Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Konkursy

42.Legnicki Festiwal SREBRO odbędzie się 13-14 maja

przeczytano 781

Zbliża się 42. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO. Zgodnie z wieloletnią tradycją w maju Legnica znów oddychać będzie srebrem, a przestrzenie miejskich galerii i muzeów ulokowanych w sercu miasta wypełni artystyczna biżuteria z całego świata. W ramach wydarzenia odbędzie się kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych, poświęconych współczesnemu złotnictwu i sztuce biżuterii, a także liczne wydarzenia stacjonarne (warsztaty, oprowadzania kuratorskie) i online (filmy na temat wystaw, sesje zdjęciowe z udziałem prac).

Organizatorzy zapraszają na kulminację Festiwalu do Legnicy w dniach 13-14 maja 2022 r. W programie znajdą się wernisaże wystaw, spotkania z artystami, sesja popularno-naukowa „Granice Sztuki Globalnej” oraz – dostarczające największych emocji – rozstrzygnięcie 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK.

Wydarzenie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy co roku przyciąga gremium artystów-złotników, projektantów i miłośników biżuterii artystycznej z całego świata. To jeden z najważniejszych eventów branży złotniczej na mapie nie tylko Polski, ale i Europy.

Najważniejszym elementem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, nieustannie promujący kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a jednocześnie – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej – co roku gromadzi on kilkaset obiektów, nadsyłanych przez uczestników z Europy, Azji, Australii, Afryki, Ameryki Południowej i Północnej. Zakwalifikowane prace zostaną zaprezentowane podczas głównej wystawy Festiwalu w Galerii Sztuki w Legnicy. Z kolei prace niezakwalifikowane zobaczyć będzie można na osobnej wystawie Holownia, organizowanej tradycyjnie w Holu Starego Ratusza. Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia obydwu ekspozycji i skonfrontowania decyzji jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami.

Tematem bieżącej edycji Konkursu został DOTYK. Organizatorzy odwołują się do zmysłu nierozłącznie związanego z biżuterią, niosącego szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii – lęku i zagrożenia. Jak tłumaczy prof. Sławomir Fijałkowski, wieloletni juror Legnickiego Festiwalu SREBRO „tym razem – w epoce online – chcielibyśmy nawiązać do cechy, która definiuje biżuterię w jej najbardziej materialnym i jednocześnie najbardziej sensualnym aspekcie. Przywołajmy dotyk – pierwszy zmysł, za pomocą którego poznajemy świat, który daje poczucie bezpieczeństwa, intymności i zaufania. Biżuteria noszona na ciele, stykająca się z receptorami skóry, prowokująca do haptycznego kontaktu zawsze była najbliższym rekwizytem użytkownika. Proponujemy Wam współczesną interpretację owej nostalgii w nadziei, że przedmiotu najbardziej osobistego użytku nie zastąpią nam dotykowe ekrany wyświetlaczy.”

W programie tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO znajdą się ponadto wystawy indywidualne z cyklu Sylwetki Twórców. Celem cyklu jest przybliżenie działań poszczególnych artystów – zarówno wybitnych indywidualności awangardowego złotnictwa, jak i prezentujących ciekawe postawy twórcze młodych projektantów. W 2022 r. swoją najnowszą kolekcję biżuterii dłoni, korespondującą z tematem przewodnim Festiwalu „DOTYK”, zaprezentuje prof. Andrzej Boss z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Poznamy także sylwetkę Felicii Mülbaier z Niemiec, która swoją artystyczną wrażliwość zamyka w rzeźbiarskich obiektach biżuteryjnych oraz poetyckich szkicach. Do roli dotyku w biżuterii i nie tylko odniesie się także artystka Justyna Stasiewicz, której kolekcję dyplomową poświęconą temu zagadnieniu również będzie można oglądać podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Tradycyjnie, organizatorzy oddadzą głos początkującym twórcom – studentom kierunków projektowych i artystycznych. Wystawy Srebrne Szkoły, podczas których prezentowane są wyższe uczelnie specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie, towarzyszą Festiwalowi od ponad 20 lat. W roku 2022 r. legnicka Galeria Sztuki zaprosiła do współpracy wykładowców i studentów z Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK z Hildesheim (Niemcy). Tymczasem swoją pierwszą wystawą indywidualną zadebiutuje Angelika Kwiatkowska, absolwentka studiów licencjackich w Pracowni Projektowania Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej wystawa w cyklu Debiuty stanowi nagrodę przyznawaną przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Projekt, organizowanym przez łódzką ASP.

Retrospektywnego spojrzenia na biżuterię artystyczną po 2000 roku dostarczy gościom Festiwalu wystawa Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Dużą jej część stanowić będą prace wyróżniane i nagradzane podczas Legnickich Festiwali SREBRO. Na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. biżuterię nagrodzoną w 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK?, włączoną do Kolekcji w 2021 roku. Wystawa będzie miała swoje odzwierciedlenie w sieci, gdzie opublikowane zostaną modele 3D wybranych prac.

W ramach tegorocznego Festiwalu Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zaprezentuje zbiorową wystawę ukazującą ponad 100 prac swoich członków. Organizacja od ponad 30 lat zrzesza polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii oraz promuje ich twórczość poprzez organizację wystaw i konkursów. Część ekspozycji poświęcona zostanie zmarłym w ostatnich latach członkom Stowarzyszenia.

W Legnicy będzie można zobaczyć także projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD: Bursztyn jako nagroda!, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Uzupełnieniem dla wystaw biżuterii będą pokonkursowe ekspozycje fotografii oraz plakatów, których tematyka odnosi się do hasła 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK.

Organizatorzy z legnickiej Galerii Sztuki zapraszają do uczestnictwa w kulminacji Festiwalu podkreślając, że – po długiej, pandemicznej przerwie – powrót do spotkań i żywych dyskusji wokół biżuterii artystycznej jest szczególnie wyczekiwany. Informacje dotyczące Festiwalu pojawiają się na bieżąco na stronie silver.legnica.eu oraz na Facebooku i Instagramie.

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też