Jury w składzie przewodniczący Herman Hermsen (Holandia), Andrzej Szadkowski (Polska), Sławomir Fijałkowski (Polska), Ann-Catrin Hartel (Niemcy), Carolin Denter (Niemcy) oraz Tabea Reulecke (Niemcy) oceniło 383 prace 190 artystów z 33 krajów (głównie z Europy, ale także z Azji, Ameryki Południowej i Afryki) . Do wystawy głównej zakwalifikowanych zostało 47 twórców. Nazwiska laureatów Konkursu poznamy 18 maja podczas ceremonii wręczenia nagród w Legnicy.
Herman Hermsen – holenderski projektant biżuterii i pedagog, absolwent Akademii Sztuki i Wzornictwa w Arnhem, profesor na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Düsseldorfie w Niemczech. Gościnny wykładowca na uczelniach w Europie, USA i Azji. Organizator specjalistycznych sympozjów, juror konkursów artystycznych. Laureat prestiżowych nagród i uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Andrzej Szadkowski – profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Politechniki Łódzkiej. Twórca Katedry Biżuterii na Wydziale Ubioru ASP w Łodzi. Juror konkursów biżuterii – krajowych, międzynarodowych i zagranicznych. Promotor 11 doktoratów, autor 7 opinii w przewodach habilitacyjnych, 5 profesorskich i promotor około 130 dyplomów magisterskich, recenzent dyplomów licencjackich i magisterskich. W 2018 r. odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze GLORIA ARTIS”.
Sławomir Fijałkowski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Pracownia Designu Eksperymentalnego). Absolwent łódzkiej ASP – Projektowanie Biżuterii, studia podyplomowe w Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz. Uczestnik ponad 50 wystaw biżuterii oraz wzornictwa, jest także wieloletnim konsultantem Legnickiego Festiwalu SREBRO i jurorem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, organizatorem wielu wystaw, autorem tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych, programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa.
Ann-Kathrin Hartel – niemiecka artystka–złotniczka, absolwentka Staatliche Zeichenakademie w Hanau oraz Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Od 2018 r. jest asystentką kuratorską Ruudta Petersa przy wystawie „21 Gramów”. Jej prace były prezentowane na kilku wystawach zbiorowych. W 2017 roku otrzymała Bawarską Nagrodę Państwową dla Młodych Projektantów.
Carolin Denter – niemiecka artystka, uzyskała złotnicze wykształcenie w Master School for Craftsmen (Mistrzowska Szkoła Rzemieślnicza) w Kaiserslautern w 2013 roku. W 2017 roku ukończyła University of Applied Science Trier, Campus Idar-Oberstein (Uniwersytet Nauk Stosowanych w Trier, Kampus w Idar-Oberstein) z tytułem licencjata sztuk pięknych w dziedzinie kamieni szlachetnych i biżuterii. Pracuje w Klimt02.net, internetowej platformie komunikacji w dziedzinie współczesnej biżuterii. Pisze artykuły krytyczne i przeprowadza wywiady na temat współczesnej biżuterii. Jednocześnie stale tworzy własną biżuterię, która jest wystawiana w całej Europie.
Tabea Reulecke – niemiecka złotniczka, absolwentka Uniwersytetu w Trewirze, Wydział w Idar-Oberstein (dyplom w zakresie obróbki kamieni szlachetnych i biżuterii). Prowadzi liczne warsztaty, m.in. w: Niemczech, Belgii, Estonii, Chinach, Tajlandii, Chile i Brazylii oraz wykłady na wielu uczelniach artystycznych. W 2015 r. założyła nadal działającą Międzynarodową Letnią Akademię w Idar-Oberstein. Naucza w Szkole Złotniczej i Zegarmistrzowskiej w Pforzheim, Niemcy. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka zbiorowych na całym świecie.
Lista zakwalifikowanych uczestników:
1. Joanna Ewa Apanowicz (Polska)
2. Jordi Aparicio (Hiszpania)
3. Miriam Arentz (Niemcy)
4. Swetlana Bauer (Niemcy)
5. Andrzej Boss (Polska)
6. Ursula Biskup (Niemcy)
7. Teresa Dantas (Portugalia)
8. Anna i Witold Chudzik (Polska)
9. Alvaro-Luca Ellwart (Niemcy)
10. Georg Dobler (Niemcy)
11. Darijus Gerlikas (Litwa)
12. Esther Gleuwitz (Niemcy)
13. Monika Glöss (Niemcy)
14. Elena Gorbunova (Rosja)
15. Pia Groh (Austria)
16. Maja Houtman (Holandia)
17. Yufang Hu (Tajwan)
18. Jon Gook Jun (Korea Południowa)
19. Singrida Jurkšaitytė (Litwa)
20. Kaczyński Paweł (Polska)
21. Maria Konschake (Niemcy)
22. Lena Lindahl (Szwecja)
23. Janjaap Luijt (Holandia)
24. Peter Machata (Słowacja)
25. Susanne Matsché (Austria)
26. Christine Matthias (Niemcy)
27. Dot Melanin (Izrael)
28. Elkin Fernando Muñoz Duque (Kolumbia)
29. Felicia Mülbaier (Niemcy)
30. Michalina Owczarek (Polska)
31. Sham Patwardhan-Joshi (Indie)
32. Alberto Dávila Quesada (Meksyk)
33. Mária Roskó (Węgry)
34. Kateřina Řezáčová (Czechy)
35. Kacper Schiffers (Polska)
36. Veronika Pouzarová (Czechy)
37. Agnieszka Sendecka (Polska)
38. Mariko Sumioka (Japonia)
39. Alżbèta Skalická (Czechy)
40. Annie Sibert (Francja)
41. Magdalena Szadkowska (Polska)
42. Oliver Schwalm (Niemcy)
43. Tim Udvardi-Lakos (Niemcy)
44. Fang-Jin Yeh (Tajwan)
45. Miroslava Veselá (Czechy)
46. Heike Walk (Niemcy)
47. Arek Wolski (Polska)
STATYSTYKA MKSzZ Srebro 2019
Holandia – 3
Czechy – 14
Hiszpania – 2
Polska – 52
Niemcy - 36
Ukraina – 2
Izrael – 2
Grecja – 3
Słowenia – 1
Austria – 4
Tajwan – 3
Wielka Brytania – 2
Włochy – 4
Belgia – 2
Litwa – 17
Brazylia – 1
Korea – 8
Francja – 2
Rosja – 4
Portugalia – 1
Kolumbia – 1
Iran – 1
Kanada – 2
Finlandia – 3
Dania – 3
Szwecja – 1
Węgry – 5
Japonia – 2
USA – 1
Szwajcaria – 1
Meksyk – 1
Słowacja – 5
RPA – 1
Razem: 883 prace 190 artystów z 33 krajów.