Kobiety w Polsce wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni?
– Niestety, według ostatnich danych GUS kobiety zarabiają w Polsce o 19,9 proc. mniej od mężczyźni. Lepiej wypadamy w badaniach Eurostatu, według których tzw. luka płacowa wynosi jedynie 8,5 proc. Jak wskazuje wielu ekspertów nierówności te biorą się z kilku powodów, wpływa na to: sytuacja na rynku pracy, to jak planujemy podział obowiązków domowych oraz trudny powrót kobiet na rynek pracy np. po urlopie macierzyńskim. Ostatni rok okazał się także bardziej dotkliwy dla branż, w których znaczną rolę odgrywają kobiety np. branża beauty czy hotelarska.
Czy na taką sytuację różnic w płacach wpływają stereotypy?
– Jak najbardziej stereotypy wciąż mają wpływ na nierówności w zarobkach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Jednak mam wrażenie, że to jest ten moment, kiedy kobiety już nie chcą odnosić się do stereotypów. Mają dość udowadniania, że mogą i potrafią więcej. Zaczynamy zrywać z kultem bycia „grzeczną dziewczynką”, czyli tym co wmawiano nam, kiedy byliśmy małymi dziećmi, stawiano to jako nadrzędną wartość. Po pierwsze zauważamy, że to nie jest „moje” – ja tak nie chcę, a po drugie nawet te z nas które kontynuowały tą zasadę zobaczyły, że ona nie działa. Spotkam całe mnóstwo wartościowych kobiet, które osiągnęły wiele w swojej karierze zawodowej a do tej pory słyszą w kuluarach, że to na pewno zasługa urody albo znajomości. Zawsze te dwa czynniki są przypisywane nam, kobietom. I tu mogłybyśmy mówić o stereotypach o które pytasz i udowadniać swoje kwalifikacje, tłumaczyć się, ale po co? Same wiemy, ile pracy, serca i zaangażowania wkładamy w to, aby osiągać sukces. Dość stukania obcasem, czas na realną dyskusję na argumenty. Myślę, że ostatni rok pracy zdalnej lub dla części z nas szukania nowego miejsca w sferze zawodowej pokazał, że każdy pracownik zasługuje na adekwatne wynagrodzenie, bez względu na płeć.
Jak aktywizować i edukować kobiety, że mogą dążyć do większych zarobków? Jakie działania podejmuje Gospodarcze Forum Kobiet w tym obszarze?
– Przede wszystkim nie bójmy się o tym mówić. Jestem w czymś dobra, czy dobry i zasługuję na awans, podwyżkę. Gospodarcze Forum Kobiet podejmuje wiele działań aktywizujących dla kobiet, w tym roku planujemy szereg webinarów wspierających rozwój kariery, pozwalających kreślić mapę celów i rozwijać indywidualne zasoby każdej z nas. W mojej ocenie to czas na działanie. Kobiety potrzebują wzmocnienia, powiedzenia im „jesteś wystarczająco dobra” czasami dążenie do perfekcjonizmu potrafi zniechęcać do podejmowania nowych wyzwań, a wszystko to w obawie przed porażką. Dlatego spotykajmy się (na razie w świecie wirtualnym), wymieniajmy się doświadczeniami, uczmy od siebie nawzajem.
Jak edukować pracodawców do tego, aby na równi traktowali kobiety i mężczyzn?
– Cieszę się, że ten temat wreszcie funkcjonuje w debacie publicznej. Warto jest mówić o tym co jest nierówne, uświadamiać pracodawców, że należy dbać o to, aby taka sama praca była związana z takim samym wynagrodzeniem, bez względu na płeć. Pracodawcy powinni mieć na uwadze, aby dbać o rozwój zawodowy kobiet i mężczyzn, w takim samym stopniu. Dawać szansę na to, aby mogli poszerzać swoje kwalifikacje w równym stopniu. Innym zagadnieniem jest dążenie do ułatwiania godzenia pracy i życia rodzinnego mężczyzn i kobiet – mam na myśli dostęp do żłobków czy przedszkoli To już zadanie dla innych instytucji, ale jestem przekonana, że takie rozwiązania pomocowe miałyby sens i pozwalałyby na płynny powrót do pracy kobiet. Wszelkie działania aktywizujące i ułatwiające powrót na rynek pracy są dziś bardzo potrzebne.
Żródło:www.wig.waw.pl