Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Edukacja

Myślisz o tym, aby związać swoją przyszłość z jubilerstwem?

przeczytano 3221

Jubilerstwo swoimi tradycjami sięga początków ludzkości, równocześnie czerpiąc garściami z najnowszych technologii. Nie ma kraju, w którym biżuteria byłaby mało popularna. Dzięki temu, spełniać się możesz w każdym dogodnym dla ciebie miejscu, szczególnie, że na warsztat nie potrzebujesz dużo przestrzeni.

Złotnictwo to niezwykle interesujący zawód - łączy w sobie dziedziny wiedzy takie jak metalurgia, gemmologia i design. Ta różnorodność potrzebnych umiejętności sprawia, że trudno samodzielnie zgłębiać tę profesję. Aby efektywnie pracować, a później móc utrzymać się na rynku pracy, potrzebujesz praktyki. Na szczęście istnieją (i jest ich coraz więcej) szkoły złotnicze, w których można uczyć się fachowo wykonywać biżuterię. Wyposażony w narzędzia i wsparcie merytoryczne wkrótce dasz sobie radę z każdym projektem! Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, aby zostać specjalistą, musisz liczyć się z tym, że  złotnictwo to zawód dla wytrwałych. W twojej pracy będzie liczyć się dbałość o szczegóły, dobry wzrok, zdolności manualne oraz wyjątkowa cierpliwość. Nad niektórymi projektami spędza się nieraz wiele, wiele godzin pracy. Natomiast jej efekty często wynagradzają wcześniejsze trudy, bo wykonywać będziesz przedmioty piękne, w małych seriach, jeśli nie w pojedynczych egzemplarzach.

Niewątpliwym plusem pracy jubilera jest to, że ilu złotników, tyle różnych podejść do twórczości. Każdy ma swój własny styl i zakres działań, tak że wszyscy mogą działać na rynku jednocześnie nie stanowiąc dla siebie konkurencji.

Ze swoją sztuką możesz docierać do odbiorców z całego świata, jeśli zdecydujesz się na prowadzenie sklepu internetowego i udział w międzynarodowych targach biżuterii. Możesz również pracować w malutkim zakładzie pracując nad pojedynczymi zleceniami i naprawami (jesteś wtedy odpowiedzialny za przedmioty należące do klienta, które mają nieraz bardzo dużą wartość). Możesz być pracownikiem w dużej firmie, gdzie będziesz skupiał się tylko na części procesu wytwarzania kolekcji lub będziesz te kolekcje projektować. Prawie w każdym wypadku przydadzą ci się umiejętności rysunkowe, nawet te podstawowe. Musisz być trochę artystą, a trochę inżynierem.

Jubilerstwo swoimi tradycjami sięga początków ludzkości, równocześnie czerpiąc garściami z najnowszych technologii. Nie ma kraju, w którym biżuteria byłaby mało popularna. Dzięki temu, spełniać się możesz w każdym dogodnym dla ciebie miejscu, szczególnie, że na warsztat nie potrzebujesz dużo przestrzeni. W Polsce zawód nie jest regulowany i jeśli tylko potrafisz, możesz pracować jako jubiler, jednak, jeśli planujesz pracę za granicą, koniecznie sprawdź, czy nie potrzebujesz dodatkowych uprawnień, aby móc działać w innym kraju.

 

Magdalena Maślerz

Szkoła Złotnictwa XERION

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też