Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Biżuteria nomadów z Azji Centralnej

przeczytano 484

Biżuteria nomadów w Galerii YES

Od 21 lipca do 7 października w Galerii YES zagości wystawa biżuterii etnicznej pochodzącej z Uzbekistanu, Turkmenistanu i Afganistanu. Wszystkie obiekty pochodzące z XIX i XX wieku przywiezione zostały z licznych podróżny osobiście przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz – kolekcjonerkę, która podzieli się również barwnymi opowieściami o odwiedzanych krajach i poznawanych tam ludziach.

Wystawa biżuterii etnicznej z Azji Centralnej z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz ukazuje bogaty i reprezentatywny zbiór ozdób pochodzących z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Afganistanu, zgromadzony podczas jej licznych podróży. Azja Centralna to wciąż mało znany region, którego dziedzictwo kulturowe ukształtowały przez tysiące lat różne cywilizacje, kultury i religie, Na dzisiejszą kulturę Azji Centralnej znaczny wpływ miały tradycja koczownicza i wierzenia narodów turkijskich oraz dominujący w tym regionie obecnie islam.

Tradycyjna biżuteria z tego regionu była wykonywana przede wszystkim dla kobiet ze srebra lub białego metalu i tworzyła często zestaw licznych ozdób, które towarzyszyły ich właścicielkom na różnych etapach życia. Poza swoją nadrzędną funkcją zdobniczą, określała status kobiety, jej pozycję w społeczności, a niejednokrotnie pełniła rolę ochronną przed „złym okiem”. Ozdoby z Azji Centralnej wyróżniają się znacznymi rozmiarami, dekoracyjnością i kameryzacją barwnych kamieni takich jak karneole czy lapis lazuli, a także zróżnicowaną ornamentyką opartą na motywach geometrycznych i roślinnych. Masywne, srebrne ozdoby stanowiły zabezpieczenie wielopokoleniowej rodziny i pełniły rolę pewnego kapitału, który można było zawsze w ciężkiej sytuacji wymienić na żywność lub inne dobra niezbędne do życia. Obecnie dominującą część produkcji biżuterii stanowią uboższe wyroby z białego srebrzonego metalu, zdobione szklanymi paciorkami. Dopełnieniem wystawy biżuterii etnicznej będą fotografie z podróży do Turkmenistanu autorstwa Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki kolekcji.

Wystawa „Biżuteria nomadów Azji Centralnej. Wystawa kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” w Galerii YES przy ul. Paderewskiego 7 potrwa od 21 lipca do 7 października 2023 roku, a wstęp na nią tradycyjnie bezpłatny.

Naszyjnik z amuletnicą, Uzbekistan, 1 poł. XX w.

Zawieszka, Turkmenistan, grupa Tekke, 2 poł. XIX w.

Amuletnica tumor, Uzbekistan , 2 połowa XIXw.

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też