaconych faktur, które powodują zatory płatnicze. Narzędziem, które skraca okres oczekiwania na otrzymanie środków z wystawionych faktur i gwarantuje płynność finansową jest faktoring. Jest on doceniany przez polskich przedsiębiorców przede wszystkim za minimalne formalności, gwarancję szybkiego otrzymania pieniędzy oraz brak wymogu dodatkowych zabezpieczeń – wynika z badań Bibby MSP Index.

Płynność finansowa jest istotna w każdej branży

Zachowanie odpowiedniej proporcji między kolejnymi przepływami środków jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firm, zarówno z branży budowalnej, transportowej, usługowej, jak i handlowej. Każdy dział gospodarki do prawidłowego prosperowania oraz rozwoju potrzebuje terminowego otrzymywania należności. Faktoring jest narzędziem, które gwarantuje zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, dzięki której firma może w terminie regulować własne zobowiązania, w tym wynagrodzenie pracowników, podwykonawców czy dostawców oraz pokryć koszty związane z prowadzeniem działalności.

Długie terminy płatności nękają rozmaite branże. Badania pokazują, że obszar gospodarki związany z budownictwem jest narażony na największe opóźnienia w płatnościach. Niestety w tym przypadku bardzo widoczna jest reakcja łańcuchowa, jeżeli inwestor nie ureguluje należności z głównym podwykonawcą, nie może on opłacić faktur wystawionych przez podwykonawców i dostawców. Niestety bez wsparcia partnerów finansowych przedsiębiorcy mogą odczuć znaczne trudności przy zapewnieniu firmie odpowiedniego poziomu płynności finansowej – komentuje Tomasz Rodak, Dyrektor Sprzedaży w regionie centralnym firmy Bibby Financial Services.

Rozmiar firmy ani wartość majątku trwałego nie ma znaczenia

W przypadku tego rodzaju finansowania nie obrót lub ilość i wartość maszyn jest najważniejsza. Przed przyznaniem tej usługi każda firma jest oceniana indywidualnie. Nasza firma posiada własny system analizy przedsiębiorstwa, co istotne najważniejszym czynnikiem jest poznanie sytuacji na rynku kontrahentów potencjalnego klienta instytucji faktoringowej. Jeżeli mała firma posiada partnerów biznesowych o silnej pozycji, może pozyskać korzystną ofertę na finansowanie działalności – dodaje Tomasz Rodak, Dyrektor Sprzedaży w regionie centralnym firmy Bibby Financial Services.

Staż firmy na rynku

Ubiegać się o faktoring mogą zarówno firmy o ugruntowanej pozycji na rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży, które chcą usprawnić przepływ należności przedsiębiorstwa, jak i niewielkie biznesy prosperujące od niedawna. Warto zwrócić uwagę, że małe i średnie przedsiębiorstwa są najbardziej narażone na konsekwencje zmian koniunktury gospodarczej czy też opóźnień w płatnościach. Nieterminowe otrzymywanie należności jest szczególnie dokuczliwe dla tego rodzaju firm, w których przypadku nawet jedna nieopłacona faktura może przyczynić się do upadłości gospodarczej biznesu.

Szansę na finansowanie w ramach faktoringu mają również start-upy. Wśród narzędzi Bibby Financial Services faktoring dla mikrofirm jest skierowany do podmiotów gospodarczych, które niedawno rozpoczęły działalność gospodarczą. Dedykowany jest przede wszystkim firmom pragnącym rozwijać się w szybkim tempie przy jednoczesnym zachowaniu równowagi budżetowej – komentuje Tomasz Rodak.

 

Źródło: Bibby Financial Services

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też