Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Mistrz złotnictwa Jacek Gawlak z Częstochowy - twórca koron papieskich do Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

przeczytano 3255

W sobotę 13 października 2018 roku,  o godz. 11.00 odbyła się Msza Święta połączona z koronacją Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Bazylice Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, który nałożył złote korony. 20 czerwca 2018 r. korony zostały poświęcone przez papieża Franciszka w Watykanie.

 

Fot. Korony poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka.

 

Projekt koron królewskich do Cudownego Obrazu jest oparty na stylizowanych formach lilii andegaweńskich. Motyw ten pojawia się często w samej konstrukcji koron, a wspomniany kwiat lilii zdobi często herby i szaty wielu monarchów. 

Korony zostały wykonane z darów przekazanych od wiernych i są wykonane ręcznie ze stopu wysokiej próby złota z repusowanymi i emaliowanymi srebrnymi aniołami, wysadzane kamieniami szlachetnymi. Wizerunek Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus jest zwieńczony złotymi nimbami ręcznie repusowanymi, wykonanymi ze stopu srebra najwyższej próby i pokrytymi czystym złotem. Ryciny będące w tle Cudownego Obrazu wzorowane są na oryginalnych rycinach obrazu jasnogórskiego, przedstawiają żywot i mękę Jezusa Chrystusa, wykonane ręcznie ze stopu srebra najwyższej próby oraz pokryte czystym złotem.

 

Fot. Obraz Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski po koronacji.

 

Autorem i twórcą zarówno samego projektu, jak i złotych koron oraz wykonawcą nimb i rycin jest mistrz złotnictwa Jacek Gawlak z Częstochowy. Zleceniodawcą precjozów jest ks. prałat dr Aleksander Ziejewski, proboszcz parafii i kustosz Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

 

Fot. Mistrz złotnictwa Jacek Gawlak w pracowni.

 

Serdecznie gratulujemy panu Jacku Gawlakowi, mistrzowi złotnictwa z Częstochowy, laureatowi bardzo prestiżowego wyróżnienia, jakim jest Medal Św.Eligiusza i tytuł Złotnik Roku’2018.  Jego dzieło z całą pewnością jest ponadczasowe i jest piekną wizytówką dobrej, polskiej szkoły złotniczo-jubilerskiej.

Zespół Redakcyjny Jubilerzy.info.pl

Czytaj także: JACEK GAWLAK - ZŁOTNIK ROKU 2018

 

FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI

 

 

 

 

 

Fot. 6.10.2018 Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga święci Sukienkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja z uroczystości jest dostępna na stronie TVP Szczecin:

https://szczecin.tvp.pl/szukaj?query=koronacja

https://szczecin.tvp.pl/39462577/koronacja-obrazu-matki-bozej-zwycieskiej-królowej

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też