Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

JACEK GAWLAK - ZŁOTNIK ROKU 2018

przeczytano 3629

Pan Jacek Gawlak otrzymał tytuł „ZŁOTNIK ROKU 2018” oraz „Medal Św. Eligiusza”, nazywany Oskarem w branży złotniczej, które to nagrody są najwyższymi odznaczeniami przyznawanymi raz w roku przez Związek Rzemiosła Polskiego.

Miło nam poinformować, że pan Jacek Gawlak,  mistrz złotnictwa z Częstochowy,  otrzymał bardzo prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnik Roku’2018. W środowisku rzemieślników złotników jest to jedno z najważniejszych odznaczeń złotniczych w kraju. 

Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego w poszukiwaniu różnych form sprzyjających integracji środowiska złotników i kultywując jego tradycje ustanowiła Medal Świętego Eligiusza, połączony z honorowym tytułem Złotnika Roku.

Złotnictwo należy do najstarszych rzemiosł, wyroby złotników to często dzieła sztuki wzbogacające dorobek materialnej kultury narodowej. Zwiedzając najstarsze zamki i muzea nie sposób nie natknąć się na prace złotników. Zawód ten ma ogromne tradycje, które obecnie w warunkach twardej gry rynkowej przechodzą swojego rodzaju próbę.

Inspiracją nazwy medalu jest postać Świętego Eligiusza biskupa z Noyon-Tournai, który żył na przełomie VI-VII wieku i w zakresie swojej działalności zajmował się także złotnictwem. Święty Eligiusz stał się patronem  rzemieślników  pracujących w metalu, a więc także złotników. 

Medal wraz z tytułem przyznaje pięcioosobowa Kapituła w skład, której wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP, branżowych targów oraz laureat ubiegłorocznej edycji.

Medal z wizerunkiem Św. Eligiusza

o średnicy 32 mm i wadze ok.1 uncji złota tradycyjnie został wykonany w pracowni Jerzego Macura w Warszawie

 

Uroczyste ogłoszenie werdyktu i wręczenie  Medalu Św. Eligiusza odbyło się w dniu 5 października 2018 r. w czasie galowego wieczoru  organizowanego w ramach programu Polskich Targów Złotniczo-Jubilerskich GOLDEXPO Warszawa.

 

Fotorelacja z uroczystosci 

 

Fot. Uroczysta nominacja.

 

Fot. Uroczysta nominacja.

 

Fot. Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyplom Związku Rzemiosła Polskiego, Medal Św. Eligiusza.

 

Fot. Jacek Gawlak z małżonką Marią.

 

Pan Jacek Gawlak świadczy usługi z zakresu wykonawstwa biżuterii o charakterze tradycyjnym i nowoczesnym. Od wielu lat specjalizuje się w robieniu insygniów dla władz miast, powiatów, władz rzemieślniczych, akademickich i szkolnych. Zrobione przez niego łańcuchy  noszą prezydenci miast,  starszyzna cechu, prezesi izb rzemieślniczych, rektorzy, dziekani uczelni. Każdy łańcuch musi mieć odpowiednią symbolikę i kolorystykę, ale wszystkie osobiście z wielką precyzją  projektuje częstochowski złotnik.

Z pracowni mistrza pochodzą także wyroby sakralne m.in. pastorał arcybiskupa Stanisława Nowaka, korony do obrazów świętych (np. w Kielcach, Szczecinie, Warszawie, Wiźnie, w Siekierkach, w Częstochowie, na Filipinach itd.), wota dziękczynne do obrazów świętych (np. lilie, róże, serca), insygnia władzy kościelnej do obrazów świętych (berła i jabłka), złoty różaniec w Katedrze Kieleckiej, krzyże kanonicze i wiele innych unikatowych ręcznie robionych dzieł sztuki. Jest kontynuatorem rodzinnej firmy utworzonej przez ojca Eugeniusza w 1968 roku. Praca jest moją pasją – zapewnia mistrz – miłość do tego zajęcia zaszczepił  mi mój ojciec, który też był złotnikiem.

W 1975 roku uzyskał tytuł  Mistrza w rzemiośle złotnictwo. Od 1979 roku Zakład Złotniczy pod ręką rzemieślnika działa zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Artystycznych. Jako jubiler – złotnik, a także jako nauczyciel – kierownik sekcji jubilerskiej w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie - uczestniczy w licznych prestiżowych targach i wystawach. Zdobywa liczne nagrody i odznaczenia. 21 października 2015 roku w Warszawie uzyskał tytuł honorowy Mistrza Rzemiosł Artystycznych w zawodzie Złotnik – Jubiler, nadany przez Panią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską.

Pan Jacek Gawlak, to człowiek niezwykle skromny, obdarzony niezwykłą wrażliwością i urzekajacy wszystkich swoją nieprzeciętną kulturą osobistą. Wyjątkowo spokojny, cierpliwy, ciepły i dobry. Chce się o Nim powiedzieć: to wyjątkowy człowiek, który tworzy ponadczasowe dzieła. 

Serdecznie gratulujemy!

Zespoół Redakcyjny Jubilerzy.info.pl

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też