Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Poważne załamanie gospodarki USA. Złoto zmierza w stronę 2000 USD

przeczytano 1205

W czwartek amerykański resort handlu podał, że gospodarka USA skurczyła się w ujęciu annualizowanym o 32,9 proc. (czyli, przeliczając na wskaźniki europejskie o ok
9,5%). Wcześniej Niemcy poinformowali, że w drugim kwartale ich gospodarka skurczyła się o 10,1 proc. W międzyczasie cena złota pnie się w stronę kolejnego rekordu.

Mysaver poleca:

Choć jest to największy spadek PKB w USA od 1958 roku, ostatecznie prognozy zakładały spadek średnio o 34,1 proc. Nie ulega jednak wątpliwości, że kryzys wywołany trwającą pandemią COVID-19 jest bardzo poważny już teraz. A wciąż jeszcze wisi nad nami widmo dalszego rozwoju pandemii.

Sztabka złota 10 G + Diament 0,31 ct

Sztabka złota 10 G + Diament 0,31 ct

4676 PLN

1 g sztabka złota CertiPack

1 g sztabka złota CertiPack

289 PLN

2 g sztabka złota CertiPack

2 g sztabka złota CertiPack

556 PLN

Odmrażanie gospodarek, luzowanie obostrzeń, a także sezon urlopowy i wakacje spowodowały, że w wielu krajach, w tym w Polsce, rośnie liczba nowych zachorowań. W piątek 31 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Była to największa, dzienna liczba nowych zakażeń od początku epidemii w Polsce.

Czy czekają nas kolejne obostrzenia i kolejne zamknięcie gospodarki? Na razie premier zapowiedział możliwość powrotu kwarantanny dla wracających do Polski z zagranicznych urlopów. Niepewna jest także kwestia powrotu dzieci do szkół 1 września. Decyzja ta ma zostać podjęta na 2 tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Premier poinformował także, że nawet przy wprowadzeniu obostrzeń, nie dojdzie do zamknięcia gospodarki.

Obecnie na świecie trwają prace nad szczepionkami przeciwko COVID-19. Liczba zespołów i opracowywanych szczepionek sięga już blisko 200, jednak na bardzo zaawansowanym etapie są obecnie trzy z nich, w tym szczepionka opracowana na Oxfordzie, która przynosi bardzo obiecujące efekty. Wiele krajów już w tej chwili składa zamówienia na te szczepionki. Wielka Brytania zakontraktowała zakup 250 mln dawek szczepionek na koronawirusa. Polska póki co nie ustawia się w kolejce po zakup, a czeka na gotowy produkt. Co może oznaczać, w przypadku sukcesu w produkcji szczepionki, dłuższy okres oczekiwania na specyfik.

Sztabka złota 1 uncja + Diament 0,31 ct

Sztabka złota 1 uncja + Diament 0,31 ct

9617 PLN

Britannia 1 uncja złota + Diament 0,24 ct

Britannia 1 uncja złota + Diament 0,24 ct

10278 PLN

Australijski Kangur 1 uncja Au + Diament 0,24 ct

Australijski Kangur 1 uncja Au + Diament 0,24 ct

10278 PLN

Metale szlachetne

Cena złota w minionym tygodniu pozostawała na poziomach powyżej 1 910 USD, ocierając się momentami o 1 975 USD. Goldman Sachs, który w czerwcu podniósł swoje prognozy dla złota z 1 800 na 2 000 USD w ciągu 12 miesięcy, ponownie zaktualizował swoje prognozy. Aktualnie analitycy banku widzą złoto w ciągu 12 miesięcy w cenie 2 300 USD za uncję.

Podobnie sytuacja kształtuje się na srebrze, które w minionym tygodniu trzymało się w przedziale 23-24 USD. Prognozy Goldmana, które zakładały 22 USD w ciągu roku zostały zmienione. Teraz jest to 30 USD, choć zaznaczyć należy, że we wtorek widzieliśmy srebro po 26 USD.

Światowa Rada Złota opublikowała raport podsumowujący I półrocze na globalnym rynku złota. Wyraźnie widoczny jest w nim postęp dwóch trendów, które zarysowane zostały w raporcie podsumowującym I kwartał: popyt na złoto gwałtownie rośnie, ale w przeważającej części manifestuje się on pod postacią zakupów funduszy ETF zasilanych złotem. Popyt na złoto fizyczne zmalał o 32 proc., za co w większości odpowiadają dwa rynki: Chiny i Indie.

Za spadkiem popytu na złoto fizyczne przemawia także fakt, że sztabek i monet jest na rynku mniej. W okresie zamknięcia gospodarek mogliśmy obserwować przestoje logistyczne i problemy z dostępnością tych towarów. Choć wiele mennic wróciło już do pracy, w dalszym ciągu problemy z dostępnością złota fizycznego są znaczącym problemem, który w najbliższych miesiącach może dać o sobie znać, zwłaszcza w momencie, gdy cena przekroczy 2 000 USD.

Gigantyczny popyt na złoto zaspokojony przez ETF-y oznacza też, że w rękach inwestorów jest coraz więcej złota papierowego względem złota fizycznego. Złoto fizyczne staje się towarem rzadszym i bardziej pożądanym.

Autor:

Michał Tekliński

Ekspert Grupy Goldenmark. Absolwent elektroniki na Politechnice Wrocławskiej i politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach samorządowych i naukowych, a także w czasie zarządzania własną firmą informatyczną. Pasjonat tzw. Trzeciego Sektora, Prezes Fundacji Politismos.

Zródło: Grupa Goldenmark

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też