SREBRNA LEGNICA
W maju Legnica znów będzie oddychać srebrem – 1 maja rozpoczyna się Legnicki Festiwal SREBRO 2019, który potrwa do 9 czerwca. W programie jak zwykle szereg wystaw biżuteryjnych i wydarzeń towarzyszących. Głównym wydarzeniem Festiwalu pozostaje Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, w tym roku organizowany pod hasłem „Srebro”, mającym podkreślić jubileuszowy charakter obchodzącego swoje 40-lecie Festiwalu. Organizator imprezy, Galeria Sztuki w Legnicy, zaprasza artystów do udziału w Konkursie, a wszystkich zainteresowanych do odwiedzin Legnicy w dniach kulminacji Festiwalu 17 i 18 maja 2019. Regulamin i więcej informacji na stronie Festiwalu: silver.legnica.eu. Do zobaczenia!
Termin nadsyłania prac konkursowych: 1 kwietnia 2019 r.
(Prace muszą w tym terminie dotrzeć do Galerii – nie decyduje data stempla pocztowego.)
Jak zwykle Konkurs jest głównym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, który w tym roku świętuje swoje 40-lecie. Tegoroczny temat „Srebro” nawiązuje do genezy i historii Festiwalu.
Kartę zgłoszeniową oraz Regulamin Konkursu znajdziecie tutaj:
http://silver.legnica.eu/?Konkursy:SREBRO
Na zwycięzców jak zwykle czekają srebrne (i nie tylko) nagrody.
28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „SREBRO” jest konkursem otwartym – do udziału zapraszamy zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów oraz debiutantów ze wszystkich zakątków świata. Zgłaszane prace winny być biżuterią w szerokim znaczeniu tego słowa, reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz wyraźne odniesienie do tematu Konkursu. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, jednak ze względu na tegoroczne hasło konkursowe – sugerujemy użycie tytułowego srebra.
Pretekst jest zawsze istotny.
Pretekst do podjęcia decyzji, do twórczego zaangażowania, do ujawnienia własnego zdania.
Proponując konkursowe hasła / tematy / uzasadnienia corocznie szukaliśmy takich właśnie pretekstów licząc, że staną się źródłem inspiracji, interakcji, ingerencji - twórców, odbiorców, obserwatorów.
W ostatnich latach wspólnie zastanawialiśmy się nad: znaczeniem rytuałów (2012), społecznym i osobistym podłożem buntu (2013), kanonem klasyki (2014), barierami i transgresjami, jakie tworzą granice (2015), fenomenem miasta(2016), składnikami kulturowej tożsamości (2017) i wreszcie zjawiskiem iluzji w sztuce (2018).
W tym roku postanowiliśmy nie poszukiwać pretekstu. Zmaterializował się sam (choć przecież był z nami nieustannie od 1979 roku - przez całe 40 lat historii legnickich festiwali srebra i wystaw autorskiej biżuterii). I właśnie dlatego jest tak istotny i wciąż aktualny.
SREBRO / Argentum
Temat wymagający powrotu do źródeł, skupienia, cierpliwości i uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” - w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości. prof. Sławomir Fijałkowski
Zródło:Galeria Sztuki w Legnicy