Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

APETYT NA SZTUKĘ 13/12/19 - 04/01/20

przeczytano 1697

APETYT NA SZTUKĘ Wystawa wokół biżuterii stołu i nie tylko 13/12/19 - 04/01/20

wernisaż:13 grudnia 2019, godz.19,00

Galeria YES ul. Paderewskiego 8, Poznań 

wystawa potrwa do 5 stycznia 2020

Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek 11:00 - 19:00. Sobota: 11:00 - 15:00

Już od wielu lat Galeria YES w grudniu prezentuje wystawy poświęcone biżuterii rodzinnej, która ma szczególnie sentymentalne znaczenie dla jej właścicieli. Pamiątki rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, opowiadają ludzkie historie. Tegoroczna wystawa koncentruje się na tematyce “wokół stołu”. Tak jak w domu gromadzimy się z rodziną wokół potraw i świątecznych kulinariów, tak tym razem w Galerii YES spotykamy się przy obiektach, które o stole i biżuterii opowiadają osobliwie. Spotkanie z biżuterią stołu to opowieść o twórcach, sztuce, wzornictwie, obyczajach, historii i kolekcjonowaniu. Inspiracją dla tego tematu stał się nie tylko wyjątkowy świąteczny czas, w którym celebrujemy kulinarne specjały w gronie bliskich, ale oczywiście przede wszystkim Artyści i ich prace oraz zbiory Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, a także Galerii Sztuki w Legnicy.

Czym jest biżuteria stołu? Hasło zostało potraktowane bardzo szeroko. Wystawa przedstawia obiekty głównie współczesne, ale znajdują się na niej również takie, które z sentymentem odsyłają do przeszłości. To zarówno pamiątkowe srebra stołowe przypominające o twórczości artystów złotników, zrzeszonych w powojennych spółdzielniach artystycznych ORNO, Imago Artis i Rytosztuce. Prezentacja obejmuje również współczesną biżuterię artystyczną, projekty unikatowych naczyń i sztućców, a także obiekty związane z tematyką stołu i kulinariów takich artystów jak: Andrzej Boss, Andrzej Mroziński, Jacek Byczewski, Jacek Baron, Kamilla Rohn, Marcin Gronkowski, Mariusz Pajączkowski, Marcin Tymiński, Piotr Przasnyski, Arek Wolski, Marcin Bogusław, Sergiusz Kuchczyński, Marta Bogusz, Eugeniusz Gowkielewicz, Teresa Lewoc, Heike Walk, Sławomir Fijałkowski, Mieczysław Gryza, Grzegorz Błażko, Izabela Kędzior, Lucyna i Marek Nieniewscy, Chocokate, Zofia i Witold Kozubscy, Magdalena i Tomasz Stajszczak.

Wśród zgromadzonych prac zobaczyć można projektowe premiery, obiekty konkursowe lub klasyki prezentowane na wielu wystawach. Kilka z nich miało swój debiut na ważnej wystawie o podobnej tematyce “Srebra stołowe i nie tylko” zorganizowanej w Galerii Sztuki w Legnicy w 1996 roku, która zgromadziła zestaw wyjątkowych prac.

Wystawa w Galerii YES koncentruje się nie tylko na pracach wykonanych w technikach złotniczych, ale także prezentuje współczesne projekty naczyń z porcelany Marzeny Wolińskiej oraz pater ze szkła Bogumiły Jung. Zobaczyć można również przedmioty o wyjątkowym przeznaczeniu jak np. filiżanka zaprojektowana przez Jakuba Garstkiewicza, studenta Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na 100-lecie Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Unikatowe obiekty, asamblaże łączące elementy biżuterii, zastawy czy innych starych przedmiotów Michała Ciszaka bazują na osobistych emocjach i przywołują sentymentalne wątki z przeszłości.

Jak pokazuje wystawa stół, zastawia, biżuteria i kulinarne wątki są tylko pretekstem do poruszenia wielu zaskakujących treści.

żródło:Galeria YES 

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też