Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności Rynki zagraniczne

„Piękno zatrzymane w czasie” - największa wystawa bursztynu w Chinach

przeczytano 2198

Bursztyn potrafi rozbudzić ciekawość i zaprowadzić nas tam, gdzie jeszcze nie udało nam się dotrzeć....

Tak też się stało rozbudził nie tylko naszą ciekawość ale przetarł "bursztynowy szlak " zaprowadził nas do dalekich Chin.

Po raz kolejny nasz bursztyn pokazał swoją magiczną moc.

Otwarcie wystawy odbyło się 10 stycznia 2021 r. Wernisażowi towarzyszył spacer interaktywny po wystawie transmitowany on-line, prowadzony kuratorów muzeum. Tylko na żywo transmisję oglądało prawie 150 tys. osób.

Nie od dziś zwykło się mawiać że stanowi on symbol sukcesu i udowodnił  to niezbicie :

Trafił na prestiżową wystawę :Piękno zatrzymane w czasie” , która pokazywana jest w oddziale prowincji Yunnan w Kuming chińskiego Muzeum Narodowego. Poświęcona jest właśnie polskiej biżuterii z bursztynem.

Nie będzie przesadne stwierdzenie że Wystawa ta cieszy się ogromną popularnością, tak naprawdę zaobserwowano "szał na bałtycki bursztyn" świadczy o tym wernisaż któremu towarzyszył spacer interaktywny a transmisję on-line obejrzało uwaga! prawie 150 tys osób! 

Odnajdziemy na tej niezwykłej wystawie prawie 800 eksponatów: wśród nich olśniewająca biżuteria i bursztynowe rzeźby oraz inkluzje z zatopionymi owadami.

O poważnym i profesjonalnym podejściu do tematu świadczy fakt że ekspozycja pokazuje również jak wyglądała ewolucja stylów polskiej biżuterii z bursztynem na przestrzeni ostatniego półwiecza.

Wiedza na temat  samego surowca –bursztynu oraz jego miejsca w kulturze i tradycji Polski stanowi niezbity dowód na to że jest to kamień magiczny potraktowany z należytym szacunkiem jak dobro narodowe.

Jego piękno odkryli i zachwycają się nim do dziś znakomici i znani artyści jak Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Mariusz Gliwiński, Leszek Górski, Iwona Tamborska, Danuta Czapnik, Paulina Binek, Jacek Baron. Dzieła tych twórców niejednokrotnie wygrywały prestiżowe międzynarodowe konkursy, a ich biżuterię noszą światowe gwiazdy estrady i osoby ze świata polityki.

 

 

Możliwość organizacji wystawy w Muzeum Narodowym w Chinach to wyróżnienie. Tylko wystawy, które spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące poziomu jakości eksponatów mogą zaistnieć w jego przestrzeni.

W tym miejscu nie sposób pominąć pomysłodawcy tego niezwykłego przedsięwzięcia:

Pan Sebastian Tajl mieszkający na stałe w Kunmingu spowodował iż "Piękno zatrzymane w czasie” mogło trafić także do odległych Chin. I tu nie będzie przesadą stwierdzenie że Pan Sebastian dokonał rzeczy niezwykłej podzielił się naszym dobrem narodowym jakim jest bursztyn a dobrem to wiemy wszyscy- należy się dzielić.

Nie od dziś wiadomo że bursztyn nie tylko pięknie wygląda, ale również ma pozytywny wpływ na organizm a nawet posiada właściwości lecznicze. Już w poprzednich stuleciach wierzono w jego niezwykłe właściwości przyciągające pomyślność i zdrowie.

Każdy z nas słyszał o bogactwie medycyny chińskiej , nie dziwi fakt że to właśnie Chińczycy tak zainteresowali się właśnie naszym niezwykłym kamieniem

Bursztyn zawiera w sobie element minionego czasu (rośliny, owady) i dlatego tez może być pomocny w odkrywaniu oraz poznaniu naszej  osobistej tajemnicy.

Niestety czas wystawy w Chinach jest ograniczony (do 10 marca 2021 )spieszmy się więc doświadczyć tego niezwykłego wydarzenia chociażby w wersji on- line

Panie, Panowie Bursztyn w roli głównej zapraszamy !

red.Beata Grzybowska

W otwarciu wystawy udział wzięły najważniejsze media lokalne, pojawiły się też informacje w mediach ogólnochińskich. W dniu otwarcia ukazało się ponad 30 reportaży z wydarzenia i liczba ta stale rośnie. Pokazują przede wszystkim piękne eksponaty:

- o wystawie w chińskich mediach link 1

- o wystawie w chińskich mediach link 2

- o wystawie w chińskich mediach link 3

- o wystawie w chińskich mediach link 4

- o wystawie w chińskich mediach link 5

Wystawa „Piękno zatrzymane w czasie” / Beauty Trapped in Time
Muzeum Narodowe prowincji Yunnan w Kunming / Chiny
10 stycznia - 10 marca 2021 

Organizator: Sebastian Tajl
Kurator: Natalia Zawiła

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też