Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Edukacja

Złotnik, jubiler – charakterystyka zawodu i zarobki

przeczytano 22359

Poznaj tajniki zawodu jubilera/złotnika. Dowiedz się jak nim zostać, czym tak naprawdę zajmuje się w swojej codziennej pracy i na jakie wynagrodzenie może w związku z tym liczyć. Przedstawiamy szczegóły tego rzemieślniczego zawodu.

Kto może zostać złotnikiem?

Oprócz zdobycia specjalistycznego wykształcenia, złotnik/jubiler powinien charakteryzować się zdolnościami manualnymi i kreatywnością – to swojego rodzaju artysta.

Musi również cechować go doskonała wyobraźnia, poczucie estetyki oraz idealne czucie dotykowe.

Złotnik musi mieć doskonały wzrok i być zręczny. Dodatkowo wyróżniać do powinna sumienność, rzetelność i terminowość podczas wykonywanych obowiązków.

Dodatkowo, jeśli złotnik prowadzi własny zakład, musi być świetnym organizatorem swojej pracy. Ponieważ ma stały kontakt z klientami, nierzadko musi wykazywać cierpliwość, opanowanie i posiadać umiejętności sprzedażowe oraz podstawowe zasady kompleksowej obsługi klienta.

Jak zostać złotnikiem?

Pracodawcy najczęściej wymagają specjalistycznego wykształcenia jednak warto zaznaczyć, że jubilerem może zostać osoba, która wiedzę na temat wyrobu biżuterii posiadła ucząc się samodzielnie bądź korzystając z prywatnych kursów różnego rodzaju – najczęściej organizują je szkoły policealne.

Jeśli jednak złotnik chce udokumentować swoją wiedzę i umiejętności dyplomem uczelni wyższej może udać się do do jednej ze szkół wyższych, które oferują takie kierunki jak wzornictwo czy projektowanie biżuterii (na przykład w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, Szkole Wyższej Rzemiosł Artystycznych w Warszawie bądź na Akademii Sztuk Pięknych).

Osoby, które odbyły minimum 3 – letnią praktykę w tym zawodzie mogą przystąpić do egzaminu czeladniczego a po kolejnych dwóch latach mistrzowskiego, który zdaje się w Izbie Rzemieślniczej.

Zarobki złotnika.

Zarobki jubilera/złotnika to średnio 2 000 złotych jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wynagrodzenie to znacznie wzrasta w zależności od lokalizacji zakładu, prestiżu i ilości zleceń.

Dużo zależy również od zakresu usług, jakie oferuje fachowiec tego rodzaju oraz od tego czy pracuje dla kogoś czy prowadzi własną działalność. Znaczenie ma również doświadczenie i stopień, jaki uzyskał jubiler.

Gdzie może pracować złotnik?

Złotnik może pracować w jednej z pracowni jubilersko – złotniczych bądź sklepach z wyrobami jubilerskimi.

Bardzo często wykwalifikowani jubilerzy z doświadczeniem otwierają własne zakłady, gdzie oferują wyroby samodzielnie wytworzone i oferują wszelkie usługi z nimi związane.

Jak wygląda codzienna praca złotnika?

Zadaniem złotnika jest wytwarzanie biżuterii z materiałów szlachetnych (również z dodatkiem kamieni szlachetnych) oraz innych przedmiotów przeznaczonych do użytku indywidualnego.

Złotnik zajmuje się również projektowaniem, naprawą i konserwacją wyżej wymienionych wyrobów jak również ich ewentualną przeróbką (przetapianiem, ozdabianiem, skracaniem, zmniejszaniem) na zlecenie klienta.

Złotnik może również zajmować się skupem metali szlachetnych i wyceną takowych wyrobów.

W swojej pracy posługuje się najczęściej specjalistycznym sprzętem, takim jak imadła, szczypce, nożyce, młoty, przecinaki, szlifierki, pilniki, lupy jubilerskie czy prasy.

Dużą rolę odgrywa jego talent manualny, ponieważ większość prac podlega właśnie obróbce ręcznej.

Trzeba nadmienić, że złotnik jest w swojej pracy narażony na wzmożony hałas i stały kontakt z substancjami chemicznymi – może więc wystąpić podrażnienie dłoni czy oczu.

Status społeczny złotnika.

Jako rzemieślnik może cieszyć się dużym uznaniem, szczególnie jeśli oprócz umiejętności technicznych wykazuje te manualne, typowo artystyczne.

Złotnik uznawany jest za eksperta w swoim fachu.

Plusy i minusy pracy złotnika/jubilera

Plusy:

  • praca z pasją,
  • poczucie spełnienia zawodowego i realizacji talentu artystycznego,
  • duże możliwości rozwoju zawodowego i osobistego,
  • praca bez istnienia korporacyjnego „wyścigu szczurów”,
  • praca na samodzielnym stanowisku.

Minusy:

  • praca z trudnym materiałem,
  • zarobki uzależnione od ilości zleceń,
  • konieczność zdobycia odpowiedniego wykształcenia i umiejętności,
  • konieczność ciągłego doszkalania się,
  • kontakt z chemicznymi substancjami.

Ciekawostki zawodu.

Najpopularniejszą i najbardziej prestiżową szkołą na całym świecie, w której kształcą się złotnicy jest Le Arti Orafe, Jewellery School we Florencji. 

 

Komentarze
  • Kiedy można ogłosić upadłość? This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job. I really loved what you h
    04.09.2023 03:01:32
    Kiedy można ogłosić upadłość? This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! Kiedy sąd odmówi ogłoszenia upadłości?
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też