Amberif Design Award to jeden z najważniejszych polskich konkursów designerskich, o międzynarodowej randze. W tym roku kurator konkursu - Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium - zaproponowała motto Serendipity – Uśmiech Losu, zapraszając do refleksji, na ile wzajemne zależności między naturą, techniką i intuicją mogą nas ponieść daleko poza granice rozumu, a przypadkowe spostrzeżenie może doprowadzić do zaskakujących odkryć. Projektanci „poczuli” temat i nie zawiedli.
- Wśród zgłoszonych prac wyróżniały się te, w których materiał potraktowano w sposób wyjątkowo delikatny, i te w których zastosowano nowe technologie czy interesujące połączenia bursztynu z innymi materiałami, m.in. metalem i tworzywem sztucznym – nie kryła zadowolenia Barbara Schmidt.
W Jury Konkursu znaleźli się eksperci ze świata sztuki, muzealnictwa i edukacji: Sophie Hanagarth (Francja), dr Petra Hölscher (Niemcy), Eija Mustonen (Finlandia) i Marcin Tymiński (Polska). Obradom przewodził prof. Stephen Bottomley – uznany projektant biżuterii, dziekan Wydziału Biżuterii Uniwersytetu w Birmingham. Ocenie poddano 127 prac, które nadesłało 100 artystów z 20 krajów.
- To było wspaniałe doświadczenie zobaczyć tak wiele naprawdę interesujących i dobrych projektów z bursztynem w roli głównej - podsumował prof. Stephen Bottomley. - Jury było bardzo zgodne co do wyboru zwycięskich prac. Najwięcej emocji wzbudziła praca, której przyznaliśmy Nagrodę Główną. Zdaje się ona kryć w sobie wiele tajemnic. Jestem bardzo zadowolony z decyzji Jury i wierzę, że wybrane przez nas prace będą inspirować nie tylko obecną, ale i kolejne generacje.
- Werdykt Jury jest bardzo przemyślany, a dokładniej mówiąc bardzo „przedyskutowany” – podkreślił Marcin Tymiński. - Wszystkich nas zachwyciła praca laureatki Nagrody Głównej, inspirująca do tworzenia nowoczesnej biżuterii z bursztynem. Poraziła nas swoim nowatorstwem i mnogością możliwych interpretacji. Właściwie każdy z nas widział w niej coś innego.
Podobnego zdania była Eija Mustonen - Tak wielu uczestników i tak wiele prac zróżnicowanym, dobrym poziomie, spowodowało że wybór najlepszych projektów nie był łatwy i został poprzedzony wieloma intensywnymi dyskusjami. Przede wszystkim na temat zawartych w pracach treści, ich artystycznej jakości oraz sposobów zastosowania bursztynu.
Trzy najważniejsze nagrody otrzymali:
SILVIA BELLIA, NIEMCY / NAGRODA GŁÓWNA - 10.000 zł
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza
Jury uznało pracę za tajemniczą i enigmatyczną. Wywołała ona dyskusję między członkami Jury, która doprowadziła do uznania, że praca ta powinna zainspirować przyszłe pokolenia do pracy z tym pięknym materiałem, do odwagi i różnorodnej twórczości. Kompozycję materiałów wykonano w wyrafinowany sposób z wielką fachowością.
KAIRI SIRENDI, ESTONIA / NAGRODA BURSZTYNOWA - 1 kg bursztynu
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
Interesujące połączenie dwóch materiałów organicznych zespolonych nieodpartą magnetyczną siłą. Prawdziwie „słodki szczęśliwy traf” na skraju natury i chemii.
MIRON KUTARBA, POLSKA / NAGRODA SREBRNA - 1 kg srebra
ufundowana przez KGHM Polska Miedź SA
Nagroda ta ukazuje alternatywną perspektywę tematu konkursu. Trafnie zaobserwowany, dowcipny, niemal kiczowaty projekt zainspirowany studium zwykłego popcornu z bursztynem jako ziarnem idei.
Uroczyste wręczenie trzech głównych nagród odbędzie się 23 marca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim podczas Gali Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles, towarzyszącej 25. Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF.
Jury postanowiło przyznać również cztery wyróżnienia, podkreślając wysoki poziom zgłoszonych prac. Otrzymali je: CARME ROHER CASELLAS (Hiszpania), ANDREA WAGNER (Holandia), ANDRZEJ BOSS (Polska), HANNA KOWALSKA (Polska). Ponadto trzynaście prac zakwalifikowanych zostało do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2018 oraz na wystawę pokonkursową.
AMBERIF DESIGN AWARD
Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem towarzyszy Targom AMBERIF od 1997 r. Jego celem jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego oraz dostarczenie nowych impulsów do rozwoju współczesnej sztuki bursztynniczej. W konkursie biorą udział zarówno twórcy o znanych nazwiskach z Polski i zagranicy, pragnący potwierdzić swoją pozycję na międzynarodowej scenie, jak i studenci szkół złotniczych, dla których konkurs jest okazją do nierzadko spektakularnych debiutów. Rangę konkursu podkreślają nazwiska Jurorów, którymi są pedagodzy prestiżowych uczelni, uznani artyści i projektanci, dziennikarze branżowych mediów, właściciele galerii sztuki oraz znawcy bursztynu z Polski i zagranicy.
AMBERIF 2018 | www.amberif.pl
Termin: 21-23 marca, 10.00-18.00 | 24 marca, 10.00-16.00
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134
PATRONI HONOROWI:
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego
Prezydent Miasta Gdańska
PARTNERZY:
Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, KGHM Polska Miedź S.A.
Źródło:
INFORMACJA PRASOWA
AMBERIF 2018
25. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich
Gdańsk, AMBEREXPO | 21-24 marca 2018