Celem inicjatywy Komisji Europejskiej pod nazwą JEREMI jest pomoc przede wszystkim tym firmom, które rozpoczynają działalność gospodarczą, nie posiadają historii kredytowej lub zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
Istotą programu JEREMI jest to, że odchodzi od tradycyjnego dotacyjnego modelu wsparcia przedsiębiorstw na rzecz uruchomienia odnawialnych instrumentów finansowych, takich jak niskooprocentowane pożyczki i poręczenia kredytów.
JEREMIE to rodzaj perpetuum mobile – mechanizm odnawialny: raz wydatkowane środki wracają i ponownie są inwestowane. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie kapitału na inwestycje większej liczby firm z sektora MŚP, które nie mają dostępu do produktów oferowanych przez banki komercyjne, bo np. działają zbyt krótko na rynku i nie posiadają jeszcze historii kredytowej, czy zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
Beneficjenci inicjatywy JEREMIE
Założeniem programu jest koncentracja na mikro, małych i średnich firmach (MŚP), znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, wykluczonych w dostępie do finansowania zewnętrznego.
Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim dla tych firm, które:
- rozpoczynają działalność (startup-y),
- nie posiadają historii kredytowej,
- nie posiadają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
Z Inicjatywy JEREMIE może skorzystać przedsiębiorca:
- zatrudniający od 1 do 250 pracowników,
- posiada siedzibę lub prowadzi działalność gospodarczą działalności gospodarczej w województwie dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim,
- nieposiadający wystarczających środków finansowych na realizację projektu,
- nieposiadający zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
Kredyty, pożyczki, poręczenia w ramach Inicjatywy JEREMIE muszą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy, rozbudowy lub rozszerzania działalności gospodarczej w tym w szczególności na:
- realizację zasadniczych zmian procesu produkcyjnego – wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,
- unowocześnienie składników majątku trwałego – zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia, aparaty w tym także zakup środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia,
- budowę instalacji i urządzeń sprzyjających oszczędności surowców i energii,
- informatyzację,
- dostosowanie przedsiębiorstwa do standardów i norm krajowych i unijnych,
- tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy,
- inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstwa.
Oprocentowanie jest zdecydowanie mniejsze niż w banku i wynosi od 0% – 6% w skali roku, uzależnione od rodzaju inwestycji, ryzyka oraz co bardzo ważne zabezpieczenia. Im lepsze zabezpieczenie, mniejsze ryzyko tym oprocentowanie będzie niższe.
Jeżeli potrzebujesz srodków inwestycyjnych i obrotowych na:
- uruchomienie firmy, w tym na zakup narzędzi i środków obrotowych;
- zakup narzędzi, maszyn, urządzeń;
- zakup środków transportu dla firmy (w tym samochody osobowe);
- remont zakładu;
- wprowadzenie nowych produktów;
lub na inny cel biznesowy, skontaktuj sie z ekspertem ds. funduszy UE, tel. 572 542 285.
Admin.