W imieniu jubilerów i złotników, Jubilerzy.info.pl, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, zwróciły się kolejny raz z prośbą o rozważenie wznowienia pracy przez Urząd Probierczy i obsługi przez niego interesantów. Poniżej prezentujemy treść petycji.
Warszawa, 08 kwietnia 2020r
Pani Maria Magdalena Ulaczyk
GUM |Dyrektor Okręgowego Urzędu Probierczego
Pani Jadwiga Emilewicz
Minister Rozwoju
Pan Radosław Wiśniewski
Prezes Głównego Urzędu Miar
Petycja jubilerów i złotników o wznowienie pracy Urzędu Probierczego
Szanowni Państwo!
Działając w imieniu Jubilerzy.info.pl, Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego, Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, w związku z licznymi zapytaniami naszych członków, osób współpracujących i naszych klientów, zwracamy się kolejny raz z prośbą o rozważenie wznowienia pracy przez Urząd Probierczy i obsługi przez niego interesantów w uzgodniony sposób.
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 1 kwietnia 2011r. Prawo probiercze - każda sztuka biżuterii wprowadzana do obrotu musi posiadać cechę probierczą, by mogła być sprzedana. Tą cechę można otrzymać wyłącznie za pośrednictwem Urzędu Probierczego. Zgodnie z komunikatem Dyrektora Urzędu Probierczego z dnia 14 marca 2020r., od 16 marca 2020r. do odwołania została wstrzymana prze Urząd bezpośrednia obsługa interesantów.
Od początku marca nasi członkowie podjęli pracę online z klientami. Kolejno odwoływane były bowiem targi na całym świecie, gdzie dokonywano zakupów towarów i musieli podjąć samodzielną produkcję biżuterii. Obecnie wszystkie zakłady usługowe, nie mogą cechować swoich wyrobów i w ten sposób pozbawione są możliwości wykonywania usług jubilerskich, sprzedaży towarów i prowadzenia działalności. Tym samym decyzja o wstrzymaniu przez Urząd Probierczy bezpośredniej obsługi interesantów uniemożliwia prowadzenie działalności w tym wyjątkowo trudnym czasie, a trud i koszty włożone w przygotowanie i realizację usług online został zmarnowany. Do tego konsekwencją nie działania Urzędu Probierczego jest także bezrobocie naszych pracowników i właścicieli zakładów.
Zwracamy także uwagę, że brak obsługi interesantów przez Urząd Probierczy daje zielone światło nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy w obecnym czasie mogą wprowadzać do obrotu wyroby o obniżonej zawartości złota w wyrobie, powołując się na nieczynny Urząd. Skutki takich działań będą odczuwalne przez wiele lat.
Jednocześnie analizując decyzje o zaprzestaniu pracy Urzędu Probierczego, zauważamy, że nasze wyroby gotowe, były przekazywane w Urzędzie przez specjalne szufladki, a pracownicy Urzędu byli oddzieleni szybą od interesantów. Niewątpliwie są to dziś wystarczające i powszechnie przyjęte zasady zmniejszenia ryzyka kontaktu z wirusem. Do tego, jak podają specjaliści, ewentualny wirus na powierzchni metalu utrzymuje się najkrócej.
Przedstawiając powyższe, uprzejmie prosimy o pochylenie się nad przedstawionym problemem, który obecnie dotyka wielu przedsiębiorców branży złotniczej.
Jesteśmy pewni, że przy wysiłku z obu stron uda się wypracować metody takiego przekazywania biżuterii, która spełni oczekiwania Urzędu Probierczego.
Chcielibyśmy także nadmienić, że rozumiemy, iż przyszło nam się zmierzyć z bardzo trudnym okresem dla nas wszystkich i nie chcemy narażać niczyjego życia ani zdrowia. Jest jednak także oczywiste, że duża część firm walczy w tej chwili o przetrwanie i o byt.
Dlatego uprzejmie prosimy o zrozumienie problemu, z którym przyszło się nam zmagać i spowodowanie niezwłocznego podjęcia pracy przez Urząd Probierczy.
Barbara Cieślak
Platforma Internetowa Jubilerzy.info.pl
Tomasz Sobczak
Polskie Towarzystwo Gemmologiczne
Marcin Tymiński
Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych