Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności TARGI

Podsumowanie Amberif 2020

przeczytano 2398

AMBERIF 2020 | 27. Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii 26-29 sierpnia 2020 | Gdańsk, AMBEREXPO

27. edycja targów AMBERIF zostanie zapamiętana jako mniejsza, skromniejsza w wydarzenia towarzyszące, ale jedna z nielicznych wydarzeń targowych branży jubilerskiej na świecie w 2020 roku. Targi Amberif to największa impreza targowa branży jubilerskiej w Polsce, a bursztynniczej na świecie. Blisko 240 wystawców z 13 krajów w zaostrzonym rygorze sanitarnym zaprezentowało swoje wyroby, nie jak dotychczas w marcu, lecz na koniec sierpnia 2020 roku.

Targom AMBERIF co roku towarzyszą branżowe konkursy i wręczenia nagród. W tegorocznej edycji konkursu Amberif Design Award, na który nadesłano rekordową liczbę 169 prac z 25 krajów, laureatem nagrody głównej, ufundowanej przez Prezydenta Miasta Gdańska, został warszawski projektant Marcin Tymiński. Odbierając czek na 10.000PLN z rąk pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wspomniał, że to nie pierwsza nagroda i że z pewnością weźmie udział w kolejnych edycjach konkursu. Nieobecni laureaci nagrody bursztynowej - Helena Lehtinen z Finlandii, oraz srebrnej Meng-Ju Wu z Tajwanu nadesłali nagrania wideo, które zostały zaprezentowane zebranej w majestatycznym gmachu Dworu Artusa publiczności. Dedykowany wystawcom konkurs Amberif Selection, na najbardziej innowacyjny wzorniczo produkt prezentowany przez wystawców, w tej edycji pojawi się w nowej odsłonie, gdyż nie tylko nagradzał najlepsze prace, ale będzie się wiązał z mocną i konsekwentną promocją zwycięzców poprzez kampanie reklamowe targów i branży w Polsce i na świecie w ciągu najbliższego roku. Laureatem Grand Prix Ministra Rozwoju został NAC AMBER Marcin Wesołowski za naszyjnik „Nature is treasure”. Gdańsk jest najlepszym miejscem na świecie – powiedział Marcin Wesołowski, autor pracy, odbierając nagrodę. Nagroda Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich SA powędrowała do CHILLI Ireneusz Glaza za wisior „Dark Shadow”.  Wyróżnienia w kategorii otrzymali Sława Tchórzewska, ART7, S&A Jewellery Design oraz A2 Jewellery. Jury z satysfakcją zauważyło, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki – wiele prac wyróżniało się zarówno perfekcyjnym wykonaniem, jak i nowatorskim wzornictwem. 5 na 6 laureatów związanych jest  z Trójmiastem, co stanowi siłę i nowatorskość branży ulokowanej głównie na Pomorzu.

Targi AMBERIF są od 20 lat miejscem wręczenia honorowego tytułu Bursztynnika Roku. W tym roku został nim Michał Kosior, działający w międzynarodowej branży bursztynu promotor, uczestnik konferencji i spotkań, rzeczoznawca i ekspert branżowy. Zwycięzcami w konkursie Bursztynowe Rzemiosło organizowanego przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą MiŚP zostali: w kategorii seniorów – Jacek Ostrowski,  Krzysztof Bondaruk i Grzegorz Tryjefaczka. W kategorii juniorów - Natalia Klabisz, Jakub Klama oraz Oliwia Latosińska. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymała Paulina Binek, która od lat 80. XX w. zajmuje się działalnością artystyczną związaną z bursztynem, skutecznie promuje miasto Gdańsk oraz rzemiosło bursztynnicze.

Bursztyn towarzyszy targom AMBERIF również poza terenami targowymi. Wśród wydarzeń okołotargowych, organizowanych w formule „Amberif po godzinach” odbyły się dwie istotne wystawy: autorska prezentacja biżuterii Jarosława Westermarka zorganizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy pt. „Materializacje” w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz retrospektywna prezentacja „Bursztyn bałtycki. Trendy 2011-2020”, dokumentującej najciekawsze obiekty bursztynnicze, jakie powstały w ramach projektu badawczo-wdrożeniowego, realizowanego od 10 już lat przez Urząd Miasta Gdańska, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu. Wystawa prezentowana jest w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska. Najnowsza odsłona wydawnictwa Trend Book 2020 i towarzyszącej mu wystawy 70 prototypów wykonanych przez studentów wzornictwa oraz czołowych polskich artystów-złotników, którzy zostali zaproszeni do uczestnictwa w projekcie miała miejsce na targach. Na stoisku Galeria Sztuki w Legnicy pokazane zostały prace nagrodzone w 28. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej SREBRO.

Autentyczność i zaufanie do produktu to kluczowe w obecnych czasach wartości, dlatego też Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z HRD Antwerp zorganizowało seminarium gemmologiczne „Identyfikacja diamentów luzem i w oprawie przy pomocy urządzenia J-Screen.” Poruszano gorący temat identyfikacji diamentów syntetycznych  oraz certyfikacji biżuterii i edukacji w HRD w Antwerpii. Na stoiskach Laboratorium Bursztynu oraz  Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich prowadzono ekspertyzy bursztynu oraz badania kamieni jubilerskich.

Nowością i dużą zmianą były wizerunkowe działania mające na celu poprawienie estetyki wybranych fragmentów przestrzeni wystawienniczej. Strefa TOP AMBER, to wydzielony fragment hali A, gdzie na stoiskach o podwyższonym standardzie prezentowały się najlepsze wzorniczo firmy oferujące biżuterię z bursztynem. Również Galeria Projektantów przeszła dużą metamorfozę. Uszeregowane, niewielkie jednolite stoiska pozwoliły projektantom na łatwiejsze i bardziej nowoczesne zaprezentowanie swojej oferty.

Mamy nadzieję, że zachowanie ciągłości organizacyjnej targów pozwoli na ich systematyczny rozwój także  w kolejnych latach oraz zapoczątkuje proces odbudowy koniunktury w branży.

Już dziś zapraszamy do AMBEREXPO w Gdańsku na 28. Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF w dniach 17-20 marca 2021! Warto TU być!

 

 

 

 

 

  

  

Więcej informacji: www.amberif.pl

AMBERIF 2021

termin: 17-20.03.2021

miejsce: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk

organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

project manager: Anna Pilch | anna.pilch@mtgsa.com.pl | t. 58 554 91 07

patronat honorowy: Ministerstwo Rozwoju, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

partnerzy: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

oficjalny przewoźnik targów: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

żródło: Amberif.amberexpo.pl

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też