Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Edukacja

 Uniwersytet uczący elitarnych  zawodów

przeczytano 2490

 Uniwersytet uczący elitarnych  zawodów

 

Rozmowa z dr. Robertem Girulskim, Prorektorem Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu

- Od ostatniej naszej rozmowy minęło trochę czasu.

- To prawda i trochę się wydarzyło.

- No właśnie, zacznę oczywiście od pytania, jak uczelnia  sobie radzi w czasie pandemii?

- Myślę, że podobnie jak i inne uczelnie. Nauka przeniosła się do Internetu. Udało nam się zorganizować zdalne wykłady i niektóre ćwiczenia, radzimy sobie całkiem przyzwoicie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nieoceniona pomoc naszego wykładowcy informatyki pana Krzysztofa Rosłońskiego.

- Rozumiem, że będziecie korzystać w przyszłości z takiej formy nauczania?

- Właściwie tak. W wyniku tej sytuacji odkryliśmy, iż jest to metoda, w którą warto zainwestować. Wielu wykładowców, w tym i ja, prowadziło zajęcia przez komputer po raz pierwszy, stąd były pewne obawy. Ostatecznie wszyscy bardzo szybko się dostosowaliśmy do nowej sytuacji i co najważniejsze zaczęliśmy dostrzegać korzyści jakie daje taka forma nauczania.

Po pierwsze, na zajęciach zdalnych jest bardzo wysoka frekwencja (często stuprocentowa). Po drugie, w przyszłości plan będzie można tak ułożyć, że studenci, w szczególności zaoczni, nie będą musieli przyjeżdżać na wszystkie zjazdy do Wrocławia. To będzie dla wielu osób duża oszczędność czasu i pieniędzy. Podsumowując, na pewno będziemy wykorzystywać nauczanie przez Internet.

- Kończy się rok akademicki - na wszystkich uczelniach gorący okres. Jaki może być wpływ pandemii na rekrutację?

-Walka, o ile tak można powiedzieć, o nowych studentów będzie w tym roku rzeczywiście bardzo ostra. Wirus spowodował zubożenie społeczeństwa i właśnie uczelnie niepubliczne mogą w pierwszej kolejności to odczuć.

- W jaki sposób będziecie zachęcać studentów do studiowania na Państwa uczelni?

- Dalej jesteśmy jedyną uczelnią w kraju, która ma w ofercie specjalność jubilerstwo i rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych oraz drugą specjalność: konserwacja i restauracja dzieł sztuki. Zawsze jednak podkreślam, że naszym największym atutem jest znakomita kadra wykładowców, co przekłada się na wysoką jakość nauczania. Mamy na to wiele dowodów, nie tylko w postaci prestiżowych nagród, ale przede wszystkim sukcesów zawodowych naszych studentów i absolwentów. Pojawiły się też pewne nowości w ofercie edukacyjnej uczelni.

- Jakie?

- Zupełną nowością jest tak zwane kształcenie specjalistyczne, które mogą organizować tylko uczelnie. Nauka trwa półtora roku i po jej ukończeniu uczestnik zdobywa konkretny zawód i tytuł dyplomowanego specjalisty. Co ważne, my dajemy możliwość kontynuacji nauki na naszych studiach licencjackich z zaliczeniem przedmiotów odbytych w ramach kształcenia specjalistycznego!!!

Obecnie trwa nabór na kształcenie specjalistyczne na dyplomowanego rzeczoznawcę w przemyśle meblarskim oraz dyplomowanego złotnika-jubilera, a w najbliższych planach jest jeszcze dyplomowany stolarz.

 Czy to jedyne nowości?

- Wraz z wejściem w życie nowej ustawy  „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” tzw. „Konstytucji dla Nauki”, pojawiła się możliwość zmiany programu studiów. Zresztą przymierzaliśmy się już do tego od jakiegoś czasu. Wprowadziliśmy nowe i jak się nam wydaje bardzo atrakcyjne przedmioty, a do współpracy udało się zaprosić kolejnych wybitnych fachowców.

Zwiększyliśmy ilość zajęć w bloku ekonomia i zarządzanie, prowadzonym do tej pory przez mgr. inż. Jana Lecha Zioberskiego, kanclerza SWRAiZ. Naszym nowym wykładowcą została mgr Karolina Dziubek, znana trenerka biznesu, która poprowadzi zupełnie nowe przedmioty, jak profesjonalne metody sprzedaży i obsługi klientów, kreowanie wizerunku i marki a także techniki negocjacyjne w biznesie i zarządzanie zespołem.

W nadchodzącym semestrze autorskie zajęcia będzie miał u nas artysta dr Łukasz Nawrocki, który jest  specjalistą m. in. od wykrywania fałszerstw w malarstwie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów w nowym programie nauczania pojawiają się takie przedmioty,  jak rynek antykwaryczny, konserwacja papierutechniki malarskie oraz malarstwo.

Osobny przedmiot będzie poświęcony diamentom. Zajęcia z rzeczoznawstwa diamentów poprowadzi uznana specjalistka i dyplomowany rzeczoznawca  mgr Barbara Dembowska.

Bardzo też się cieszę, że do współpracy z nami udało się namówić znaną artystkę i projektantkę biżuterii mgr Iwonę Tamborską, która będzie prowadzić warsztaty z niestandardowych technik jubilerskich. Już w tym semestrze cykl autorskich wykładów pt. „Geneza idei praw autorskich” rozpoczął dr Marek Foriasz.

- Wygląda, że program studiów uległ dużym zmianom.

- Tak, miedzy innymi  dlatego, że większy akcent postawiliśmy na zajęcia praktyczne. Nasze podstawowe przedmioty pozostały jednak w programie. Wiem, że cieszą się one dużym uznaniem u studentów. W tym miejscu pozwolę sobie na odrobinę reklamy i przypomnę jakie jeszcze zajęcia odbywają się na uczelni.

Studentów konserwacji - powinny zainteresować zajęcia  z konserwacji kamienia oraz nowych technik konserwatorskich dzieł sztuki prowadzone przez konserwator mgr Jolantę Marosik. Pierwsze z nich odbywają się na Starym Cmentarzu Żydowskim (Muzeum Sztuki Cmentarnej) we Wrocławiu, a w ramach drugich realizowane są praktyczne ćwiczenia z użyciem lasera. Od zawsze dużym  zainteresowaniem cieszą się takie przedmioty,  jak pozłotnictwo u mistrza Ludomira Domańskiego oraz konserwacja tynku, sztukaterii i betonu, rzeźba i modelowanie,  a także rysunek odręczny pod kierunkiem mgr Jolanty Otwinowskiej. Studenci bardzo cenią sobie konserwację drewna i zabytkoznawstwo meblarskie, zajęcia prowadzone przez mgr Katarzynę Cieślak.

Malarstwa i technik malarskich uczy nasz znakomity wykładowca dr Jan Żelbromski, a przedmiotów  związanych z historią sztuki, obok dr. Jana Żelbromskiego,

dr Małgorzata Gomułkiewicz-Najwer i dr Anna Gusin-Ptak. Dokumentację konserwatorską od lat prowadzi u nas znany architekt mgr inż. Krzysztof Wartenberg.

Studenci jubilerstwa i rzeczoznawstwa kamieni szlachetnych tajniki projektowania biżuterii i form użytkowych poznają pod okiem cenionej artystki dr Katarzyny  Gemborys. Później mogą rozwijać swój talent i realizować projekty na praktycznych zajęciach z technik i technologii jubilerskich prowadzonych przez mgr. inż. Henryka Szatona i znaną wrocławską artystkę mgr Katarzynę Ziębę.  Notabene oboje są naszymi absolwentami.

Zawsze bardzo wyczekiwanymi przez studentów zajęciami jest szlifowanie kamieni szlachetnych i ozdobnych w najlepszej na Dolnym Śląsku szlifierni u pana Michała Hanczela.

No i wreszcie dwa najbliższe mi przedmioty, a więc kamienie szlachetne i ozdobne, a także gemmologia, które wykładam razem z prof. zw. dr. hab. Michałem Sachanbińskim. Ucząc gemmologii od lat współpracujemy z Polskim Towarzystwem Gemmologicznym i jego prezesem dr. inż. Tomaszem Sobczakiem. Pozostałe zajęcia również prowadzone są przez znakomitych wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej

Proszę sobie wyobrazić, że wydawałoby się, że tak trudne przedmioty jak chemia ogólna i konserwatorska u prof. zw. dr hab. Julii Jezierskiej, czy zajęcia dr. Andrzeja Dąbrowskiego z fizyki ogólnej cieszą się bardzo dużą popularnością. Podobnie jest w przypadku przedmiotów związanych z naukami o Ziemi. Podstawy geologii i petrografii skał oraz materiałów budowlanych prowadzone przez wieloletniego wykładowcę Instytutu Nauk Geologicznych UWr dr. Czesława Augusta  a także mineralogia i metody badań minerałów i skał u dr. Tomasza Pawlika niezmiennie są niezwykle cenione przez słuchaczy. Niepowtarzalne są również zajęcia prof. dr. hab. Andrzeja Grodzickiego z geoturystyki. Teraz w czasie pandemii, również mam okazję wysłuchać wykładów pana profesora, co czynię z wielką przyjemnością.

Niezwykle ciekawymi i wyróżniającymi nas na tle innych uczelni są zajęcia z fotografii pod kierunkiem artysty mgr. Jana Żyszkowskiego oraz z historii filozofii z elementami estetyki u dr. hab. Michała Gusina. Muszę podkreślić, że mamy także świetnych lektorów.  Język angielski prowadzi mgr Monika Sikora a język łaciński mgr Dorota Kubica.

Na koniec tej wyliczanki przedmiot, którego zazdroszczę studentom,  tj. podstawy informatyki z elementami modelowania obiektowego u wykładowcy Krzysztofa Rosłońskiego. Na tych zajęciach jest zawsze komplet studentów.

- Program studiów wygląda bardzo ciekawie. Sporo tych nowości.

- Rzeczywiście sporo. Na dodatek przyszli studenci uzyskają dyplom licencjata i wyższe wykształcenie bez konieczności pisania i obrony pracy licencjackiej. Teraz wystarczy zaliczyć wszystkie przedmioty przewidziane programem studiów. Niemniej nadal ambitni mogą pisać pracę i bronić ją, tak jak to było do tej pory.

- Rozumiem, że te wszystkie informacje licealiści znajdą na Państwa  stronie internetowej?

- Ale nie tylko licealiści. Zapraszamy do nas wszystkich, którym spodobała się nasza oferta. Mamy studentów w bardzo różnym wieku. Często są to osoby już po wyższych studiach z tytułem magistra, a nawet stopniem naukowym doktora. Wszyscy się znamy i atmosfera jest bardzo dobra, taka trochę rodzinna. Jesteśmy małą uczelnią zawodową, ale uznaje się nas za szkołę elitarną i artystyczną.

Co do informacji o uczelni to są one na stronie internetowej (https://swraiz.pl/) i na Facebooku. Można je uzyskać także telefonicznie. Sylwetki naszych wykładowców także bez trudu można odnaleźć w Internecie.  Serdecznie zapraszamy!

  

Szukanie złota-wycieczka koła naukowego.

 

     Konserwacja kamienia.                                                   Zajęcia z rzeżby.

 

Dziękuję za rozmowę,

Barbara Cieślak

 

Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu

Pl. Św. Macieja 21

50-244 Wrocław

Tel. +48 71 791-77-22

e-mail: sekretariat@swraiz.pl

 

 

 

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też