Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Koronkowy filigran Bogusi Moczek i Dariusza Dobka

przeczytano 3303

Koronkowa, misterna robota zamknięta w kolczykach, naszyjnikach i wielu innych dziełach. Każda praca różni się od siebie, a jednak tworzy jeden spójny element nieźle pokręconej układanki. Pokręconej? Raczej skręconej. Z drobnych, srebrnych drucików. Mowa o niezwykle unikalnej biżuterii filigranowej duetu jubilerskiego: Bogumiły Moczek i Dariusza Dobka.

Specjalizujecie się w biżuterii filigranowej, która jest niezwykle czasochłonna. Skąd zainteresowanie właśnie taką techniką?

  • Pomysł na wykonywanie biżuterii taką techniką pojawił się wraz z rozpoczęciem mojej współpracy z Bogusią, która pisała o filigranie swoją pracę dyplomową. Na początku udostępniłem jej warsztat, by następnie sam wkręcić się w ten “skręcony” sposób tworzenia.

Precyzyjny proces tworzenia biżuterii filigranowej sprawia, że jest unikatowa. Jak wygląda proces tworzenia biżuterii filigranowej?

  • Biżuteria jest wykonywana ręcznie. Absolutnie nie da się jej zastąpić żadnymi maszynami  To wszystko sprawia, że każde nasze dzieło jest inne. Skrótowo opowiemy jak to wygląda. Pracę rozpoczynamy od odlewu srebra i uformowaniu go w drut. Uzyskane druty skręcamy ze sobą, walcujemy (w celu spłaszczenia). Wtedy też powstają charakterystyczne dla filigranu “ząbki”. Następnie układamy i lutujemy wybrany kształt, tworząc biżuterię. Zlutowany produkt (np. wisiorek czy pierścionek) czyścimy, polerujemy i oprawiamy kamień.

 

 

 

 

 

 

 

Gdzie szukacie inspiracji?

  • Inspiracją bywa najczęściej sam kamień. A to dlatego, że to właśnie do jego faktury i kształtu projektujemy, a następnie tworzymy oprawę i pozostałe elementy ozdobne. Zdarza się również, że znajdujemy tak ozdobny kamień, że ograniczamy do minimum dodatkowe elementy, ponieważ sam filigran jest już “wystawny”. Chyba, że tworzymy na rynek chiński. Chińczycy doceniają bogatą w zdobnictwo biżuterię. A im więcej, tym lepiej 

W swoich kolekcjach często wykorzystujecie kamienie ozdobne i naturalne? Jakie są Wasze ulubione?

  • Natura tworzy doskonałe kształty. Wykorzystując do swoich prac naturalne kamienie odnajduje się nieograniczone możliwości. Takim kamieniem jest między innymi bursztyn, który potrafi być bardzo zróżnicowany. Sam jego kolor nie jest jednolity - to mieszanka bieli, żółci i brązu. Poza tym dzięki inkluzjom roślinnym i zwierzęcym tworzą się naturalne wzory, które mają po kilkadziesiąt milionów lat.

Dziękuję za rozmowę.

O filigranie przeczytacie również w naszym poprzednim poście.

Biżuteria wykonana techniką filigranu w pracowni Jubiler Dariusz Dobek.

 

 

Ich biżuteria kojarzy mi się z etnicznością lub ze starożytnymi bożkami. A jak widzicie ją Wy? 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Michał Sygut

Makijaż: Kinga Kolasińska Makeupdream 

 

Autor: 

 

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też