Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Wchodzi Bazylea III: banki będą kupować więcej złota?

przeczytano 1143

Zestaw reguł Bazylea III może sporo zmienić na rynku złota i jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że cena tego metalu szlachetnego w najbliższych latach będzie rosnąć. To także mocne potwierdzenie roli królewskiego kruszcu jako strategicznego aktywa budującego bezpieczeństwo.

Reguły bazylejskie to zestaw globalnych rekomendacji dla sektora bankowego, które opracowane zostały pod przewodnictwem Banku Rozrachunków Międzynarodowych, przez niektórych zwanego bankiem banków centralnych. Pierwszy zestaw reguł został wprowadzony w 1983 roku, drugi w 2004 roku, a 28 czerwca 2021 roku w życie weszła trzecia tura, czyli Bazylea III. 

Reguły te mają na celu poprawę stabilności systemu bankowego, a także poziomu jego bezpieczeństwa.

Bazylea III to konsekwencja kryzysu finansowego, który obserwowaliśmy w 2008 roku. Regulacje te dotyczą limitów minimalnego kapitału własnego, jaki zobowiązane są przechowywać banki czy minimalnych wskaźników płynności. Ma to na celu m.in. uniknięcie tzw. bailoutu, czyli ratowania upadających banków z pieniędzy podatników.

Co Bazylea III oznacza dla złota?

Jednym z istotniejszych dla złota postanowień reformy Bazylea III jest uznanie złota fizycznego za aktywo klasy Tier1 (gotówka, obligacje), a nie – jak do tej pory – za aktywo klasy Tier3 (surowiec). Zrównanie złota z gotówką i obligacjami skarbowymi uczyni je znacznie ważniejszym składnikiem rezerw. Zwłaszcza, że wzrośnie także wymóg kapitałowy dla Tier1 z 4 do 6 proc.

Czytaj także: Bazylea III może opóźnić wychodzenie z kryzysu pandemicznego >>>

Zdaniem wielu analityków Bazylea III przełoży się na wzrost popytu na złoto ze strony zarówno banków centralnych, jak i banków komercyjnych. Co więcej, Bazylea III umocni znacznie złota fizycznego względem złota w postaci funduszy inwestycyjnych, ETF-ów czy kontraktów terminowych. W dłuższej perspektywie może to zaowocować wzrostem cen kruszcu, choć w historii znane są również przypadki manipulowania przez duże banki cenami złota (m.in. Deutsche Bank, Bank Nova Scotia, HSBC czy UBS).

autor: Michał Tekliński

Grupa Goldenmark

Zródło:

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też