Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Polacy doskonalą technologie nanodiamentowe

przeczytano 1942

Cztery polskie jednostki badawcze będą pracować nad udoskonaleniem technologii wykorzystania nanodiamentów m.in. do diagnostyki medycznej czy elektroniki - poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która będzie finansować badania w ramach programu TEAM-NET.

Liderem konsorcjum jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zaś wysokość przyznanego grantu to ponad 18,5 mln zł.

Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy kilkudziesięciu nanometrów (czyli milionowych części milimetra) - są zatem mniejsze nawet od wirusów. Unikalne właściwości tych stosunkowo nowych materiałów są przedmiotem intensywnych badań w czołowych ośrodkach na świecie pod kątem ich wykorzystania m.in. w onkologii, zarówno do leczenia nowotworów, jak i efektywnego ich diagnozowania, jako nośników genów oraz jako znaczników w technologii precyzyjnego obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego.

Technologie oparte na nanodiamentach mogą więc znaleźć zastosowanie zarówno w badaniach podstawowych, jak również - już niedługo - w pracy lekarzy, do poprawy jakości i szybkości precyzyjnej diagnostyki medycznej.

"To ostatnie z zastosowań nanodiamentów będziemy rozwijać w naszym konsorcjum" – mówi prof. Ryszard Buczyński z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany w komunikacie prasowym FNP. "Jeden z naszych zespołów, który będzie utworzony w Instytucie Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM) w Gdańsku pod opieką dra Pawła Schweigera i dra Dawida Nidzworskiego, będzie pracować nad nowymi superczułymi metodami diagnostycznymi, pozwalającymi na szybkie diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. Nanodiamenty posłużą do nanoznacznikowania różnych substancji oraz badania aktywności biologicznej z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego" - tłumaczy.

Ogromne możliwości badawcze i aplikacyjne stwarzają nanodiamenty z tzw. centrami barwnymi. Mowa tutaj o naturalnych bądź wprowadzonych sztucznie defektach struktury krystalicznej diamentu, zdolnych do absorpcji i emisji światła w temperaturze pokojowej.

"Nanokryształy z centrami barwnymi mogą być użyte jako niezwykle dokładne czujniki pól magnetycznych, elektrycznych, temperatury i ciśnienia. Ta tematyka będzie rozwijana w oparciu o najnowsze osiągnięcia fizyki kwantowej przez nowy zespół badawczy, który powstanie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego pod opieką prof. Wojciecha Gawlika" – zdradza prof. Buczyński.

Kluczową rolę w całym projekcie odgrywa natomiast wytwarzanie nanodiamentów. Dotychczas bardzo duże trudności sprawiało otrzymanie dobrej jakości, powtarzalnych geometrycznie nanodiamentów o kontrolowanych własnościach. W ramach projektu TEAM-NET będzie również rozwijana nowa metoda wytwarzania nanodiamentów: opracowana przez grupę prof. Roberta Bogdanowicza z Politechniki Gdańskiej. To technologia syntezowania i chemicznego modyfikowania nanocząstek diamentowych w tzw. diamentowe origami, o zaprojektowanych parametrach geometrycznych, właściwościach elektrycznych i optycznych.

Całość prac badawczych związanych z doskonaleniem metod wytwarzania oraz wykorzystaniem nanodiamentów w magnetometrii, optyce i biomedycynie realizowana będzie przez interdyscyplinarne konsorcjum, w skład którego wchodzą: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej. W ramach realizacji projektu powołane zostaną cztery nowe grupy badawcze oraz zostanie uruchomiona platforma technologiczna produkcji nanodiamentów, która zapewni dostęp do tych nanomateriałów wielu naukowcom w kraju i zagranicą.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też