Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Konkursy

31. MKSZ JAKOŚĆ – obrady jury za nami, znamy zakwalifikowanych

przeczytano 525

317 prac 189 artystów z 30 państw – tak imponującą liczbę obiektów ocenili jurorzy 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Jakość”.

Artyści z niemal każdego zakątka Europy, a także z odleglejszych rejonów takich jak Iran, Izrael, Tajwan, Chiny czy Korea Południowa chętnie stanęli do twórczej rywalizacji, podejmując – każdy na własny, indywidualny sposób – temat bieżącej edycji. Część twórców pokusiła się o refleksję nad jakością w biżuterii i w sztuce współczesnej w ogóle. Inni zaś podążyli tropem pytania o tematy ogólnoludzkie i uniwersalne –zastanawiając się
szczególnie nad aspektem jakości życia, która – mimo nieznanego wcześniej w historii ludzkości postępu technologicznego, wydaje się systematycznie i niepokojąco spadać. Czy więcej to zawsze lepiej? Czy fast to lepiej niż slow? Czy jest dziś sens aby zadawać pytanie: mieć, czy być?
Jurorzy mieli niełatwe zadanie – nie ułatwiła go mnogość interpretacji tematów, a także technologii, technik i materiałów użytych przez artystów. Podczas trwających dwa dni obrad (9 – 10 lutego 2023), spośród zgromadzonej w legnickiej galerii biżuterii i obiektów dokonali wyboru prac zakwalifikowanych na wystawę główną oraz zadecydowali o wyborze nagród.
W gronie jurorów nie mogło zabraknąć prof. Sławomira Fijałkowskiego, który od wielu lat wspiera organizację Legnickiego Festiwalu SREBRO i – kuratorsko – sam konkurs. Obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designer autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa, autor tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. W 2020 r. objął funkcję kuratora Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif.
Grono jurorów zasilił także rumuński David Sandu z Rumunii, który w 2006 otworzył swoją pierwszą galerię współczesnej biżuterii w Rumunii i brał udział w wielu zagranicznych wystawach. W 2010 stworzył Szkołę Biżuterii Współczesnej Assamblage oraz Narodowe Stowarzyszenie na rzecz Współczesnej Biżuterii Assamblage, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu nowego pokolenia artystów i projektantów. Od 2020 roku, wspólnie z Ioaną Andrei i Valentiną Buzamurgą, jest współorganizatorem i kuratorem Romanian Jewelry Week – międzynarodowego wydarzenia, które odbywa się każdej jesieni w Bukareszcie.
Ana Pina – kolejna jurorka, złotniczka i galerzystka – zasłynęła za sprawą stworzenia i prowadzenia pracowni Tincal lab, które jest zarazem miejscem wystaw biżuterii współczesnej, i gdzie odbywają się kuratorskie warsztaty z udziałem zaproszonych złotników. Punkt kulminacyjny działań Any Piny stanowi projekt wystawienniczy Tincal lab Challenge, który co roku opatrzony jest innym tematem.
Z kolei prof. Piotr Korduba, to historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspert z dziedziny architektury mieszkaniowej, architektury wnętrz, designu, sztuki i rzemiosła oraz niemiecko-polskich relacji historyczno-artystycznych. Autor sześciu książek i wielu artykułów dedykowanych designwi. Grono jurorskie zamyka prof. Ludmila Šiklová z Czech, która pełniła funkcję asystenta na Wydziale Metali i Biżuterii praskiej Akademii oraz na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Od 2015 jest profesorką nadzwyczajną Politechniki w Libercu w Katedrze Projektowania Biżuterii i Szkła.

Nazwiska laureatów pozostaną tajemnicą aż do momentu kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO, która odbędzie się w dniach 5-6 maja 2023. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać do 2 lipca w Galerii Sztuki, z kolei prace niezakwalifikowane trafią na tradycyjny pokaz pn. Holownia, który będzie prezentowany do 4 czerwca w Holu Starego Ratusza.
Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to najważniejszy, ale nie jedyny element Legnickiego Festiwalu SREBRO, jednego z największych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie. Tegoroczna odsłona legnickiego SREBRA to 12 wystaw, zlokalizowanych w centrum miasta. Pokazy indywidualne i zbiorowe twórców z Polski i zagranicy ukażą szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej. Nie zabraknie ekspozycji z dobrze znanych cykli – Sylwetki Twórców (tym razem odbędą się ekspozycje Jolanty Gazdy i Kirsten Plank), Srebrne Szkoły (pokaz twórczości studentów i pedagogów Narodowej Akademii Sztuk w Oslo) i Debiuty (w tym roku swoją pierwszą wystawą, która
stanowi nagrodę Galerii Sztuki w Konkursie PROJEKT, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi pochwali się Patryk Caban). Wystawom biżuterii towarzyszyć będą prezentacje plakatu i fotografii, odnoszące się do tematu „Jakości”.

Na Konkurs wpłynęło:
317 prac,
189 artystów,
z 30 krajów.

Zawkalifikowani:

Liczba uczestników: 40
Liczba krajów: 16
Kraje:
Iran – 2
Niemcy – 6
Polska – 13
Portugalia – 1
Czechy – 3
Austria – 1
Tajwan – 1
Litwa – 2

Grecja – 1
Korea Południowa – 2
Holandia – 2
Słowacja – 2
Bułgaria – 1
Hiszpania – 1
Chiny – 1
Wielka Brytania – 1

1) Sharareh Aghaei – Iran/Niemcy / Iran/Germany
2) Miriam Arentz – Niemcy / Germany
3) Magdalena Bajer – Polska / Poland
4) Marcin Bogusław – Polska / Poland
5) Andrzej Boss – Polska / Poland
6) Teresa Dantas – Portugalia / Portugal
7) Vendula Fabián – Czechy / Czech Republic
8) Sara Gackowska – Polska / Poland
9) Tamara Grüner – Niemcy / Germany
10) Susanne Hammer – Niemcy / Germany
11) Iris Hummer – Austria / Austria
12) Li Tzu Hung – Tajwan / Taiwan
13) Tadeusz Jaśkowiak – Polska / Poland
14) Rasa Jundulaitė – Litwa / Lithuania
15) Alicja Kania – Polska / Poland
16) Christina Karababa – Grecja / Greece
17) Mira Kim – Korea Południowa / South Korea
18) Sergiusz Kuchczyński – Polska / Poland
19) Annelieke Landré – Holandia / The Netherlands
20) Peter Machata – Słowacja / Slovakia
21) Jana Machatová – Słowacja / Slovakia
22) Agnieszka Nowicka – Polska / Poland
23) Michalina Owczarek-Siwak – Polska / Poland
24) Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy / Germany
25) Ruudt Peters – Holandia / The Netherlands
26) Aleksandra Popova – Bułgaria / Bulgaria
27) Eva Růžičková – Czechy / Czech Republic
28) Kristýna Španihelová – Czechy / Czech Republic
29) Kamilė Stanelienė – Litwa / Lithuania
30) Magdalena Szadkowska – Polska / Poland
31) Anna Szałkiewicz – Polska / Poland
32) Sława Tchórzewska – Polska / Poland
33) Youjin Um – Korea Południowa / South Korea
34) Pilar Viedma – Hiszpania / Spain
35) Zhipeng Wang – Chiny / China
36) Nicole Walger – Niemcy / Germany
37) Sandra Wilson – Wielka Brytania / Great Britain

38) Andrea Wippermann – Niemcy / Germany
39) Arek Wolski – Polska / Poland
40) Sareh Zarghampour – Iran / Iran

43. Legnicki Festiwal SREBRO:
Festiwal trwa w terminie: 25.04.-02.07.2023, wystawy czynne: kwiecień – lipiec 2023
9 wystaw (7 wystaw unikatowej biżuterii, wystawa fotografii i plakatu)
7 miejsc prezentacji w sercu Legnicy

Legnicki Festiwal SREBRO – program:
31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ
Miejsce: Galeria Sztuki w Legnicy
25.04.-02.07.2023

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też