Biżuteria w Chinach
Choć dziś o biżuterii w kontekście Chin mówi się przede wszystkim jako o gigantycznym rynku, na którym obraca się ogromnymi ilościami złota, historia biżuterii w Chinach bardziej związana jest ze srebrem oraz z jadeitem. To właśnie biżuteria z tymi niezwykłymi, zielonymi kamieniami, należy do najbardziej charakterystycznych dla Chin znalezisk archeologicznych, datowanych już na 3600 lat p.n.e.
W historycznych Chinach to jadeit był symbolem bogactwa, ale także władzy – symbol, który oznaczał słowo „jadeit” wyglądał nawet bardzo podobnie do symbolu oznaczającego „cesarz”. Nazywany był także królewskim klejnotem i wytwarzano z niego nie tylko biżuterię, ale także naczynia, wazony, a nawet meble dla chińskich rodzin cesarskich. Jadeitowe pierścienie z IV-VII w. p.n.e. są dowodem na to, że Chińczycy posiadali złożone narzędzia do obróbki kamieni na długo przed tym, zanim pojawiły się one na zachodzie.
Ciekawostką jest także bardzo powszechne wykorzystanie w starożytnej chińskiej biżuterii niebieskich piór zimorodka, które często komponowane były z niebieskimi kamieniami szlachetnymi i szkłem. Kolor niebieski również zarezerwowany był dla cesarza i jego rodziny.
Motywami często eksploatowanymi przez chińskich jubilerów były smoki, feniksy i inne zwierzęta – w szczególności amulety ze smokiem, które pełniły funkcję ochronną. Dużym tabu w kulturze chińskiej był kolczyk noszony przez mężczyznę. Taki stan rzeczy utrzymuje się praktycznie do dnia dzisiejszego.
Wśród chińczyków niezwykle ważne jest gromadzenie biżuterii jako formy przechowywania majątku. Jednakże dotyczyło to zarówno życia doczesnego, jak i wiecznego – powszechne było chowanie biżuterii ze zmarłym.
Biżuteria w Indiach
Indie, podobnie jak Chiny, również posiadają bardzo bogatą tradycję kupowania i gromadzenia biżuterii. Wynika to z faktu, że Indie posiadały obfite zasoby metali szlachetnych oraz kamieni. To właśnie wydobywanie i handel bogactwami naturalnymi sprawiły, że na terenie subkontynentu indyjskiego mogły bardzo wcześnie powstać cywilizacje, jak np. cywilizacja Doliny Indusu (3300-1300 p.n.e.), która pozostawiła po sobie pierwsze egzemplarze biżuterii, wykopywane dziś na stanowiskach archeologicznych.
Wisiorek z Siddhą z VIII-IX wieku ze stopu miedzi, By Image: http://collections.lacma.org/sites/default/files/remote_images/piction/ma-31964544-O3.jpgGallery: http://collections.lacma.org/node/198048 archive copy, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27259790
Hindusi uważają złoto i srebro za święte metale, symbolizujące ciepłe słońce i chłodny księżyc. Czyste złoto nie koroduje, toteż Hindusi utożsamiają je z nieśmiertelnością. Z tego też względu, biżuteria w Indiach do dziś wykonywana jest z czystego, 24-karatowego złota, a nie np. z 14-karatowego, jak większość biżuterii dostępnej na zachodzie.
Indie były także pierwszym krajem, w którym zaczęto wydobywać diamenty. Udokumentowane są kopalnie, które działały już w III w. p.n.e. Diamentom, podobnie jak złotu i srebru, przypisywano nadludzkie właściwości. Miały one być łzami bogów. Ofiarowywano je sobie w celu zachowania lub odzyskania utraconej łaski kochanka lub władcy. Cesarze i królowie chętnie posiadali diamenty jako sposób na zapewnienie sobie nieśmiertelności. Diamenty odegrały także istotną rolę w wielu wydarzeniach o charakterze politycznym czy społecznym. Handel tymi kamieniami niejednokrotnie pozwalał wyprawić armię na wojnę i zmienić koleje historii. Wiele z zachowanych do dziś diamentów pochodzących z Indii (chociażby Koh-I-Noor), posiada bardzo bogatą i niezwykłą historię.
Koh-i-noor, By aiva. – This file has been extracted from another file: Replica of the Koh-i-Noor.jpg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92653696
Kupowanie złotej biżuterii w Indiach i obdarowywanie nią członków swojej rodziny oraz przyjaciół, ma bardzo dużą tradycję. Jeśli uzmysłowimy sobie, że Indie odpowiadają za ok. 25 proc. popytu na złotą biżuterię, a złota biżuteria to ok. 40-50 proc. całkowitego, światowego popytu na złoto, nie powinno dziwić, że gdy w Indiach zbliża się sezon weselny, z którym wiążą się wzmożone zakupy biżuterii, ceny złota mogą ulec pewnym wahaniom.
Bartosz Adamiak
żródło:goldenmark.com