Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Szafir złocisty

przeczytano 4459

W 2009 roku w Kenii dokonano niesamowitego odkrycia – nowej odmiany szafiru.

Kamień wyróżnia się brązowymi i złotymi odcieniami, które zmieniając się pod wpływem światła, tworzą subtelny efekt tzw. złocistego połysku (golden sheen). Stąd też wzięła się jego nazwa. Szafir złocisty, czyli Golden Sheen Sapphire™.

 

Szafir  złocisty to odmiana  korundu. Swoje unikalne  inkluzje  zawdzięcza domieszce hematytu, ilmenitu tworzących “złoty efekt” z liniami cząstek magnetytu. Charakteryzuje się typowymi dla niego odcieniami złota, mosiądzu i miedzi. Doskonale prezentuje się w słabszym świetle. Natomiast jasne, białe światło podkreśla fascynujące wzory geometryczne. 

Szafir złocisty w szlifie kaboszonowym posiada częściowy asteryzm, czyli uzyskuje efekt sześcioramiennej gwiazdy. Zdarzają się również takie okazy, które dzięki przenikaniu wiązek światła tworzą zjawisko “aurora” od Aurora Borealis, czyli zorzy polarnej.

Niektóre rzadkie szafiry złociste, dzięki domieszce tytanu, mienią się żywymi, niebieskimi odcieniami. Jeszcze rzadsze okazy mają różowo-brązowe i zielone odcienie, a najrzadsze wyróżniają się czerwieniami lub fioletami.

NOWE ZNALEZISKO

Szafir złocisty został odkryty w kopalni w Kenii w 2009 roku w miejscu, które jest jedynym źródłem wydobycia tych niesamowitych kamieni. Odkrył go Tanzim Khan Malik, założyciel Genuine Gems and Jewellery, szlifierz oraz handlarz surowych i oszlifowanych kamieni. Jego szlifiernia stale doskonali techniki obróbki szafirów złocistych. Wydobywa się je tylko w jednej kopalni, dlatego są tak bardzo rzadkimi kamieniami. 

INNE NAZWY

Szafir złocisty jest również znany jako szafir „Zawadi”. Z nazwy tej korzysta firma Gem Adventurer™. Drugą, najbardziej znaną nazwą jest Golden Sheen Sapphire™, która została zastrzeżona przez Genuine Gems and Jewellery, jako znak towarowy dla kamienia szlachetnego i procesu obróbki szafiru. Tylko ta nazwa kamienia jest uznawana przez wszystkie laboratoria gemmologiczne na świecie.

PIĘKNE LINIE

Szafir złocisty ma naturalne linie, które w połączeniu ze złocistym kolorem nadają mu drewnopodobny wygląd. Te charakterystyczne linie nie są pęknięciami i nie należy ich mylić z niedoskonałościami kamienia. Znajdują się pod powierzchnią kamienia i nie wpływają na jego trwałość. Stopień twardości szafiru złocistego wynosi 9 w skali Mohsa, co daje mu drugie miejsce, zaraz po diamencie. Tego  szafiru w żaden  sposób nie  poddaje się obróbce  cieplnej, a  odpowiedni  szlif  wykonuje  się obecnie w jednym miejscu – w siedzibie firmy Genuine Gems and Jewellery w Tajlandii. 

ODMIANY SZAFIRÓW ZŁOCISTYCH

Z surowego kamienia wyodrębniono cztery odmiany szafirów:

 

SZAFIR ZŁOCISTY – uniwersalny

Charakteryzuje się złotobrązowym kolorem oraz drobnymi liniami na jego powierzchni.

 

PRZEŚWITUJĄCY SZAFIR ZŁOCISTY

Bardzo rzadka odmiana szafiru złocistego, która charakteryzuje się pewną przeźroczystością i wysokim połyskiem. Niektóre okazy wyróżniają srebrzyste lub złote akcenty. Ich wygląd znacznie się różni od typowego szafiru złocistego.

 

SZAFIR ZŁOCISTY GOLDRUSH („gorączka złota”)

Istnieje tylko garstka okazów tej szczególnej odmiany! Ich wygląd po prostu zapiera dech w piersiach. Pod wpływem światła na szafirze pojawiają się „smugi złota”.

 

SZAFIR BLUESHEEN

Niektóre surowe szafiry złociste wyróżniają niebieskie pasma lub niekompletne sześciokątne linie. Charakteryzują się złocistym połyskiem z niebieskimi akcentami, które zawdzięczają domieszce magnetytu.

 

DLACZEGO SZAFIR ZŁOCISTY JEST TAK UNIKALNY?

a) nieprzemijająca wartość

Szafir, obok rubinu i szmaragdu  jest  jednym z trzech  najcenniejszych  kamieni  szlachetnych. Jego  wartość  zwiększa  się  wraz z upływem czasu.

b) bezpieczna inwestycja

Szafir złocisty jest uznany przez wszystkie główne laboratoria gemmologiczne, w tym Towarzystwo Gemmologiczne Wielkiej Brytanii (Gemmological Association of Great Britain), GIT, AIGS, GRS Szwajcaria, EMIL (Japonia) i Gubelin (Szwajcaria).

c) inwestycja na przyszłość

Szafir  złocisty  jest  wciąż nieznany  na  rynku detalicznym, ale  coraz częściej  pojawia się  w  kolekcjach   projektantów   biżuterii i kolekcjonerów. Jego cena wzrasta. Najtańsze egzemplarze kosztują od 10 dolarów za karat (kaboszon) lub od ok. 25 dolarów za karat za najtańszy fasetowany kamień. Rzadsze okazy osiągają nawet cenę 100-200 dolarów za karat. Ceny najbardziej unikalnych okazów idą w setki i nawet tysiące dolarów. Jego cena nieprzerwanie wzrasta. 

d) niepowtarzalność

Kamień występuje tylko w jednym miejscu na świecie! W latach 2009 – 2012 w kenijskiej kopalni wydobyto 25 ton szafiru złocistego. Obecnie kopalnia jest na wyczerpaniu. Podczas gdy inne kamienie szlachetne można wciąż wydobywać, szafir złocisty będzie coraz rzadziej spotykany na rynku. Domieszka hematytu i ilmenitu sprawia, że każdy kamień jest unikalny.

e) nieprzemijające naturalne piękno

Prawdopodobnie największą zaletą szafirów jest to, że każdy kamień ma indywidualny charakter i jest wyjątkowo piękny. Szafir złocisty nie zostaje poddany obróbce cieplnej, ani innym zabiegom poprawiającym jego wygląd. Jest całkowicie naturalny, tworzony przez wiele milionów lat w przebiegu formacji geologicznej. Jego naturalne piękno nie blaknie dlatego, że jest to jeden z najtwardszych kamieni na ziemi.

 

ŚWIATOWE MARKI WYKORZYSTUJĄCE SZAFIR ZŁOCISTY W WYROBACH 

Dystrybucja Szafirów Złocistych w Polsce - Hardleo Sp. z o.o. Kamienie Szlachetne dla branży jubilerskiej.

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też