Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Konkursy

Weekend Otwarcia Legnickiego Festiwalu SREBRO już 10-11 maja!

przeczytano 382

Rozpoczęła się kolejna edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO – wyjątkowego przeglądu biżuterii współczesnej, którego początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Legnickie SREBRO to jeden z największych festiwali poświęconych biżuterii w Europie, skupiający rokrocznie liczną rzeszę artystów, pasjonatów i międzynarodową publiczność. Legnica po raz kolejny staje się stolicą biżuterii i promuje najnowsze i najciekawsze dokonania w tej dziedzinie sztuki. Weekend Otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożą się wernisaże, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sesja popularnonaukowa oraz wydarzenia towarzyszące, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.

 

Tegoroczny program Festiwalu obejmuje kilkanaście wystaw– m.in. Mariko Kusumoto, Petera Machaty czy Mari Ishikawy, zlokalizowanych w samym sercu Legnicy.W trakcie Weekendu Otwarcia odbędą się ich wernisaże. Liczne ekspozycje indywidualne i zbiorowe artystów-złotników z Polski i zagranicy to wizytówka Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jak co rok organizatorzy – Galeria Sztuki w Legnicy – prezentuje światu szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach. Najwięcej emocji dostarczy otwarcie głównej wystawy pokonkursowej EMPATIA, podczas którego poznamy zwycięzców bieżącej edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W tym roku jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek-Siwak i DoreenTimmers oceniło kilkaset prac blisko 300 artystów z 45 krajów i wybrało na wystawę prace 44 artystów z 21 krajów. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone w sobotni wieczór – warto być wtedy w legnickiej Galerii!

Jak kształtuje się program tegorocznej edycji legnickiego SREBRA? Po raz kolejny odbędą się, trwające od wielu lat, cykle prezentacji – Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty – a także tradycyjne wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej – plakatów i fotografii oraz Holownia – pokaz prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej.

W Legnicy zobaczymy niezwykłą prezentację twórczości Mariko Kusumoto. Artystka, urodzona i wychowana w Japonii, obecnie mieszka i pracuje w USA. Ukończyła studia licencjackie z malarstwa i grafiki w Musashino Art College w Tokio oraz studia magisterskie z grafiki na Academy of Art University w San Francisco. Z biegiem lat obiektem jej zainteresowań twórczych stał się trawiony metal, z którego zaczęła wykonywać rzeźby, a po prawie 18 latach pracy wyłącznie z metalem, jej uwaga przeniosła się na tkaninę lub połączenia metalu i tkaniny. Współpracowała m.in. ze znanym projektantem mody Jeanem Paulem Gaultierem, a także z luksusowymi markami, takimi jak Tiffany and Co, La Mer i Elizabeth Arden. „Moje prace odzwierciedlają różne zjawiska, które stymulują mój umysł i zmysły, naturalne lub stworzone przez człowieka. Reorganizuję je w nową prezentację, którą można opisać jako surrealistyczną, zabawną, pełną wdzięku lub nieoczekiwaną. Moja praca jest przepełniona zabawną, radosną atmosferą. Zawsze lubię zostawiać trochę miejsca dla wyobraźni widza. We wszystkich moich pracach zawsze kładę nacisk na umiejętności i kunszt” – opowiada Kusumoto.

Swoje prace prezentuje również Peter Machata (Słowacja), absolwent pracowni rzeźby JozefaJankoviča na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, który po ukończeniu studiów skoncentrował się na biżuterii. Obiekty złotnicze postrzega jako małe rzeźby. Przez wiele lat pracował głównie w srebrze, z czasem odkrył również ciekawe właściwości plastiku, eksperymentując z frezarką CNC i skanerem. Obiekty rzeźbiarskie Machaty będzie można zobaczyć na wystawie, będącej realizacją nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? w 2021 roku.

Kolejną reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni na legnickim SREBRZE jest Mari Ishikawa, której wystawa nawiązuje do nieuchwytności wrażeń i emocji. Mari Ishikawa w swojej twórczości codzienne życie opisuje pełną metafor biżuterią. "Nie możemy niczego zobaczyć, dopóki nie spróbujemy. Odkrywanie zaczyna się od zmysłu wzroku" – mówi Artystka.

W ramach Legnickiego Festiwalu Biżuterii SREBRO 2024 dostępna jest również wystawa współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, a także debiut Jonatana Poeche – studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kreacje i punkty widzenia młodych artystów można poznać także zwiedzając wystawę jubileuszową Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Z kolei na wystawie „Komputer i biżuteria” zorganizowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu na Nisou (Czechy) prezentujemy prace obrazujące temat wpływu technologii komputerowej na ludzi. Oprócz metalowych i szklanych elementów biżuterii, uczestnicy włączyli do swojej biżuterii komponenty komputerowe.

Niezwykle ciekawą prezentacją jest BalticAmber 2024 >OtherCriteria – zobaczymy na niej przegląd aktualnej sztuki bursztynniczej, odwołujący się do edukacyjnej misji, jaką kieruje się w swojej 28-letniej już działalności jej organizator – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, zrzeszające prawie 300 przedstawicieli nie tylko nauki i biznesu, ale także środowisk kreatywnych, artystów, designerów, twórców autorskiej biżuterii z całego świata.

W Legnicy można także obejrzeć kolejną odsłonę międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest SMCK Magazine.

Ekspozycje Legnickiego Festiwalu SREBROczekają na zwiedzających od maja do lipca. Czeka nas niezapomniana SREBRNA wiosna!

Peter Machata Portrait of a Lady brooch wood silver corian 2022

Mariko Kusumoto Flat ball - pink necklace

Mariko Kusumoto Bubble brooch pink

Mari Ishikawa Borrowed Scenery FLOWER necklace

 

Aya Iwata Kumonoie House in the clouds brooch urn fine silver silver 950 enamel rutile quartz stainless-stell pin 2021

Eszter Sara Kocsor, I embrace my grief brooch, coated stainless, stainless steel, amertin, 2023

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też