Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Jak potwierdzić autentyczność srebra

przeczytano 85

Srebro jest znacznie tańsze niż złoto, więc i pokusa dla fałszerzy jest mniejsza. Nie znaczy to jednak, że nie możemy natknąć się na produkty podrobione. Szczególnie niebezpiecznie będzie kupowanie po „promocyjnej” cenie na aukcjach internetowych. Jak potwierdzić autentyczność srebra?

Do niektórych metod weryfikacji wymagana jest jedynie podstawowa wiedza i minimalny zestaw przyrządów (np. waga, suwmiarka, magnes). Inne wymagają zaangażowania bardziej wyspecjalizowanych narzędzi, z których przynajmniej jedno powinno znajdować się na wyposażeniu każdego dobrego punktu sprzedaży i skupu metali szlachetnych.

Gęstość

Srebro, podobnie jak złoto, również posiada dużą gęstość. Sześcian czystego srebra o boku 1 cm będzie ważyć 10,49 gramów. Chcąc sprawdzić autentyczność sztabki lub monety, należy zmierzyć ją i zważyć. Następnie trzeba sprawdzić, czy parametry zgadzają się z podanymi przez producenta.

W ten sposób odrzucimy słabe fałszywki wykonane np. z miedzi, które będą znacznie lżejsze (przy prawidłowych wymiarach) lub znacznie większe (przy prawidłowej wadze) od tych autentycznych. Gęstość można również zbadać przy użyciu wagi i naczynia z wodą, wykorzystując prawo Archimedesa.

Istnieją jednak metale o zbliżonej gęstości, których wykorzystanie w odpowiednio wykonanym stopie mogłoby pozwolić na uzyskanie bryły (sztabki, monety) o takiej samej gęstości, co srebro. Takimi metalami są np. ołów o gęstości 11,34 g/cm3, czy molibden o gęstości 10,2 g/cm3. Ich wykonanie nie jest jednak takie proste. Nie polega to bowiem tylko na dobraniu odpowiednich proporcji wymiarów do wagi.

Molibden ma bardzo wysoką temperaturę topnienia (2623°C, dla porównania – srebro: 961°C, złoto: 1064°C). Niełatwo byłoby wyprodukować sztabkę z molibdenu, bez pieca umożliwiającym osiągnięcie takiej temperatury.

Dźwięk

Test dźwięku polega to na tym, że kładziemy monetę lub sztabkę na palcu i uderzamy w nią twardy, najlepiej metalowym przedmiotem. Powinniśmy uzyskać przeciągły, rezonujący dźwięk. Dość łatwo usłyszeć różnicę, gdy dysponuje się monetą prawdziwą i fałszywą. Gdy jednak mamy tylko jedną monetę i chcemy ją zweryfikować, nie będziemy mieli porównania.

Z pomocą przychodzą smartfonowe aplikacje do testowania dźwiękiem. Wprowadzamy rodzaj monety i wagę, a następnie uderzamy monetę i rejestrujemy dźwięk. Aplikacja analizuje częstotliwość, dzięki czemu z dużą dozą prawdopodobieństwa jest w stanie potwierdzić autentyczność monety.

Test kostki lodu

Srebro jest najlepszym przewodnikiem ciepła wśród metali. Na tym założeniu bazuje test lodu. Kładziemy kostkę lodu na srebrnej monecie i – dla porównania – na kawałku stali. Ta na srebrnej monecie będzie topić się szybciej.

Test ma jednak swoją wadę – podobną przewodność do srebra ma też miedź, z której można wykonać ewentualną podróbkę platerowaną srebrem. Wyraźnie wolniej lód topić się będzie na stali i mosiądzu.

Przewodność elektryczna

Srebro jest również najlepszym przewodnikiem prądu (63,39 * 10⁶ S/m, druga jest miedź: 58,6 * 10⁶, na trzecim miejscu jest złoto: 44,0 * 10⁶). Dzięki temu, że jest najlepszym przewodnikiem, nie ma możliwości stworzenia stopu, który miałby taką samą konduktywność. Zawsze będzie ona niższa, nawet jeśli użyta zostanie miedź, która też bardzo dobrze przewodzi prąd. Przewodność zbadać można konduktometrem.

Ultradźwięk

Za pomocą urządzenia wykorzystującego ultradźwięki można zbadać, jak długo zajmuje fali dźwiękowej przebicie się przez testowany obiekt. Dla różnych metali inna będzie prędkość, z jaką przemieszcza się przez nie fala dźwiękowa.

Najpierw ustawiamy prędkość, z jaką fala dźwiękowa poruszałaby się przez srebro. Następnie urządzenie wysyła falę dźwiękową i w ten sposób mierzy odległość, jaką pokonała. Jeśli odległość zgadza się z rzeczywistą grubością, mamy do czynienia z czystym srebrem.

Badania nie wykonamy jednak na sztabkach w certipackach. Mogą być również problemy z testowaniem mniejszych monet, bo nie mają one zwykle wystarczająco wiele płaskiej przestrzeni.

Magnetyzm

Srebro jest diamagnetykiem, czyli nie przyciąga magnesu. Wręcz przeciwnie – jest lekko przez niego odpychane. Dlatego, podobnie jak w przypadku złota, jedną z najlepszych metod weryfikacji srebra, będzie waga magnetyczna, która „waży” siłę, z jaką badany obiekt przyciąga lub odpycha magnes.

Wagi magnetyczne znajdują się na wyposażeniu każdego salonu Goldenmark.

Inne metody

Istnieją jeszcze metody weryfikacji metali, które pozwalają na zbadanie jedynie powierzchni przedmiotu (np. spektrometria czy fluorescencja rentgenowska). Możliwość pokrycia jednego metalu innym np. poprzez platerowanie, z góry stawia wiarygodność tych metod pod znakiem zapytania.

Testując srebro samodzielnie, warto posłużyć się przynajmniej kilkoma metodami, aby wykluczyć najpopularniejsze metody fałszerstw. Dla przykładu, miedź jest, podobnie jak srebro, diamagnetykiem, a jednocześnie bardzo dobrym przewodnikiem prądu i ciepła. Nawet jeśli w domowych warunkach testy przewodności i magnetyzmu nie dawałyby nam pewności co do autentyczności srebra (bo wykorzystanie specjalistycznych urządzeń taką pewność by nam dało), to taką pewność uzyskamy, mierząc i ważąc sztabkę lub monetę, ponieważ gęstość miedzi jest wyraźnie mniejsza od gęstości srebra.

żródło:

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też