Sytuacja pandemiczna spowodowała, że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy do ograniczenia liczby wydarzeń. Właśnie dlatego w tym roku zaprezentujemy wybrane prace dyplomowe – zarówno licencjackie, jak i magisterskie – z dwóch lat.
Tematyka prac, rodzaj użytych materiałów i technologii jest bardzo różny. Wynika z indywidualnych predyspozycji dyplomantów i wykorzystania właściwych środków plastycznych adekwatnych do prezentowanych problemów. Część z nich to gotowe oferty do wdrożenia na rynek, część to bardzo osobiste wypowiedzi artystyczne. Poprzez prezentowane prace widać osobowości dyplomantów, ich różnorodne obszary zainteresowań i fascynacji.
Instytut Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi to miejsce, w którym młodzi projektanci od ponad 60 lat zgłębiają tajniki tworzenia autorskiej biżuterii. W tym czasie, pierwszy program dydaktyczny, którego podstawy opierały się na koncepcjach Władysława Strzemińskiego i Leny Kowalewicz-Wegner, ewoluował, ale jego zasadnicze założenia obecne są w pracowniach katedry do dzisiaj. Co roku kilku lub kilkunastu absolwentów opuszcza mury Akademii, realizując dyplomy, które stanowią podsumowanie tego etapu kształcenia i są sprawdzianem zdobytych umiejętności projektowych i warsztatowych. Na wystawie prezentowane będą realizacje pochodzące z Pracowni Biżuterii, Pracowni Emalii i Pracowni Form Złotniczych. To biżuteria artystyczna, unikatowa, ale i ta tworzona z myślą o masowym odbiorcy. Całość stanowi przegląd dokonań młodych projektantów, którzy swymi realizacjami wyznaczają nowe kierunki rozwoju tej dziedziny sztuki i w kreatywny sposób interpretują wybrane tematy.
Wystawa potrwa do 25 września 2021 roku.
DyploMY
Wystawa DyploMY to cykliczny przegląd prac studentów Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Rok w rok młodzi adepci sztuki złotniczej przedstawiają efekty pracy, ukazując swoje wartości artystyczne, estetyczne, ale i emocjonalne. Dla wielu z nich prezentowanie stworzonych przez siebie prac w Galerii Yes w Poznaniu jest pierwszym lub jednym z pierwszych kroków w stronę samodzielności jako artysty.
Eksponowane kolekcje ukazują różnorodność oraz indywidualność poszczególnych absolwentów. Każdy z nich inaczej przedstawia siebie, w inny sposób dobiera tematy oraz problematykę. I tak mamy tu do czynienia z pracami pełnymi metafor czy też odwołującymi się do historii w zderzeniu z bardzo praktycznymi i współczesnymi elementami designu, niekoniecznie kojarzącymi się z biżuterią.
Dla tych młodych ludzi jest to możliwość na wyrażenie siebie, na pokazanie na czym im zależy, ale przede wszystkim sposobem na przełamanie stereotypów związanych z postrzeganiem złotnictwa oraz wyjściem poza granice stawiane im przez współczesny świat.
dr Michalina Owczarek-Siwak Dyrektor Instytutu Biżuterii
Witajcie w gościnnych progach Galerii YES!
Są młodzi, odważni i bardzo kreatywni. Jeśli pozostaną w środowisku złotniczym, to będzie o nich głośno. W przypadku jednak, gdy zdecydują rozwijać się w innych dziedzinach, poczujemy ukłucie zazdrości, ale kciuków za świetlaną przyszłość nie puścimy!
Tegoroczni dyplomanci mieli niełatwe zadanie, które z uwagi na sytuację pandemiczną wymagało od nich dużej samodyscypliny oraz samodzielnej organizacji pracy. Tym bardziej cieszymy się, że efekt ich starań będzie można podziwiać w Galerii YES, która od 2015 roku wspiera poprzez organizację wystaw z cyklu „dyploMY” młodych adeptów sztuki złotniczej. W tym miejscu nisko kłaniamy się opiekunom merytorycznym z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, bez których ani prace dyplomowe studentów, ani wystawa nie miałyby szans powstać.
Jestem przekonana, że obcowanie z prezentowanymi obiektami wzbudzi również w Państwu dużą ekscytację. Bez względu na to, jakie emocje wywoła – pozytywne lub negatywne – najważniejsze, że skłoni do refleksji. To nasz i tych młodych twórców nadrzędny cel – poruszać czułe struny wrażliwości i prezentować najrozmaitsze oblicza polskiej sztuki złotniczej.
Z życzeniami udanego odbioru wystawy
Maria Magdalena Kwiatkiewicz założycielka Galerii YES
PRACE PRZEPEŁNIONE EMOCJAMI
Kiedy w Galerii YES gościmy nową wystawę, poprzez obcowanie z obiektami, poznajemy także ich twórców. Śmiemy twierdzić, że to właśnie stanowi sedno naszej pracy – budowanie relacji z dziełami oraz ich autorami, a przede wszystkim umożliwienie nawiązania nici porozumienia między nimi a zwiedzającymi.
Wystawa „dyploMY” również w tym kontekście jest dla nas wyjątkowym wyzwaniem. Zastanawiacie się dlaczego?
Otóż prace młodych projektantów naznaczone są nieprzeciętnym ładunkiem emocjonalnym. Momentami uznać nawet można, że obiekty stanowią wyrwane prosto z serca uczucia zaklęte w niezwykłe formy. To, co dodatkowo je charakteryzuje, to kontekst – dogłębnie przemyślany oraz źródło inspiracji – także jasno sprecyzowane.
Praca z takimi obiektami to piękna podróż nawigowana przez młodych, poszukujących nowych lądów artystów. Ufamy, że również Wam dostarczy ona wielu estetycznych doznań!
Tym razem w Galerii YES gościmy prace dyplomowe (licencjackie oraz magisterskie) z 2020 oraz 2021 roku autorstwa 14 projektantów. Poza obiektami z kategorii biżuterii występują również formy złotnicze oraz projekty medalierskie. Dużo w nich treści! Autorzy opowiadają w nich o pięknie i brzydocie, przywołują postaci historyczne, a także nawiązują do dawnych kierunków w sztuce oraz rzemiośle. Ponownie studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zaskakują nas różnorodnością i kreatywnością, za co kłaniamy im się nisko. Bo wszystko co nowe, odkrywcze i nieprzewidywalne w sztuce złotniczej doceniamy szczególnie!
Z pozdrowieniami!
Ilona Rosiak-Łukaszewicz dyrektor Galerii YES
żródło: galeriayes.pl