Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

„GUMOWE” DIAMENTY W WALCE Z RAKIEM

przeczytano 1739

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (USA), we współpracy ze specjalistami z Hongkongu, Korei i Singapuru, opracowali proces produkcji diamentów przypominających elastyczną gumę.

Syntetyzowane ekstremalnie małe i przypominające igłę kryształy diamentów (fot.), mają zdolność do wyginania i rozciągania się, po czym są w stanie powrócić do pierwotnej postaci. Elastyczne diamenty w skali mikro mogą uzyskać stopień wygięcia równy poziomowi 9%. Dokonane odkrycie ma wielkie znaczenie w praktycznym zastosowaniu, które znacząco może przyczynić się do rozwoju urządzeń opartych na elementach diamentowych. Przykładem zastosowania może być: przechowywanie danych, biokompatybilne obrazowanie in vivo (obrazowanie wewnątrz żywych organizmów) czy optoelektronika. Szczególnie interesujące zdaje się wykorzystanie elastycznych diamentów w nowoczesnej medycynie. Zespół badawczy zastanawia się nad metodą dostarczania przez mikroskopijne diamentowe igły leków do jąder komórek rakowych.

10 MLN ZATRUDNIONYCH W PRZEMYŚLE DIAMENTOWYM

fot. 1www.dawn.com

Branża diamentowa zatrudnia ok. 10 milionów ludzi na całym świecie, w tym 1,5 miliona rzemieślników i drobnych górników w Afryce i Ameryce Pd., którzy zapewniają 15% dostaw diamentów na świecie, a ich utrzymanie zależy od popytu na diamenty. Odkrycie diamentów w Botswanie zmieniło kraj z jednego z najbiedniejszych na świecie w kraj o średnim dochodzie, gdzie każde dziecko otrzymuje bezpłatne nauczanie do 13 roku życia. W indyjskim stanie Gujarat sektor diamentów zatrudnia około miliona osób i finansuje szkoły i szpitale.

EKOLOGICZNE DIAMENTY

fot. 2 www.dpa.com

Jak wynika z raportów, dotyczących obowiązujących międzynarodowych standardów ekologicznych, wydobycie diamentów nie powoduje zatrucia środowiskabowiem nie używa w procesie produkcyjnym żadnych chemikaliów, a szkody górnicze są usuwane a tereny pokopalniane rekultywowane. Spółki górnicze są ściśle monitorowane przez rządy i społeczności lokalne. Firmy wydobywcze pracują nad projektami zmierzającymi do uzyskania statusu przemysłu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Ślad węglowy oszlifowanego jednokaratowego naturalnego diamentu jest mniejszy niż przy produkcji większości syntetycznych diamentów CVD podobnej wielkości.

ROCZNA PRODUKCJA DIAMENTÓW 

fot. 3 www.dpa.com

Objętość odpowiadająca rocznej produkcji diamentów o masie jednego karata równa jest objętości dwóch piłek do koszykówki, o masie dwóch karatów objętości piłki do futbolu, a o masie pięciu karatów objętości piłki tenisowej.

CZOŁO ZA 24 MLN USD

fot. 4 www.hiphollywood.com

Raper Liz Uzi Vert jest autorem najlepiej sprzedającego się hip-hopowego krążka w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że muzyk mógł sobie pozwolić na ekstrawaganckie ozdoby i osadził sobie brylant we własnej skórze na środku czoła. Różowy brylant o kształcie markizy kosztował 24 mln USD, a motywacją o jego wszczepieniu była obawą przed zagubieniem klejnotu. W obecnej sytuacji może go strzec jak… oka w w głowie.


SEWELO

fot. 5. www.papaan.com

Dom mody Louis Vuitton kupił trzeci największy diament na świecie Sewelo (nazwa oznacza „rzadkie znalezisko”, pochodzi z języka Tswana plemienia Bantu). Czarny diament Sewelo o masie 1758 karatów, został znaleziony w kwietniu 2019 roku w kopalni Karowe (Bostwana). Diament zostanie oszlifowany w firmie HB Company (Antwerpia), przy czym analiza surowca określi czy powstanie z niego ok. 904. karatowy diament o szlifie poduszkowym (cushion) lub 891. karatowy o szlifie owalnym. Rozważana jest możliwość oszlifowania kilku mniejszych kamieni o masie ok. 100-300 karatów.

Autor tekstu: 

dr inż. Tomasz Sobczak

Ekspert diamentów GIA, DGemG, HRD, IGI, PTGem. Gemmolog dyplomowany GG, FGG, GDP

Czytaj więcej: DIAMONDS REVIEW 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też