Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Edukacja

Częstochowski „Plastyk” na międzynarodowych stażach

przeczytano 2876

Uczniowie Częstochowskiego Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego każdego roku korzystają z wyjazdów stażowych w ramach programów wymiany młodzieży do takich krajów jak: Portugalia, Włochy, Austria, Niemcy.

Na przełomie czerwca i lipca  2015 roku, 20 osobowa grupa uczniów  z Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie brała udział w 3 tyg stażu zawodowym zorganizowanym w ramach europejskiego  programu edukacyjnego Erasmus+, Kształcenie i szkolenie zawodowe. Rekrutacji uczestników projektu dokonano na postawie wyników konkursu na projekt przedmiotu artystycznego, wizytówki szkolnej – upominku wg oryginalnego, indywidualnego konceptu możliwego do realizacji w technikach przynależnych złotnictwu, grafice i ceramice lub łącząc je , uwzględniając formę zależną od funkcji i ideę reprezentowania szkoły. Wyniki konkursu nie były jednak jedynym kryterium rekrutacji, kolejne to m.in. znajomość języków obcych, umiejętność współpracy w zespole i adaptacji w innych obszarach kulturowych .

W 2016 roku młodzi plastycy  mieli okazję realizować staż w Centrum Kształcenia „Cencal” w Caldas da Rainha w Portugali. Na uwagę zasługuje fakt, że baza tej szkoły jest porównywalna ze średnim nowoczesnym zakładem produkcyjnym. Celem tegorocznego projektu było poznanie metod pracy w procesie przedprodukcyjnym, od momentu postawienia tematu do wykonania prototypu, kończąc na promocji nowej marki produktu / branding / w interdyscyplinarnej grupie projektantów. W trakcie stażu uczestnicy poznali zagadnienia z ekonomii, ergonomii, metodologii materiałoznawstwa technologii, wykonali analizy zaczynając od szkiców wstępnych po wizualizacje 3D. Rezultatem projektu jest nabycie umiejętności realizacji zlecenia, dostosowania się do potrzeb rynku, współpracy ze specjalistą, kontroli realizacji zadania w czasie .

Realizacja tego projektu to doskonały pomysł na poszerzenie rozwoju zawodowego i kompetencji uczniów. W związku z ewolucją technologii cyfrowych w Europie wzrasta zapotrzebowanie branży designerskiej na fachowców swobodnie poruszających się w najnowszych cyfrowych technologiach. Stawianie kreacji artystycznej determinuje często prawidłowe działanie produktu i nie gwarantuje sukcesu na rynku produkcyjnym. Z tego względu realizacja ww. projektu była zupełnie nowym i awangardowym doświadczeniem w projektowaniu interdyscyplinarnym .

Po odbyciu staży w ZSP odbyło się spotkanie upowszechniające efekty i umiejętności uczniów pozyskane w trakcie stażu. Uczniowie prezentowali wykonane prototypy, omawiali pełną dokumentację, prezentowali księgę produktu wraz z księgą znaków niezbędną dla nowej marki . W spotkaniu uczestniczyła cała szkolna społeczność i zaproszeni goście.

Od września 2017 do maja 2019 roku realizowany jest projekt pn. INTERFACE, którego uczestnikami są cztery europejskie szkoły: HTBLVA Graz - Ortweinschule z Austrii, LICEO AR-TISTICO „SCUOLA DEL LIBRO” z Urbino we Włoszech, Staatliches Berufskolleg w Rheinbach z Niemiec oraz Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie z Polski. Projekt zakłada holistyczne spojrzenie na proces tworzenia, przenikania i przetwarzania tematu w dziedzinach nauczanych w szkołach Partnerów projektu, na kierunkach: Graphic Design, Product Design and Presentation, Interior Design and Architecture, Film and Multimedia Art, Photography and Multimedia Art, Sculpturing, Object design, Ceramics Art Craft, Art Book Illustra-tion, Animation and Drawing.

Projekt realizowny jest z wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjnych w celu stwarzania najlepszych warunków nauczania i uczenia się, wspiera aktywne zachowania prospołeczne - UCZENIE PRZEZ DZIAŁANIE. Otwiera możliwość wchodzenia w przestrzeń publiczną w sposób ułatwiający współpracę z lokalnymi instytucjami użytku publicznego, a także umożliwia upowszechnianie działań i praktyk poprzez komunikację z jak największą ilością, społecznie, językowo i kulturowo odmiennych grup docelowych.

Projekt wspiera: szczególnie uzdolnionych uczniów, wymianę idei z poziomu narodowego na międzynarodowy, komunikację międzykulturową, uczenie się i posługiwanie językiem obcym w kontekście zawodowym, aktywny udział w życiu społecznym poprzez „uczenie się poprzez działanie”, a także mikroprzedsiębiorczość poprzez udział i realizację projektów europejskich.

 Rekruracja uczniów  w ramach projektu prowadzona jest do następujacych projektów stażowych:

GRAZ

WYJAZD STAŻOWY

HTBLVA Graz - Ortweinschule / Austria 19-25.11.2017

 

URBINO

WYJAZD STAŻOWY

LICEO ARTISTICO „SCUOLA DEL LIBRO” w Urbino / Włochy 15-22.04.2018

 

RHEINBACH

WYJAZD STAŻOWY

Staatliches Berufskolleg w Rheinbach / Niemcy 07-14.10.2018

 

CZĘSTOCHOWA

STAŻ STACJONARNY

ZSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie / Polska maj-czerwiec 2019

 

Poniżej prezentujemy fotorelację z pobytu uczniów ZSP na strażu w Pforzheim, w Niemczech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W artykule wykorzystano materiały Radosława Wójcika, nauczyciela sekcji złotniczej ZSP Częstochowa, pn. Częstochowski „Plastyk” na stażu Erasmus+ oraz materialy promocyjne staży.

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też