Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Konkursy

SREBRNY maj w Legnicy

przeczytano 1346

Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO, zaliczany do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W tym roku na zwiedzających czeka 13 wystaw zlokalizowanych w ośmiu przestrzeniach w sercu miasta. Zobaczymy na nich unikatową biżuterię, fotografie i plakaty autorstwa blisko 400 artystów z całego świata, m.in. z Polski, Niemiec, Belgii, Meksyku i Chin.Festiwal potrwa przez cały maj, a jego kulminacja odbędzie się w dniach 13 – 14 maja. To właśnie ten wyjątkowy, srebrny weekend zamieni dolnośląskie miasto w barwną stolicę złotniczego świata. Program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Głównym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, którego bieżąca, trzydziesta edycja odbywa się pod hasłem „Dotyk”. W tym roku artyści zastanawiali się nad rolą dotyku i poszukiwali odpowiedzi na pytania, co – i w jaki sposób – ten szczególnie bliski biżuterii zmysł – może komunikować i w jaki sposób oddziałuje na odbiorcę. Przewodnie hasło tegorocznego konkursu doskonale wpisało się w nurt bieżących wydarzeń społeczno-politycznych, co znalazło odzwierciedlenie w tematyce nadesłanych prac: do Legnicy trafiło wiele obiektów nawiązujących do wojny na Ukrainie oraz – podobnie jak w roku ubiegłym – do pandemii COVID-19.

W marcu 2022 jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, Nastya Ivlieva i Małgorzata Kalińska oceniło 426 prac 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Laureatów 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” poznamy podczas kulminacyjnej soboty 14 maja, a wystawa pokonkursowa będzie dostępna do 30 czerwca 2022. W programie kulminacji znalazły się ponadto wernisaże pozostałych, festiwalowych eskpozycji, spotkania z artystami oraz sesja popularno-naukowa „Granice Sztuki Globalnej”.

W Legnicy zobaczymy ponadto szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym prezentacje osobowości świata biżuterii awangardowej w ramach cyklu Sylwetki Twórców – Andrzeja Bossa, Felicii Mülbaier, Justyny Stasiewicz oraz Alberto Dávili Quesady. Z kolei w cyklu Srebrne Szkoły Legnica gości w tym roku wystawę prac wykładowców i studentów z Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK z Hildesheim (Niemcy). Ciekawą prezentacją jest także przekrojowy pokaz biżuterii artystycznej należącej do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Na ekspozycję trafiły dzieła powstałe po roku 2000 – wiele z nich otrzymało laury w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. W ramach tegorocznego Festiwalu zobaczymy także wystawę ponad 100 prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. W Legnicy prezentowane sąrównież projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD: Bursztyn jako nagroda!, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Uzupełnieniem dla wystaw biżuterii są pokonkursowe ekspozycje fotografii oraz plakatów, których tematyka odnosi się do hasła 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”.

Organizatorzy podkreślają, że – po dwuletniej przerwie – zaproszenie do spotkania w gronie artystów i miłośników biżuterii artystycznej jest szczególnie gorące.

Claudia Milic

Nadine Alkman

Hannes Frey

A.Boss

AGNIESZKA DZIAŁO-JABŁOŃSKA Konkurs Dotyk

Alberto Davila still here Amber price 2022_resize

Felicia Mulbaier

Felicia Mulbaier

Justyna Stasiewicz

Lustra - kolekcja broszki i kolczyki Angelika Kwiatkowska MOSIĄDZ

ZHIPENG WANG Konkurs Dotyk

Cathlen Kämpfe

 zródło:

Galeria Sztuki w Legnicy

The Gallery of Art in Legnica

pl. Katedralny 1

59-220 Legnica

galeria.legnica.eu

silver.legnica.eu

tel. 76 862 09 10

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też