Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Konkursy

"SKARBY ZIEMI" - finał I. etapu Konkursu dla młodych projektantów i adeptów sztuki jubilerskiej

przeczytano 2530

Podczas 25. edycji Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF, najważniejszej na świecie wystawie bursztynu i największej imprezie jubilerskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, nastąpiło ogłoszenie finalistów I. etapu konkursu pn „SKARBY ZIEMI”.

Konkurs został zainicjowany w celu zaprezentowania nowoczesnego i oryginalnego polskiego wzornictwa z zastosowaniem kamieni naturalnych, a przede wszystkim  promocji młodych talentów sztuki jubilerskiej w środowisku targowym, bogatym w krajowe i zagraniczne podmioty branżowe.

W centrum uwagi konkursu postawiono kreatywność i innowacyjność w pracy z naturalnymi kamieniami.

Do Konkursu zostało zgłoszonych 56 projektów. W wyniku wstępnej oceny formalnej przeprowadzonej przez Organizatora Konkursu, do I. etapu zostało dopuszczonych 41 projektów. Przy wyborze zwycięskich prac jury przyjęło, przyjęło następujące kryteria oceny:

 • 30% Oryginalność / źródło inspiracji;
 • 30% Innowacyjność / atrakcyjność komercyjna;
 • 25% Kreatywność w zastosowaniu kamieni jubilerskich;
 • 15% Wykonalność techniczna.

Jury składało  się z niezależnych mistrzów rzemiosł artystycznych, jubilerów-złotników  i uznanych autorytetów branżowych wybranych przez Organizatora konkursu - branżowy portal jubilerzy.info.pl.

 

Skład Kapituły Konkursu:

 1. Andrzej Bandkowski - Projektant i twórca unikatowej biżuterii. Autor podręcznika „Biżuteria artystyczna Kurs wytwarzania”. Właściciel firmy BAS Pracownia Autorska Andrzej Bandkowski. Uważa, że złotnictwo to jedna z dyscyplin sztuki, która daje możliwość realizowania marzeń o doskonałej formie i jedna z niewielu dyscyplin, której owoce w postaci przedmiotów z twardego metalu i kamieni najpełniej żyją na tle delikatnego ludzkiego ciała.  
 2. Tadeusz Dobkowski - Artysta, właściciel firmy Galeria Bursztyn.   Zajmuje się jubilerstwem z nieprzemijającym entuzjazmem od 25 lat. Zafascynował się bursztynem i  wszystkim tym, co można w nim odkryć: jego możliwościami, kolorem i pięknem. Prace Tadeusza Dobkowskiego były prezentowane między innymi w Barcelonie, Budapeszcie, Chorwacji na wystawie DESIGN IN POLAND oraz na wystawie Yunnan Provincial Museum POLISH DAYS IN KUNMING i POLISH DAYS W CHENGDU w Chinach.
 3. Izabella Domańska - Projektant graficzny – specjalizuje się w kreowaniu wizerunku i identyfikacji wizualnej marki oraz w tworzeniu nowoczesnych ilustracji na potrzeby marketingowe i informacyjne. Pasjonatka biżuterii. Na co dzień mieszka i tworzy w Królestwie Niderlandów.
 4. Jacek Gawlak - Prowadzi w Częstochowie pracownię złotniczą, która jest firmą rodzinną funkcjonującą od 1968r. Mistrz Rzemiosł Artystycznych,  członek Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie, wiceprzewodniczący Komisji Egzaminacyjnej branży złotniczej przy Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Częstochowie. Członek jury w konkursie Bursztynowe Rzemiosło.  Nauczyciel zawodu i kierownik sekcji złotniczej w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Uczestniczy w targach i wystawach jubilerskich zarówno w kraju jak i zagranicą.  
 5. dr Robert Girulski - Gemmolog, dziekan i wykładowca na Szkole Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, jedynej wyższej uczelni w Polsce edukującej artystów rzemieślników w branży jubilerstwa, znawstwa kamieni szlachetnych oraz konserwacji dzieł sztuki.  SWRAiZ jako jedna z nielicznych w Europie prowadzi studia z zakresu gemmologii, czyli nauki o kamieniach szlachetnych. 
 6. Mariusz GliwińskiProjektant biżuterii z bursztynem, właściciel firmy Ambermoda. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Sztuką złotniczą zajmuje się od lat 70-tych, specjalizując się w projektowaniu i produkcji biżuterii artystycznej z bursztynem. Mariusz Gliwiński jest absolwentem ASP w Łodzi, jego projekty inspirowane są sztuką, architekturą i podróżami.
 7. Stanisław Janiszewski - Jego pracownia powstała w 1979 r., aczkolwiek wiedza na temat rzeźby w metalu była przekazywana od paru pokoleń. Jest artystą rzeźbiarzem, posiada także tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych.  Jego prace prezentują renomowane galerie i domy aukcyjne na całym świecie, są wyróżniane i nagradzane na wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.
 8. Marian Kwiatkowski - jubiler –złotnik, właściciel marki NOBLEART. Swoje prace projektuje i tworzy w realu 40 lat. Od zawsze stara się projektować to, czego inni nie robią. Pracuje tylko ręcznie, metodami starych mistrzów złotnictwa. Jego prace nacechowane są elegancją, niepowtarzalnością i unikatowością.    Od wielu lat specjalizuje się w jubilerskich przedmiotach użytkowych. 
 9. Paweł Maliszczak - Prezes Zarządu HARDLEO Sp. z o.o., firma zajmuje się importem kamieni szlachetnych w Polsce i zagranicą. Właściciel GEMS&TRAVEL  - branżowego bloga o naturalnych kamieniach kolorowych, w tym szlachetnych oraz podróżach w najdalsze zakątki świata, przestrzeni dla jubilerskich obserwacji, wiedzy i designu.
 10. Magdalena Maślerz - Mistrz w zawodzie zlotnik-jubiler, założycielka krakowskiej Szkoły Złotnictwa Xerion. Jej oryginalna biżuteria, łącząca materiały szlachetne i pochodzenia naturalnego, jest często prezentowana na wystawach w kraju i zagranicą. Magdalena Maślerz za swoją misję uważa budowanie mostów między biżuterią artystyczną a użytkową, między posiadającymi wiedzę I doświadczenie mistrzami rzemiosła a młodymi twórcami. Jako absolwentka Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych docenia znaczenie jakie ma kształcenie młodych twórców.
 11. dr inż. Tomasz Sobczak - Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Doktor nauk geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalność gemmologia. Gemmolog dyplomowany Amerykańskiego Instytutu Gemmologii w Santa Monica i Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Rzeczoznawca diamentów Międzynarodowego Instytutu Gemmologii w Antwerpii. Gemmolog dyplomowany i Fachowy doradca ds. obrotu kamieniami szlachetnymi Niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego, Idar-Oberstein.

 

Podczas ceremonii ogłoszenia wyników I. etapu Konkursu,  przedstawicielom instytucji, które reprezentowali Uczestnicy, wręczono kamienie jubilerskie do zwycięskich projektów.

Szkoły i uczelnie reprezentowały niżej wymienione osoby:

 • Anna Maciejowska, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie,
 • dr Robert Girulski – Dziekan Wydziału Rzemiosł Artystycznych, Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania z Wrocławia,
 • Magdalena Maślerz, właściciel Szkoły Złotnictwa XERION,
 • Branżowa Szkoła Rzemiosł Artystycznych I Stopnia Nr 65 w Zespole Szkół Nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie  była reprezentowana przez pełnomocnika - Pana Marka Drzażdżyńskiego.

 

Kamienie ufundowały i wręczały przedstawicielom szkół i uczelni następujące osoby:

 • Barbara Gronuś-Dutko - Bursztynowa Planeta JANTAR,
 • Agnieszka Maliszczak -  firma Hardleo Sp.zo.o., właściciel Gems & Travel blog o kamieniach,
 • Tadeusz Dobkowski  - Galeria Bursztyn Tadeusz Dobkowski,
 • Jacek Gawlak - Zakład Złotniczy Jacek Gawlak,
 • Beata Sokołowska - firma Sokołowski Beata Sokołowska.

 

Patronat Honorowy nad konkursem objęli:

 • 25.  Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF;
 • 11. Międzynarodowe Letnie Targi Bizuterii i Zegarków JUBINALE;
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników;
 • Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich;
 • Polskie Towarzystwo Gemmologiczne;
 • Akademia Sztuk Pięknych Katowice;
 • Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu;
 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi;
 • Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie;
 • Branżowa Szkoła Rzemiosł Artystycznych I Stopnia Nr 65 w Zespole Szkół Nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie;
 • HARDLEO Sp. z o.o. Właściciel GEMS&TRAVEL;
 • Biżuteria YES;
 • Bursztynowa Planeta JANTAR;
 • Szkoła złotnictwa  XERION w Krakowie;
 • BAS Pracownia Autorska Andrzej Bandkowski;
 • NOBLEART Marzena i Marian Kwiatkowscy.

 

Zwycięskie projekty KONKURS "SKARBY ZIEMI"

 

Imię i nazwisko

Nazwa kamienia

Sponsor kamienia

Temat projektu

nr projektu

Szkoła/uczelnia

Julia Major

Bursztyn bałtycki z czarnym dębem oraz złotem płatkowym (15mm x 15mm x 7mm).

GALERIA BURSZTYN Tadeusz Dobkowski

Pozwól mi żyć

240579

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Anna Krajewska

agat

Szkoła Złotnictwa XERION w Krakowie

"Dwa liście"

081542

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Marlena Gielecka

Fluoryt

Zakład Złotniczy Jacek Gawlak

Brosza

539648

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Wiktoria Nowotna

bursztyn bałtycki (świetlisty)

Barbara Gronuś-Dutko PLANETA JANTAR

Pierwowzór

270100

ZSP im. J.Malczewskiego w Częstochowie

Natalia Kowalska

bursztyn bałtycki

Barbara Gronuś-Dutko PLANETA JANTAR

Drzewo życia

250301

ZSP im. J.Malczewskiego w Częstochowie

Julia Winiarska

cytryn brazylijski

HARDLEO Sp. z o.o. Właściciel GEMS&TRAVEL

Szlify diamentowe

861594

ZSP im. J.Malczewskiego w Częstochowie

Oskar Szlapa

Szmaragd brazylijski

HARDLEO Sp. z o.o. Właściciel GEMS&TRAVEL

Mieniące piękno

100821

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Julia Nowotna

TYGRYSIE OKO

Zakład Złotniczy Jacek Gawlak

Skarb w ziemi

238421

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Ewa Muchajer-Zielińska

KRYSZTAŁ GÓRSKI

Zakład Złotniczy Jacek Gawlak

K2

147701

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie - absolwent

Malwina Huta

agat pejzażowy

Szkoła Złotnictwa XERION w Krakowie

Srebrny żuk

280693

ZS im. J.Kilińskiego w Warszawie

Adrianna Kuszel

Turmalin arbuzowy

HARDLEO Sp. z o.o. Właściciel GEMS&TRAVEL

Kropla życia

123679

ZS im. J.Kilińskiego w Warszawie

Tomasz Markowski

ametryn boliwijski

HARDLEO Sp. z o.o. Właściciel GEMS&TRAVEL

Tygrys

121500

ZS im. J.Kilińskiego w Warszawie-Absolwent kurs jubilerski

Urszula Jemielniak

Bursztyn fasetowany

GALERIA BURSZTYN Tadeusz Dobkowski

Pyłek

028913

ZS im. J.Kilińskiego w Warszawie

Karolina Stefańska

Bursztyn bałtycki z czarnym dębem oraz złotem płatkowym ( 37mm x 19mm x 8mm)

GALERIA BURSZTYN Tadeusz Dobkowski

Skarb życia

123765

XERION absolwentka kursów

Karolina Serkis

Bursztyn bałtycki z czarnym dębem oraz złotem płatkowym  (24mm x 22mm x 7mm)

GALERIA BURSZTYN Tadeusz Dobkowski

Wstęga Mobiusa

867542

SWRAiZ Wrocław

Krzysztof Postrożny

Bursztyn bałtycki z czarnym dębem oraz złotem płatkowym  (14mm x 14mm x 6mm).
 

GALERIA BURSZTYN Tadeusz Dobkowski

Zawieszka-chaos to nie koniec

560103

SWRAiZ Wrocław

Hanna Stanisławska

Bursztyn bałtycki z czarnym dębem oraz złotem płatkowym (14mm x 14mm x 6mm)

GALERIA BURSZTYN Tadeusz Dobkowski

Bransoletka segmentowa

099903

ZSP im. Stanisława Kopystyńskiego

Sylwia Dróźdż

agat

Zakład Złotniczy Jacek Gawlak

Skarby ziemi

123456

 

Paulina Matosek

agaty wstęgowe

Szkoła Złotnictwa XERION w Krakowie

Pod powierzchnią

040214

 

 

Kapituła wyłoniła także wysoko ocenione projekty, które minimalną ilością punktów  nie zakwalifikowały się do II. etapu Konkursu i przyznała im wyróżnienia.

 

Wyróżnione projekty w Konkursie "SKARBY ZIEMI"

 

Imię i nazwisko

Temat projektu

nr projektu

Szkoła/uczelnia

Dorota Łasak

Moc słońca ukryta w bursztynie

 219910

 

Mateusz Zieliński

Kiełkujące ziarno

 200987

ZS im. J.Kilińskiego w Warszawie-Absolwent kurs jubilerski

Witold Zborowski

Duchy ziemi 

 310013

SWRAiZ Wrocław

Krzysztof Postrożny

Zawieszka-chaos to nie koniec

 560103

SWRAiZ Wrocław

Karolina Popiół

Insectum

 813745

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Apolonia Morawska

Słoje czasu

 167085

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Agata Marglewska

Majestatyczne siły natury

 654456

 

Anna Soberka

Motyl w odcieniach różu

012678

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Adrianna Mielczarek

Kwiaty dzbanecznika

 870526

ZSP i. J.Malczewskiego w Częstochowie

Klaudia Mirecka

Harmonia

 012175

ZS im. J.Kilińskiego w Warszawie

 

Biorąc pod uwagę wysoki poziom wyżej wymienionych prac Kapituła zadecydowała, że Uczestnicy Konkursu, autorzy wyróżnionych projektów, otrzymują prawo wyboru innego kamienia, z pozostałych w Galerii kamieni do Konkursu SKARBY ZIEMI, w  uzgodnieniu z Organizatorem, następnie wykonują i zgłaszają swoje projekty do II etapu konkursu zgodnie z Regulaminem. Rozstrzygniecie II etapu konkursu nastąpi podczas Międzynarodowych Letnich Targów Biżuterii i Zegarków JUBINALE 7-9.06.2018 roku w Krakowie.

Redakcja portalu jubilerzy.info.pl, organizator Konkursu "SKARBY ZIEMI", serdecznie gratuluje autorom zwycięskich i wyróżnionych projektów. Czekamy na Wasze prace do II. etapu Konkursu, wierzymy, że będą co najmniej równie dobre jak projekty.  

Dziękujemy za współpracę i pomoc w organizacji Konkursu: Patronom, Sponsorom i Członkom Kapituły.

W sposób szczególny chcemy podziękować osobom, które wspierały nas na każdym etapie przygotowań, bez zaangażowania których ten konkurs poprostu by się nie odbył. Serdeczne podziekowania kierujemy na ręce:

 • Dominika Długosz, Częstochowa,
 • Jacek Gawlak, Częstochowa,
 • Magdalena Maślerz, Kraków,
 • Robert Girulski, Wrocław,
 • Artur Sobiecki, Warszawa,
 • Tadeusz Dobkowski, Gdynia,
 • Agnieszka i Paweł Maliszczak, Mysłowice,
 • Barbara Gronuś-Dutko, Gdynia,
 • Marzena i Marian Kwiatkowscy, Kielce,
 • Andrzej Bandkowski, Wrocław.

Mówi się, że w dzisiejszym świecie nic i nikomu się nie chce. Zaangażowanie wyżej wymienionych osób przeczy tej teorii. Od poczatku wspierali nas w każdej kwestii, z którą się do nich zwróciliśmy. Ten Konkurs zaprezentował nie tylko młodych projektantów, złotników i jubilerów ale także  pokazał, że w Polsce istnieje silny kapitał społeczny, potencjał, na którym można zbudować lepsze jutro i to nie tylko dla branży złotniczo-jubilerskiej.

 

Redakcja jubilerzy.info.pl

 

 

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też