Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Z życia Społeczności JubilerzyINFOpl – obchody święta św. Eligiusza w Częstochowie

przeczytano 740

Dnia 5 grudnia 2021r. w Kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, o godz. 12.00, odbyła się jak co roku msza święta upamiętniająca patrona złotników - świętego Eligiusza. 

W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele Cechu Rzemiosł Metalowych z sekcją złotników, zegarmistrzów, grawerów, brązowników, Cechu Rzemiosł Artystycznych oraz Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie wraz z pocztem sztandarowym.

Św. Eligiusz jest patronem wszystkich  złotników, stoi u początków historii europejskiego złotnictwa. Złotnicy i artyści w metalach obrali go sobie za patrona we wszystkich krajach Europy.

Kult św. Eligiusza był w Polsce szczególnie rozpowszechniony w cechach dawnej Polski, a nabożeństwa ku jego czci były wyjątkowo uroczyste. Prawie wszystkie Cechy Złotnicze dawnej Polski posiadały w swoich pieczęciach cechowych wizerunek św. Eligiusza. Życie religijne wśród złotników było bardzo żywe, do tego stopnia, iż nieobecność na uroczystościach religijnych organizowanych przez cech była karana. 1 grudnia – w dniu śmierci św. Eligiusza rzemieślnicy, a zwłaszcza złotnicy powstrzymują się od pracy i świętują, odbywają się lokalne uroczystości, nawiązujące do dawnych tradycji.

Tradycji tej nieustannie hołdują Członkowie Cechu Rzemiosł Metalowych w Częstochowie z sekcją złotników, zegarmistrzów, grawerów, brązowników, Cechu Rzemiosł Artystycznych oraz Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.

 

             

 

            

 

      

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też