Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności TARGI

Największe wydarzenie jubilerskie w Europie Środkowo-Wschodniej AMBERIF Autumn 2024

przeczytano 198

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF już 29-31.08 2024 w AMBEREXPO! To doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi biżuteryjnymi trendami i możliwość kupna designerskich produktów prosto od producenta.

AMBERIF jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie wydarzeniem targowym branży jubilerskiej oraz najważniejszym na świecie wydarzeniem poświęconym promocji złota Bałtyku - bursztynu. Odbywa się dwa razy do roku – wiosną i u progu jesieni. Marcowa edycja ma charakter biznesowy, natomiast podczas AMBERIF Autumn mile widziany jest każdy, kto w biżuterii ceni dobry dizajn i wysoką jakość, gdyż to edycja otwarta dla publiczności.
Szeroka oferta Targów obejmuje najwyższej jakości biżuterię bursztynową, srebrną i złotą. W Galerii Projektantów indywidualni twórcy prezentować będą unikatowe kolekcje autorskiej biżuterii, a w Strefie Start-Up swoje kolekcje pokażą debiutanci. Po raz kolejny na targach zagości Strefa Sztuki, a w niej m. in. wyjątkowa wystawa fotografii i biżuterii etnicznej z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz oraz wystawy najnowszych prac Jolanty Gazdy, Marcina Tymińskiego i STFZ. Zainteresowanych nowymi technologiami z pewnością zainteresuje interaktywna, multimedialna wystawa „Tresure box of the future / Kapsuła przyszłości” zaprezentowana w nowoczesnej, zaskakującej scenografii mobilnego morskiego kontenera ekspozycyjnego. Nowością nadchodzącej edycji Targów jest Strefa Vintage, skierowana do wszystkich kolekcjonerów oraz miłośników unikalnej biżuterii vintage. W ten sposób organizatorzy wychodzą naprzeciw rosnącej świadomości konsumentów i ich poszukiwaniu nie tylko piękna, ale także trwałej wartości i historii. Na Targach zagości blisko 130 wystawców, a to nie koniec. Goście będą mogli przyjrzeć się temu, jak profesjonaliści obrabiają bursztyn, a także spróbować swoich sił w warsztatach szlifowania bursztynu i własnoręcznie wykonać biżuterię z bursztynem. Szczegółowe informacje na stronie: www.amberif.pl Bilety dostępne na: www.ebilet.pl/biznes/targi/amberif Data i godziny otwarcia Targów: 29 sierpnia czwartek | 10:00 – 18:00 30 sierpnia | piątek | 10:00 – 18:00 31 sierpnia | sobota | 10:00 – 16:00
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Żaglowa 11, 80-560 Gdańsk
Organizacja: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Patronaty honorowe: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz

Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Partnerzy:

UFI Ferrari Group Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych Muzeum Bursztynu Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG Port Lotniczy Gdańsk Visit Gdańsk Polsko-Norweska Izba Gospodarcza Finnish Goldsmith Association

Partnerzy medialni: 18 karati Goldschmiede Zeitung Jewellery Outlook Palakiss Polski Jubiler BURSZTYNISKO the Amber Magazine Amber.com.pl Jubilerzy.info.pl

www.gdansk.pl

www.trojmiasto.pl
Wydarzenia partnerskie:

Istanbul Jewelry Show

Milano Fashion & Jewels

 

Program Targów

WYSTAWA

Lech. J. Zdrojewski: ,,Szkatuły Mauchera Odsłon Kilka” Strefa Sztuki, Hala B

Wystawa fotografii szkatuły Christopha Mauchera znajdującej się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku.

Powstała w Gdańsku ok. 1700  szkatuła jest jednym z najwspanialszych nowożytnych dzieł z bursztynu. To wybitne dzieło w rzeczywistości jest niewielkich rozmiarów: 30 x 40 x 40 cm. Szkatułę zdobią wątki miłosne przedstawione w scenach mitologicznych, jak również motywy ikonograficzne związane z Gdańskiem będące afirmacją życia oraz bogactwa, dostatku i siły tego miasta. W tym roku Muzeum w Malborku po raz pierwszy udostępniło zwiedzającym bogato dekorowane wnętrze szkatuły oraz spód pokrywy. Pokazane zostały liczne detale, niektóre dotychczas nieodkryte, inne na co dzień niewidoczne. Wiele z nich ma tylko kilka milimetrów. Wielkoformatowe fotografie Lecha Zdrojewskiego, wykonane w 20-50-krotnym powiększeniu, ukazują wielki kunszt Mauchera i w malarski sposób przedstawiają pełne dynamiki i ekspresji, bogate w swych formach, barokowe kompozycje.

Etniczna Biżuteria Świata, Przez Całe Targi, Strefa Sztuki, Hala B

Wystawa biżuterii etnicznej pochodzącej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz

Bezpośrednim kontekstem biżuterii jest ciało. I nawet jeśli mowa o magicznej, talizmanowej czy religijnej biżuterii etnicznej, to przez kogo i w jakim celu jest noszona, odgrywa ogromną rolę. W jakże osobliwej wystawie, która przenosi nas w najdalsze zakątki świata, przedstawimy niezwykle barwny i egzotyczny obraz biżuterii etnicznej pochodzącej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.

Głównym powodem, dla którego podróżuje, są ludzie – ich codzienność, praca, kultura oraz nierozerwalnie z nimi związana religia. Maria Magdalena Kwiatkiewicz, podróżniczka, kolekcjonerka, wreszcie kobieta biznesu zaprasza na wyprawę, której kierunki wyznaczyła biżuteria i ludzie nadający jej szczególne, często magiczne znaczenie.

 

Przegląd prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Przez Całe Targi, Strefa Sztuki, Hala B

Wystawa prezentować będzie prace wybranych członków Stowarzyszenia.

Zobaczymy na niej prace: Jacka Byczewskiego, Doroty Ceneckiej,  Katarzyny Czajkowskiej, Moniki Czuby, Agnieszki Działo-Jabłońskiej, Mariusza Fatygi, Andrzeja Jacyszyna, Jolanty Gazdy, Mariusza Gliwińskiego, Agnieszki Gryzy, Doroty Gulbierz, Tadeusza Jaśkowiaka, Joanny Jaworskiej, Zbigniewa Michałowskiego, Pawła Kaczyńskiego, Anny Kamińskiej, Tomasza Kargula, Zofii i Witolda Kozubskich, Mirona Kutarby, Małgorzaty Pabel, Małgorzaty Podleśnej-Zdunek, Jana Pomianowskiego, Wojtka Rygało, Aleksandry Skrobot, Tomasza Stangreckiego, Rafała Szyszko, Marcina Tymińskiego,  Marcina Wesołowskiego, Dariusza Zarańskiego.

O Stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych – związek twórczy założony w 1991 roku w Warszawie z inicjatywy Marka Nowaczyka. Zrzesza większość polskich artystów plastyków i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą. Obecnie liczy blisko 200 członków. W latach 1991-2011 prezesem STFZ był Andrzej Bielak. Aktualnie funkcję tę pełni Marcin Tymiński, który kontynuuje tradycję i pielęgnuje dziedzictwo poprzedników. STFZ ma ogromne zasługi dla środowiska twórców oraz dla rozwoju współczesnego złotnictwa w Polsce, zarówno w aspekcie artystycznym, jak i prawnym, organizacyjnym oraz promocyjnym.

Celem Stowarzyszenia jest promocja sztuki złotniczej w kraju i za granicą oraz zapewnienie członkom STFZ szerokiego dostępu do informacji branżowych, sieci kontaktów i aktualnych oraz archiwalnych materiałów. Swoje cele STFZ realizuje poprzez współorganizację wystaw, konkursów, plenerów i kursów. STFZ cyklicznie organizuje Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, który stanowi przegląd dokonań twórczych artystów złotników z Polski, a od 2018 r. także z zagranicy. Stowarzyszenie wraz z branżowymi targami Amberif (Gdańsk) oraz Gold Expo (Warszawa) współtworzy Galerię Projektantów, czyli pasaż prezentujący autorskie i unikatowe projekty o wysokiej wartości nie tylko warsztatowej, ale i artystycznej, umożliwiając artystom złotnikom prezentację w krajowych wydarzeniach branżowych.

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych od początku istnienia współpracuje z Galerią Sztuki w Legnicy oraz wspiera Legnicki Festiwal SREBRO, co roku honorując własną nagrodą swojego laureata w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. Wyróżnienie przyznawane jest w formie statuetki zaprojektowanej przez Jacka Byczewskiego.

W przestrzeni STFZ niezwykle ważna jest wymiana poglądów, myśli i idei, wzajemna inspiracja, a także promocja twórczej wypowiedzi w biżuterii jako pełnowartościowej dziedziny sztuki.

Wystawa Międznarodowego Stowarzyszenia Bursztynników,  Przez Całe Targi Stoisko A.533

Wystawa prac z kolekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników

Wystawa ukazuje część kolekcji współczesnej biżuterii z bursztynem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników,  składającą się z prac artystów nagradzanych w międzynarodowych konkursach sztuki jubilerskiej oraz obiektów członków MSB, opatrzonych certyfikatami autentyczności bursztynu wydawanymi przez Laboratorium MSB. Wystawa prezentowana na stoisku MSB (A.533).

Dodatkowo na stoisku MSB będzie można zakupić najnowszą publikację – albumu „Bursztyn bałtycki. Natura. Historia. Kultura” – będącą kompendium wiedzy o bursztynie, stworzonym przez najważniejszych specjalistów w branży.

Na zainteresowanych czeka również marcowe wydanie magazynu „Bursztynisko. The Amber Magazine”, w którym znajdują się informacje o bursztynowych wystawach, wydarzeniach oraz wiele innych bursztynowych informacji.

W działającym na targach Laboratorium Bursztynu, analizy dokonują rzeczoznawczynie MSB – prof. Ewa Wagner-Wysiecka oraz dr Małgorzata Kucharska.

Wybrane prace z wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria” - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Przez całe Targi, Hala A, strefa CHILL

Na ekspozycji zobaczyć będzie można wybrane prace z wystawy  „AMBER 2024 > Other Criteria” , której rdzeń stanowi starannie wyselekcjonowana kolekcja unikatowych obiektów autorstwa czołówki trójmiejskich bursztynników oraz twórców o niekwestionowanym portfolio artystycznym lub projektowym, również zagranicznych.

Wystawa jest reprezentatywnym przeglądem aktualnej sztuki bursztynniczej i odwołuje się do edukacyjnej misji jej organizatora – Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Ukazuje pełne spektrum artystycznych i wykonawczych bursztynu: od jego rzeźbiarskich możliwości swobodnego kształtowania formy, poprzez bogactwo naturalnych cech bursztynu, aż po obiekty eksperymentalne.

Wyodrębnioną przestrzeń stanowią prototypy biżuterii wykorzystujące m.in. innowacyjne techniki CAD / CAM, druk 3D, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR / AR) oraz przykłady kreatywnego zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji wykonane przez studentów Wydziału Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.Kuratorem wystawy jest Sławomir Fijałkowski

WYSTAWA

"LOOP" - Mariusz Waras, CSW Łaźnia (wystawa zewnętrzna)

Wystawa „LOOP” to multimedialna podróż do świata Mariusza Warasa, jednego z czołowych twórców street artu. Artysta, znany z setek murali w ponad 40 krajach, prezentuje nowatorskie połączenie swojej charakterystycznej estetyki z najnowszymi technologiami.

Głównym elementem wystawy jest panoramiczna projekcja 360°, reagująca w czasie rzeczywistym na obecność i ruch widzów. Interaktywne instalacje wykorzystujące sztuczną inteligencję pozwalają zanurzyć się w twórczym świecie artysty.

Elementy wystawy:

  1. „LOOP. INCLUSION” – panoramiczna projekcja 360 stopni, reagująca na ruch widzów.
  2. „LOOP. REFLECTIONS” – interaktywna instalacja wykorzystująca AI do generowania nieskończonego cyklu ruchomych ilustracji.
  3. „LOOP. IDENTITY” – cykl obrazów cyfrowych stworzonych przez AI na podstawie zdigitalizowanych prac Warasa.
  4. Interaktywne instalacje wykorzystujące sztuczną inteligencję.
  5. Innowacyjna warstwa dźwiękowa towarzysząca instalacjom.

Waras, wspólnie z zespołem wybitnych specjalistów, stworzył unikalne doświadczenie łączące elementy AI, AR i VR:

  • Radosław Deruba – artysta wizualny, motion designer i performer wizualizacji na żywo, odpowiedzialny za stworzenie wirtualnego świata, wizualizacje 3D i stronę technologiczną projektu.
  • Patryk Chyliński – artysta współczesny, twórca instalacji interaktywnych i „empata wobec AI”, odpowiedzialny za trening sztucznej inteligencji. Laureat Nagrody Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO.
  • Gosha Savage (Małgorzata Sawicz) – artystka muzyki elektronicznej, odpowiedzialna za warstwę dźwiękową wystawy. Jej projekt koncentruje się na eksploracji syntezy FM w czasie rzeczywistym w połączeniu z nieregularnymi wzorami perkusyjnymi.

„LOOP” to nie tylko wystawa, ale interaktywny eksperyment artystyczny, zapraszający widzów do współtworzenia i eksploracji nowych możliwości sztuki w erze cyfrowej. Każdy element wystawy został starannie zaprojektowany, aby zapewnić immersyjne doświadczenie, łączące tradycyjną estetykę Warasa z nowoczesnymi technologiami.

Kuratorka: Anna Szynwelska

Organizatorzy: CSW Łaźnia, Miasto Gdańsk
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ASP Gdańsk, Dictador Art Masters
Patroni medialni: Prestiż Magazyn Trójmiejski, Magazyn Szum, Trojmiasto.pl, Contemporary Lynx, NN6T notes na 6 tygodni, Radio Gdańsk S.A., Artinfo, Mint Magazine, CZWÓRKA Polskie Radio

Nie przegap tej wyjątkowej fuzji street artu, technologii i interaktywności! Przyjdź i zanurz się w fascynującym świecie Mariusza Warasa i jego zespołu.

 

Treasure Box of the Future / Kapsuła Przyszłości, Przez całe Targi, Strefa Sztuki, Hala B

Narracyjna, wystawa bursztynu odnosząca się do współczesnego stylu życia, zmieniającego się na naszych oczach pojęcia luksusu oraz do wartości, które pokolenie Z uważa za istotne i warte czasu oraz uwagi.

Wystawa ma charakter hybrydowy, czyli zobaczyć będzie można wyselekcjonowane obiekty fizyczne i specjalnie przygotowane filmy z zastosowaniem sztucznej inteligencji oraz multimedialne materiały przedstawiające 4 bohaterki i bohatera, którzy uosabiają postawy młodego pokolenia. Odbiorcy będą mogli wybrać Avatara, z którym się utożsamiają, a tym samym wybrać jaki styl biżuterii może być dla nich właściwy jako symbol ich przekonań.

Współczesny człowiek żyje innym rytmem niż poprzednie pokolenia. Co innego widzi dookoła siebie, co innego słyszy, czego innego potrzebuje i czego innego używa w codziennym życiu. Otaczają go dwie rzeczywistości: fizyczna, naturalna dla wszystkich pokoleń i cyfrowa, która jest już miejscem interakcji i działań większości ludzi, a dla najmłodszej generacji staje się pierwszym światem z jego symbolami i zasadami działania.
Przyglądając się, tworzonej współcześnie bursztynowej biżuterii, możemy odczytać dla jakiego świata, jakiego systemu wartości i stylu życia była projektowana. Biżuteria staje się niejako emblematem i symbolem osoby, która go nosi. Dla młodego pokolenia jest to bliskie emblematom różnych Avatarów lub przyznawanym nagrodom po przejściu kolejnego poziomu w grze. W tym kontekście biżuteria to znak, symbol, skarb, a nie koniecznie oznaka prestiżu jak to bywało w poprzednich pokoleniach.
Wystawa organizowana przez Fundację Bochińskich w ramach projektu Gdańsk Światowa Stolica Bursztynu.

 

Jolanta Gazda - „I’m fine / Help me”,Przez całe Targi, Strefa Sztuki, Hala B

Wystawa prezentować będzie najnowsze prace Jolanty Gazdy, powstałe w ciągu ostatnich 2 lat. W pracy nad swoimi projektami artystka łączy techniki dziewiarskie ze sztuką złotniczą, a inspiracje czerpie ze sztuki ludowej oraz z natury. Prezentowane na wystawie brosze i naszyjniki są wynikiem refleksji autorki nad różnicami w postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości i punktem wyjścia do rozważań nad dwoistością natury rzeczy, których odbiór zależy od indywidualnej wrażliwości, nastroju czy doświadczeń życiowych człowieka. Jest zatem odbiorem subiektywnym, co skutkuje różnicami w interpretacji emocji, zachowania i stanu ducha innych ludzi. „I’m fine / Help me” jest próbą zwrócenia uwagi na zakamuflowane wołania o pomoc (spowodowane lękiem, smutkiem, izolacją), skrywane pod banalnym stwierdzeniem: „I’m fine”. Wystawa miała swój debiut w Legnicy.

Jolanta Gazda – mieszka i tworzy w Warszawie. Jest absolwentką warszawskiej Wytwórni Antidotum, od 2010 roku projektuje biżuterię autorską. Członkini Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Uczestniczka wystaw i laureatka konkursów branżowych, min.: wystawa Baltic Amber. Other Criteria 2024 w Legnicy, wystawa Piękno Zatrzymane w Czasie w Muzeum Narodowym w Tianjin, Chiny, wystawa Design without Borders/ Vienna Design Week w Wiedniu, Legnicki Festiwal SREBRO 2023- wystawa indywidualna, wystawa Delight! European Contemporary Jewellery Art w Veszprem (Węgry), 30.Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Srebro 2022- wyróżnienie, wystawa Design Without Borders 2022 w Budapeszcie, wystawa Shape of Nature International Jewellery Art w Hong Kongu, wystawa Głos Kobiet w Galerii YES 2021, wystawa Joya Barcelona 2020 w Barcelonie, konkurs Prezentacje 2019 – wyróżnienie, wystawa Artist Jewels 2019 w Mediolanie, wystawa Joya Barcelona 2019 w Barcelonie, konkurs Prezentacje 2014- II nagroda oraz wyróżnienie, konkurs Przezroczystość 2013- wyróżnienie, konkurs Prezentacje 2012 – III nagroda oraz wyróżnienie.

Marcin Tymiński - „Self-therapy...”, Przez całe Targi, Strefa Sztuki, Hala B

Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace artysty, w których dominować będzie bursztyn łączony z polimerem i srebro. Ich dopełnieniem będą zaś szkice, obrazujące nie tylko proces twórczy, ale i ideę przewodnią wybranych prac.

„Wystawa jest efektem procesu (nie tylko) twórczego. Droga do finału wiedzie od rysunku do obiektu, ale niekiedy też odwrotnie. Jednak w obu przypadkach dzieje się to przede wszystkim bardzo intuicyjne, pod dyktando tego, co aktualnie zajmuje myśli i emocje. Zatem jest to forma autoterapii, która daje ukojenie, spełnienie, radość, pozwala skanalizować to, czego czasem nie da się przełożyć na słowa”

Marcin Tymiński

Marcin Tymiński jest jednym z najciekawszych twórców biżuterii artystycznej średniego pokolenia. Biżuterią zajmuje się od 1997 r. Absolwent ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (dyplom u prof. Andrzeja Szadkowskiego), współzałożyciel i członkek „Grupy Sześć”, Prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (od 2010 r.), laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Grand Prix Amberif Design Award 2017.

Jego prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W swoich projektach łączy różne materiały: bursztyn, metale i tworzywo sztuczne. W jego zróżnicowanej, ale bardzo charakterystycznej twórczości znaleźć można nowoczesne, geometryczne formy oraz abstrakcyjne motywy nawiązujące do świata natury. Artysta opracował autorską metodę szlifu polimeru, nadając mu szlachetne formy. Biżuteria to jedna z wielu pasji artysty. Zajmuje się również tworzeniem tatuaży, restauracją starych aut i motocykli, projektowaniem ceramiki, lamp, architektury.

żródło: Amberif

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też