Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Petycja jubilerów i złotników o wznowienie pracy Urzędu Probierczego

przeczytano 1546

Wiadomość z ostatniej chwili! Urzędy Probiercze rozpoczną działalność w dniu 16.04.2020. Prosimy sprawdzać w swoich miejscowościach. 

W imieniu jubilerów i złotników, Jubilerzy.info.pl, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, zwróciły się kolejny raz z prośbą o rozważenie wznowienia pracy przez Urząd Probierczy i  obsługi przez niego interesantów. Poniżej prezentujemy treść petycji.

         

   Warszawa, 08 kwietnia 2020r

Pani Maria Magdalena Ulaczyk 

GUM |Dyrektor Okręgowego Urzędu Probierczego

 

Pani Jadwiga Emilewicz

Minister Rozwoju

 

Pan Radosław Wiśniewski

Prezes Głównego Urzędu Miar

 

Petycja jubilerów i złotników o wznowienie pracy Urzędu Probierczego

 

Szanowni Państwo!

Działając w imieniu Jubilerzy.info.pl, Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego, Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, w związku z licznymi zapytaniami naszych członków, osób współpracujących i naszych klientów, zwracamy się kolejny raz z prośbą o rozważenie wznowienia pracy przez Urząd Probierczy i  obsługi przez niego interesantów w uzgodniony sposób.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 1 kwietnia 2011r. Prawo probiercze - każda sztuka biżuterii wprowadzana do obrotu musi posiadać cechę probierczą, by mogła być sprzedana. Tą cechę można otrzymać wyłącznie za pośrednictwem Urzędu Probierczego. Zgodnie z komunikatem Dyrektora Urzędu Probierczego z dnia 14 marca 2020r., od 16 marca 2020r. do odwołania została wstrzymana prze Urząd bezpośrednia obsługa interesantów.

Od początku marca nasi członkowie podjęli pracę online z klientami. Kolejno odwoływane były bowiem targi na całym świecie, gdzie dokonywano zakupów towarów i musieli podjąć samodzielną produkcję biżuterii.  Obecnie wszystkie zakłady usługowe, nie mogą cechować swoich wyrobów i w ten sposób pozbawione są możliwości wykonywania usług jubilerskich, sprzedaży towarów i prowadzenia działalności. Tym samym decyzja o wstrzymaniu przez Urząd Probierczy bezpośredniej obsługi interesantów uniemożliwia prowadzenie działalności w tym wyjątkowo trudnym czasie, a trud i koszty włożone w przygotowanie i realizację usług online został zmarnowany. Do tego konsekwencją nie działania Urzędu Probierczego jest także bezrobocie naszych pracowników i właścicieli zakładów.

Zwracamy także uwagę, że brak obsługi interesantów przez Urząd Probierczy daje  zielone światło  nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy w obecnym czasie mogą wprowadzać do obrotu wyroby o obniżonej zawartości złota w wyrobie, powołując się na nieczynny Urząd. Skutki takich działań będą odczuwalne przez wiele lat.

Jednocześnie analizując decyzje o zaprzestaniu  pracy Urzędu Probierczego, zauważamy, że nasze wyroby gotowe, były przekazywane w Urzędzie przez specjalne szufladki, a pracownicy Urzędu byli oddzieleni  szybą od interesantów.  Niewątpliwie są to dziś wystarczające i powszechnie przyjęte zasady zmniejszenia ryzyka kontaktu z wirusem. Do tego, jak podają specjaliści, ewentualny wirus na powierzchni metalu utrzymuje się najkrócej.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie prosimy o pochylenie się nad przedstawionym problemem, który obecnie dotyka wielu przedsiębiorców branży złotniczej.

Jesteśmy pewni, że przy wysiłku z obu stron uda się wypracować metody takiego przekazywania biżuterii, która spełni oczekiwania Urzędu Probierczego.

Chcielibyśmy także nadmienić, że rozumiemy, iż przyszło nam się zmierzyć z bardzo trudnym okresem dla nas wszystkich i nie chcemy narażać niczyjego życia ani zdrowia. Jest jednak także oczywiste, że duża część firm walczy w tej chwili o przetrwanie i o byt.

Dlatego uprzejmie prosimy o zrozumienie problemu, z którym przyszło się nam zmagać i spowodowanie niezwłocznego podjęcia pracy przez Urząd Probierczy.

 

Barbara Cieślak

Platforma Internetowa Jubilerzy.info.pl

 

Tomasz Sobczak

Polskie Towarzystwo Gemmologiczne 

 

Marcin Tymiński

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też