Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Konkursy

Znamy zwycięzców konkursu Mazda Design 2017/37

przeczytano 2465

Poznaliśmy wizje przyszłości zaproponowane przez uczestników ósmej edycji konkursu Mazda Design 2017/37. W tym roku konkurs którego tematem było „Piękno przyszłości” przeprowadzono według nowych zasad, a do udziału zaproszeni zostali wyłącznie studenci i absolwenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych. Nagrody, których łączna pula wynosiła 35 tys. zł przyznano w trzech kategoriach – Człowiek, Przestrzeń i Znak. Tytuł Grand Prix otrzymał projekt „Wyłącz się do życia”, którego autorem jest Marek Kasperek.

Wyboru zwycięskich prac dokonało jury, w którego składzie znaleźli się: Kevin Rice, dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy i Luca Zollino, Lead Designer w europejskim centrum designu Mazdy oraz polscy projektanci: prof. Jerzy Porębski, Maja Ganszyniec i Paweł Miszewski; analityk trendów w dziedzinie designu i innowacji – Zuzanna Skalska; dziennikarze – Anna Grużewska i Filip Niedenthal oraz bloger – Michał Mazur.

Zgłoszone do konkursu prace musiały cechować innowacyjność, funkcjonalność, wysoki poziom estetyczny oraz spójność z filozofią projektowania Mazdy – KODO: Dusza Ruchu. Zdaniem jury te kryteria najpełniej zrealizował projekt „Wyłącz się do życia” (kategoria CZŁOWIEK) autorstwa Marka Kasperka. Praca otrzymała tytuł GRAND PRIX, a jej autor nagrodę w wysokości 15 tys. złotych.

„Wyłącz się do życia” to projekt, który stanowi odpowiedź na jedno z wyzwań świata przyszłości – w jaki sposób przywrócić bliski, emocjonalny kontakt pomiędzy ludźmi w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie. Autor zaprojektował biżuterię – komplet pierścionków będących przykładem nowoczesnego wzornictwa, cechującego się prostotą i funkcjonalnością. Ich zbliżenie powoduje odcięcie ich użytkowników od sygnałów oraz informacji płynących z wirtualnej rzeczywistości oraz nowoczesnych mediów. W dynamicznych kształtach i przeznaczeniu obrączek – widać inspirację KODO, a więc „nasycenie życiem”. To bez wątpienia jedna z rzeczy osobistych, które mogą okazać się nieodłącznym elementem naszego życia codziennego w 2037 roku.

Główną nagrodę w kategorii PRZESTRZEŃ i 10 tys. złotych otrzymał Filip Król za projekt wnętrza Mazdy przyszłości. „Projekt Post-Automotive to przestrzeń, która pobudza nasze zmysły, zaprasza nas do środka, inspiruje swoją otwartością, wdziękiem i dynamiką linii i kształtów. To przede wszystkim dzieło człowieka stworzone z myślą o innym człowieku, estetyczna przestrzeń osobista, która inspiruje i sprawia przyjemność. Z takim otoczeniem możemy się utożsamiać i zawiązać głębszą więź, co jest istotą podejścia Mazdy do kwestii projektowania. Na szczęście wnętrze samochodu za 20 lat nadal będzie komfortowe, przyjazne oraz piękne.” – uzasadniał wybór jury Luca Zollino.

W kategorii ZNAK pierwsze miejsce i 10 tys. złotych przypadło Oldze Winiarczyk, która otrzymała nagrodę za kreatywny, nowatorski i zaskakujący system znaków służący do kontaktu z samochodem w 2037 roku. Nowe ikony to w tym przypadku przede wszystkim nowe funkcje, które mogą prawdopodobnie pojawić się w naszych samochodach za 20 lat. Projekt „Towarzysz” to tak naprawdę nowy język komunikacji ze środkiem transportu i rozwiązanie przyszłości, które może przyczynić się do stworzenia głębszej niż dotychczas relacji pomiędzy użytkownikiem, a jego środkiem transportu.

Jury Mazda Design 2017/37 podjęło decyzję o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia Kacprowi Radziszewskiemu za projekt „Emergent”, a więc propozycji symbiozy człowieka oraz rozproszonej sztucznej inteligencji, która leczy oraz zabezpiecza ludzkie ciało. Ta praca zgłoszona w kategorii CZŁOWIEK zdaniem jury stanowi niezwykle oryginalną propozycję designu w służbie ludzkiego zdrowia i życia. Uwzględniając kierunek rozwoju technologii w najbliższych latach, daje nowatorskie rozwiązanie problemu uszkodzeń i regeneracji ludzkiego organizmu.

Wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione w konkursie będzie można zobaczyć od 3 do 8 października 2017 r. na specjalnej wystawie podczas Łódź Design Festival, gdzie zaprezentowane zostaną również inne, wybrane projekty z tegorocznej edycji, a także najlepsze realizacje z lat poprzednich.

Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom na uroczystej gali, która odbędzie się 7 października 2017 roku podczas ŁDF. Wówczas poznamy również nazwisko pierwszego laureata nagrody Mazda Design Award 2017 dla autora najciekawszego polskiego projektu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. Jej wartość to aż 50 tys. złotych.

 

Laureaci konkursu Mazda Design 2017/37 – Piękno przyszłości

 

„Wyłącz się do życia” – GRAND PRIX i pierwsze miejsce w kategorii: Człowiek

 

 

Autor: Marek Kasperek. Absolwent wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z 2017 roku.

Opis: Są na świecie rzeczy, których wartość trudno przecenić – chociażby bliskość między ludźmi. Rozwój ludzkości, oprócz skoku technologicznego, oddala nas od drugiego człowieka. Powrót do stanu, w jakim funkcjonują bliscy sobie ludzie jest możliwy dzięki nowej serii biżuterii. Wystarczy założyć pierścionek, a po zbliżeniu się do innej osoby następuje proces sparowania ze sobą urządzeń, co odcina rozmówców od pozostałych bodźców płynących ze świata wirtualnego, oferowanego przez zdobycze techniki. Sytuacja, w której natrętny telefon przerywa nam spotkanie z przyjacielem już się nie wydarzy.

 

„Post-automotive” – pierwsze miejsce w kategorii: Przestrzeń

 

 

Autor: Filip Król – Absolwent kierunku Industrial Design w poznańskiej School of Form z 2015 roku.

Opis: Samochód stanie się „trzecią przestrzenią” – między domem a miejscem pracy. Pojazd nie będzie już obciążał nas obowiązkiem prowadzenia, czy skupienia uwagi na drodze. Nasza nowa mikroprzestrzeń podaruje nam swobodę, rozrywkę, spokój i, co najważniejsze –  prywatność. Rok ten mija pod znakiem Post-Reality. Granice między światem cyfrowym a światem rzeczywistym zaczynają się zacierać, z czym ściśle wiąże się Mixed-Reality (MR) oraz Audio Augmented Reality (AAR). Za pomocą tych dwóch technologii, przy użyciu zmysłów wzroku oraz słuchu, będziemy porozumiewać się z pojazdem.

 

„Towarzysz” – pierwsze miejsce w kategorii: Znak

 

 

Autorka: Olga Winiarczyk – Studentka V roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Pawła Susida.

Opis: Zaproponowane znaki i ich funkcje to pewna wizja niedalekiej przyszłości uwzględniająca rozwój nauki oraz potrzeby człowieka. Projekt skupia się na praktycznym aspekcie relacji człowiek – maszyna, prawdopodobnych rozwiązaniach ułatwiających życie  i sześciu 6 hipotetycznych funkcjach: przystosowanie, rozpoznanie, witalność, towarzysz — określona według preferencji sztuczna inteligencja, dotrzymująca towarzystwa, kamuflaż , funkcja krajobrazowa — sensory czytające elementy stałe, nie poruszające się jak np.: budynki zamienią je na wybraną scenerię.

 

„Emergent” – wyróżnienie w kategorii: Człowiek

 

 

 

Autor: Kacper Radziszewski – Absolwent wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej z 2016 roku.

Opis: Emergent – sztuczna forma inteligencji rozproszonej w służbie człowiekowi. Samoorganizująca forma będzie osobistym rozszerzeniem właściwości ludzkiego ciała, zabezpieczy organizm w przypadku uszkodzenia jego fizycznej struktury. Dzięki szybkiej reakcji oraz uniwersalności, emergent pozwoli na towarzyszenie oraz ochronę nosiciela w trakcie zarówno uprawiania sportów jak i w codziennym życiu. Każdy z emergentów będzie dopasowany indywidualnie do swojego nosiciela, w czasie ulepszając swoje właściwości.

 

Źródło: www.mazdadesign.pl

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też