Za koordynację działań Systemu w tym zakresie odpowiedzialni są członkowie Rady Programowej ds. Kompetencji powołani w marcu 2018 r. przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. W składzie Rady znaleźli się przedstawiciele kluczowych ministerstw (Edukacji Narodowej; Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Przedsiębiorczości i Technologii), organizacji społecznych i gospodarczych, organizacji przedsiębiorców oraz świata nauki.
Działania w wybranych branżach to domena Sektorowych Rady ds. Kompetencji – oddolnych inicjatyw przedsiębiorców i organizacji branżowych. Ich zadaniem jest ocena luk kompetencyjnych w poszczególnych sektorach gospodarki i wypracowywanie rozwiązań systemowych, które zwiększą dopasowanie oferty edukacyjnej do aktualnych potrzeb przedsiębiorców.
Od 2016 r. powstało siedem Rad dla sektorów takich jak: budownictwo, IT, finanse, turystyka, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz przemysł mody i innowacyjne tekstylia oraz motoryzacja. Do końca września planowane jest podpisanie umów na dofinansowanie działalności kolejnych 10., które zostały wyłonione w ostatnim konkursie PARP. Nowe Rady powstaną w sektorach:
- lotniczo-kosmicznym,
- chemicznym,
- żywności wysokiej jakości,
- odzysku materiałowego surowców,
- komunikacji marketingowej,
- handlu,
- gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji,
- usług rozwojowych,
- nowoczesnych usług biznesowych,
- telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa.
Na dofinansowanie funkcjonowania nowych Rad PARP przeznaczy blisko 17,5 mln zł. Sektorowe Rady ds. Kompetencji to działanie finansowane ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach poddziałania 2.12 Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych.
Bądźmy w kontakcie
Nie masz pewności, jaki rodzaj wsparcia możesz otrzymać?
Zapytaj naszych doradców:
801 332 202 / 22 574 07 07 lub napisz
Zródło PARP