Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Konkursy

Legnicki Festiwal SREBRO 2021

przeczytano 1805

41. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO odbędzie się w maju i po raz kolejny skupi wokół siebie artystów i miłośników współczesnej biżuterii artystycznej. Kulminacja wydarzenia przypadnie w dniach 28-29.05.2021 r.

Tegoroczny program obejmie wystawy zaplanowane, przygotowane i … odwołane ze względu na pandemię w ubiegłym roku. Tym razem – gotowi na różne scenariusze – przygotowujemy wydarzenie w formie hybrydowej, umożliwiającej udział bez względu na aktualnie panującą sytuację epidemiologiczną. W Legnicy zorganizowanych zostanie 15 wystaw indywidualnych i zbiorowych, przekrojowych i problemowych, prezentujących różnorodne przykłady biżuterii artystycznej współczesnych twórców m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin.

Najważniejszym elementem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, na który co roku licznie napływają prace twórców z kilkudziesięciu krajów. Każdego roku Konkurs opatrzony jest innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. W katastroficznym roku 2020 uczestnicy Konkursu mieli wiele powodów do twórczej refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, a punktem wyjścia dla tych rozważań stał się temat przewodni: WCIĄŻ CZŁOWIEK? / STILL HUMAN?

Zgłoszone do Konkursu prace ukazują szerokie spektrum interpretacji hasła przewodniego, reprezentując niekiedy bardzo odmienne podejścia do zagadnienia. Artyści poruszali m.in. wątki ekologiczne – ukazując zgubny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, jak również dzielili się refleksjami dotyczącymi następstw rozwoju technologicznego. Nie zabrakło opowieści o bliskości i relacjach, a także biżuterii przytaczającej bardzo osobiste historie autorów. Różnorodne okazały się również techniki wykonania i materiały, wykorzystane przez artystów. Obok obiektów złotniczych znalazła się biżuteria wykonana z pleksi, silikonu, ludzkich włosów, obiektów codziennego użytku czy bioplastiku (PLA).

W dniach 19-22 lutego odbyły się obrady Jury Konkursu, podczas których międzynarodowe grono Jurorów w składzie: Caroline Broadhead (Wielka Brytania), Magdalena Kwiatkiewicz (Polska), Georg Dobler (Niemcy), Darijus Gerlikas (Litwa) i Sławomir Fijałkowski (Polska) oceniło 357 prac 186 artystów z 35 krajów, m.in. Niemiec, Włoch, Tajwanu, Meksyku, Nowej Zelandii. Do wystawy pokonkursowej wybrane zostały prace 44 artystów. Lista uczestników zakwalifikowanych dostępna jest na naszej stronie internetowej: LINK. Prace nadesłane na Konkurs, ale niezakwalifikowane przez Jury trafią na wystawę „odrzuconych”, nazwaną od tradycyjnego miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza) Holownią.

Ogłoszenie wyników Konkursu oraz ceremonia rozdania nagród i wyróżnień przyznanych przez Jurorów oraz Fundatorów odbędzie się 29 maja (sobota). Wydarzenie dostępne będzie także na naszych kanałach komunikacyjnych.

Program Legnickiego Festiwalu SREBRO obejmuje 15 ekspozycji biżuterii artystycznej oraz wydarzenia towarzyszące. W ramach cyklu wystaw indywidualnych pn. Sylwetki Twórców zorganizowany zostanie obszerny, przekrojowy pokaz prac prof. Andrzeja Szadkowskiego, jednego z najważniejszych polskich artystów-złotników, założyciela Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru na ASP w Łodzi. Poznamy także „Sylwetki Twórców” – Marion Delarue i Delphine Perrache. Pierwsza z nich w swoich działaniach skupia się na problemie iluzji, imitacji i stanu przemiany, tworząc m.in. kolekcje: Biżuteria z Agatu i Papuzi wielbiciele. Z kolei Dephine Perrache znana jest ze swej fascynacji przestrzennością i trójwymiarowymi kompozycjami, a swoją biżuterię traktuje jak małe dzieła architektoniczne.

Jak co roku, szanse na prezentację swoich dokonań będą mieli także młodzi twórcy kształcący się na kierunkach artystycznych i projektowych. Tym razem w Legnicy zagoszczą wystawy przygotowane przez studentów i profesorów z dwóch Srebrnych Szkół: Pracowni Metalu i Biżuterii S+M+L_XL (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, Słowacja), pod kierunkiem prof. Karola Weisslechnera, a także Wydziału Biżuterii i Metalu na Akademii Sztuk Pięknych (Uniwersytet w Shanghaju, Chiny), prowadzonego przez prof. Shannon Guo. W ramach debiutanckich wystaw zaprezentowana zostanie biżuteria Luizy Mężyńskiej i Justyny Kowalczyk – młodych absolwentek Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Retrospektywnego spojrzenia na polską biżuterię artystyczną lat ’80 i ’90 dostarczy nam ekspozycja Handmade. Polska sztuka srebra 1979-1997, prezentująca zbiory złotnicze Muzeum Miedzi w Legnicy – współorganizatora wystawy. Przybliży ona specyfikę i rozwój polskiego złotnictwa współczesnego tego okresu poprzez pryzmat Ogólnopolskich Przeglądów Form Złotniczych SREBRO. Towarzyszyć jej będzie prezentacja prac Marka Huculaka, twórcy związanego ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych, zmarłego w 2020 roku.

Kolejny punkt stanowi szósta odsłona międzynarodowego projektu Mechanorganic / Mechaniczno-organiczny, którego idea polega na stworzeniu biżuterii w oparciu o przedmioty otrzymane od pozostałych członków przedsięwzięcia. Legnicka edycja przebiegać będzie pod hasłem przewodnim Extranalities, a uczestniczyć w niej będą inicjatorzy - Herman Hermsen i Timothy Information Limited oraz zaproszeni artyści: Peter Vermandere, Felieke van der Leest, Sofia Björkman, Denise Reytan, Sara Gackowska.

Podczas Festiwalu w Legnicy będzie można zwiedzić także wystawy zorganizowane w ramach:

Międzynarodowego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2019, przebiegającego pod hasłem Protezeusze. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2020, pt. Ostateczne piękno, który odbywa się co roku w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif w Gdańsku.

Konkursu Eco-sight, zorganizowanego w 2020 roku przez Międzynarodowe Bałtyckie Targi Jubilerskie w Wilnie.

Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg dodatkowych wydarzeń, które przeprowadzone zostaną w formie adekwatnej do obowiązującej sytuacji epidemiologicznej i z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Zapraszamy do śledzenia naszych stron oraz mediów społecznościowych, gdzie dzielimy się aktualnościami i informacjami na temat wydarzenia.

http://silver.legnica.eu/

https://www.instagram.com/legnica_silver_festival/

https://www.facebook.com/Legnica-Jewellery-Festival-Silver-108339457642919

Przykładowe prace które zakwalifikowały się do  41. edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO

1

Zofia i Witold Kozubscy – Polska

Za tym wszystkim stoi człowiek, wciąż człowiek obiekt, aluminium anodowane, 2020

2

Tadeusz Jaśkowiak – Polska

Smartfon łupany wisior, plastik, techniki rzeźbiarskie, 2021

3

Felieke van der Leest – Holandia

Honorowy Medal za zabicie ostatniego nosorożca brosza, tkanina, plastik, zwierzę, srebro, czarny diament, żywica syntetyczna, 2018

4

Annarita Bianco – Włochy

5

Sham Patwardhan –Joshi, Niemcy

Za pomocą okularów zmienia się własną osobowość? bransoleta, drewno, papier, farba emaliowa, aluminium, magnesy, kropki malowane igłą, 2018

6

Renata Campisani – Włochy / Hiszpania

Uderzenia serca brosza, srebro, Modelowanie 3D, druk 3D, 2020

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też