Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności TARGI

TARGI AMBERIF SKOŃCZYŁY 25 LAT!

przeczytano 2221

Przez 4 marcowe dni bursztynowy świat kręcił się, jak co roku, wokół Targów Amberif w Gdańsku. Ta edycja była jednak pod każdym względem wyjątkowa, bo targi świętowały swoje 25-lecie – wspólnie z 470 wystawcami z 15 krajów i kupcami z różnych stron świata.

Amberifowe résumé

Pierwsza edycja Targów Amberif odbyła się jesienią 1994 roku. Uczestniczyło w niej 49 wystawców. Przyjechało kilkudziesięciu handlowców z zagranicy i liczne grono kolekcjonerów bursztynu. I to był strzał w dziesiątkę!

Z roku na rok Amberif rósł w siłę, zyskiwał przyjaciół, jednoczył środowisko. Bywał też sceną doniosłych wydarzeń. To tu, w roku swojego 1000-lecia, miasto Gdańsk otrzymało wyjątkowy prezent: Bursztynowe Jajko Faberge. To tu świat po raz pierwszy usłyszał o zatopionej w bałtyckim bursztynie jaszczurce Gierłowskiej. Tu prezentowana była po raz pierwszy słynna Bursztynowa Monstrancja autorstwa Mariusza Drapikowskiego, która stała się zaczątkiem największego Bursztynowego Ołtarza w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Srebrna edycja to doskonała okazja do résumé: - Przez te 25 lat udało się stworzyć wyjątkową imprezę, na którą co roku przyjeżdżają miłośnicy bursztynu i biżuterii z całego świata. Trzonem Amberifu są oczywiście działania handlowe, ale nie mniej istotny jest program wydarzeń: seminaria naukowe, konkursy wzornicze, wernisaże, wystawy współczesnej sztuki złotniczej i pokazy mody - podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor Targów Amberif od ich pierwszej edycji.

Srebrne świętowanie

Tym razem centrum wydarzeń stanowiły oczywiście obchody 25-lecia. Srebrna edycja była radosna i odświętna. Osoby szczególnie zaangażowane w promowanie Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu zostały wyróżnione Medalami Prezydenta Miasta Gdańska oraz statuetkami Bursztynowych Dźwigów. Pośród nagrodzonych znalazł się m. in. „bursztynowy” zespół Miedzynarodowych Targów Gdańskich z Ewą Rachoń na czele.

Za wspólnych 25 lat dziękowali także wystawcy: - Organizatorzy Targów Amberif od początku widzą i rozumieją potrzeby branży, a realizując je wspierają producentów w rozwoju. Firma S&A, która powstała również 25 lat temu, w dużym stopniu to właśnie dzięki uczestnictwu w gdańskich targach umocniła swoją markę na światowych rynkach - podkreśłił Adam Pstrągowski, prezes S&A.

Dla Artura Miklewskiego z istniejącej już 30 lat rodzinnej firmy Jantar Studio, Amberif jest najlepszą formą reklamy: - Dzięki tym targom nawiązałem wiele kontaktów handlowych na całym świecie.

Jubileusz świętowano nie tylko na targach. Gdańskie Muzeum Bursztynu zorganizowało wystawę 25 lat Amberifu, prezentującą wszystkie prace nagrodzone w towarzyszącym Targom Konkursie Jubilerskim  Mercurius Gedanensis (ponad 40 eksponatów). Wystawę oglądać można do 2 września.  Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zorganizowało z kolei wystawę przekrojową Amberif Design Award - Nagrody Bursztynowe.

Sława dla najlepszych

Na targach Amberif można zyskać nie tylko cenne kontakty handlowe, ale również sławę - dzięki uczestnictwu w towarzyszących imprezie konkursach. Laureatów prestiżowego designerskiego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award międzynarodowe jury wyłania tuż przed targami. W tym roku Nagroda Główna trafiła do Silvii Belli z Niemiec, Nagroda Bursztynowa do Kairi Sirendi z Estonii, natomiast Nagroda Srebrna do Mirona Kutarby z Polski.

W Konkursie Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego Grand Prix w kategorii wzornictwo otrzymał Marcin Tymiński (za naszyjnik z polimeru zdobiony bursztynem), a Złoty Medal Międzynarodowych Targów Gdańskich w kategorii mistrzostwo jubilerskie firma S&A (za złotą bransoletę zdobioną kością mamuta, bursztynem i diamentami, autorstwa Cypriana Chorocieja).

Prestiżową statuetką Bursztynnika Roku, przyznawaną od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, uhonorowany został prof. Jacek Szwedo w uznaniu za zasługi w dziedzinie badań naukowych i popularyzacji wiedzy o bursztynie. Prof. Szwedo kieruje Pracownią Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzi badania nad owadami współczesnymi i kopalnymi.

Bursztynową Kulę – nagrodę studentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi za najlepszy wzór prezentowany na targach zdobyła Iza Krauza-Kur (za całokształt kolekcji, w których umiejętnie i z ogromnym wyczuciem łączy kolorowe kamienie jubilerskie z bursztynem bałtyckim). Natomiast laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów Bursztynowe Rzemiosło zostali: w kategorii przedmiot użytkowyAdam Sznapka, zaś w kategorii biżuteria – Agnieszka Mroczkowska.

Nauka dla biznesu

W towarzyszącym targom międzynarodowym sympozjum naukowym Bursztyn. Nauka i sztuka udział wzięło ponad 120 naukowców z 15 krajów. Wśród nich takie autorytety świata nauki, jak prof. Joseph B. Lambert z Trinity University w San Antonio. W trakcie czterech sesji zaprezentowano aktualny stan badań naukowych. - To było wyjątkowe, multidyscyplinarne sympozjum, w czasie którego przedyskutowano wiele tematów i problemów, a w trakcie tych dyskusji zrodziły się kolejne istotne dla dalszych badań bursztynu pytania i zagadnienia. Te będą zapewne przedmiotem kolejnych spotkań naukowców - podsumował prof. Jacek Szwedo. Profesor zwrócił też uwagę na ogromne praktyczne znaczenie tego rodzaju spotkań: - Nasze badania mają na celu nie tylko poznanie rozmaitych aspektów związanych z bursztynem, ale umożliwiają rozpoznanie falsyfikatów oraz stworzenie skutecznych narzędzi do wyeliminowania nieuczciwych praktyk.

Zjawiskowa Gala Bursztynu i Mody

Zjawiskowa! Fantastyczna! Inspirująca! - zachwytom pod adresem tegorocznej „srebrnej” Gali Amber Look trends & styles nie było końca. Dziewięć fantastycznych zespołów projektantów przygotowało prawdziwą ucztę dla zmysłów, którą rozpoczął pokaz sukien wieczorowych, a zamknęła prezentacja sukien ślubnych. Co było pomiędzy? Pokazy inspirowane sztuką filmową, piłkarskimi strojami klubu Lechia Gdańsk (w 35. rocznicą zdobycia przez tę drużynę Pucharu Polski), sztuką łódzkiej ulicy, walką o prawa kobiet. Na srebrnym wybiegu pojawiły się kreacje podkreślające kobiecość, zmysłowość, elegancję i luksus, ale także charakteryzujące się nowoczesnym, czasem lekko drapieżnym lookiem. Projektanci biżuterii stworzyli wspaniałe kreacje prezentujące nowoczesne spojrzenie na bursztyn, łącząc go z tradycyjnymi materiałami szlachetnymi: złotem, srebrem, kamieniami szlachetnymi, ale też eksperymentując z drewnem czy polimerami.

Dziś liczy się jakość i design

Targi odwiedziło ponad 6 tysięcy kupców z 54 krajów - najliczniej z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii i Estonii. – Jesteśmy zadowoleni, pierwsze dwa dni były dla nas wyjątkowo udane pod względem handlowym. Nasze stoisko odwiedziło wielu nowych klientów, m.in. z Litwy, Węgier i Holandii. Zauważyliśmy także, że klienci większą niż dotychczas uwagę przywiązują do jakości wyrobów - powiedział Konrad Stachurski z firmy Argentum specjalizującej się w srebrnej biżuterii.
Rosnące wymagania co do jakości i wzornictwa wyrobów podkreślali też wystawcy z sektora bursztynowego: - Kupcy dokonują dziś bardziej przemyślanych zakupów, starają się utrafić w gusta odbiorców detalicznych - zauważył Marcin Wesołowski z firmy NAC Amber.

Kolejne bursztynowe spotkanie już za rok – 26. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii
i Kamieni Jubilerskich Amberif zainaugurują drugie 25-lecie – oby było co najmniej tak dobre, jak to minione!

 

 

AMBERIF 2019 / 20-23 marca, Gdańsk, AMBEREXPO

organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

dyrektor projektu: Ewa Rachoń / ewa.rachon@mtgsa.com.pl / t. 58 55 49 134

www.amberif.pl

 

 

ŹRÓDŁO:

INFORMACJA PRASOWA / PODSUMOWANIE

AMBERIF 2018

25. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, AMBEREXPO, 21-24 marca 2018 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też