Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności TARGI

Wystawa biżuterii etnicznej pochodzącej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz

przeczytano 242

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF 29-31.08.2024

Wydarzenie towarzyszące podczas całych Targów Amberif:

Etniczna Biżuteria Świata - wystawa biżuterii etnicznej pochodzącej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz

Wernisaż wystawy odbędzie się pierwszego dnia Targów w czwartek 29.08.2024 r. o godz. 16:00 w Strefie Sztuki – HALA B – targów Amberif.

Bezpośrednim kontekstem biżuterii jest ciało. I nawet jeśli mowa o magicznej, talizmanowej czy religijnej biżuterii etnicznej, to przez kogo i w jakim celu jest noszona, odgrywa ogromną rolę. W jakże osobliwej wystawie, która przenosi nas w najdalsze zakątki świata, przedstawimy niezwykle barwny i egzotyczny obraz biżuterii etnicznej pochodzącej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.

Głównym powodem, dla którego podróżuje, są ludzie – ich codzienność, praca, kultura oraz nierozerwalnie z nimi związana religia. Maria Magdalena Kwiatkiewicz, podróżniczka, kolekcjonerka, wreszcie kobieta biznesu zaprasza na wyprawę, której kierunki wyznaczyła biżuteria i ludzie nadający jej szczególne, często magiczne znaczenie.

Indie, Nepal, Papua, Kambodża, Etiopia, Chiny, Tybet – m.in. z tych krajów pochodzą zbiory biżuterii etnicznej, które na zaproszenie organizatorów jesiennej edycji Targów Amberif zagoszczą w Gdańsku. Wystawę dopełnią fotografie wykonane podczas podróży przez Marię Magdaleną Kwiatkiewicz. Wszystkie prezentowane obiekty, a jest ich blisko 90, stanowią istotny dla danego plemienia kod, niewerbalny komunikat informujący o pochodzeniu, wyznawanej religii, zajmowanej w środowisku pozycji.

Odmienne, choć równie istotne znaczenie posiada m.in. duża, srebrna spinka ze starannie wytłoczonymi buddyjskimi symbolami, charakterystycznymi dla kultury Tybetu. Noszona jest jako element garderoby, a służy przytrzymywaniu ubrań - dokładnie szerokich, kolorowych pasów, zakładanych przez miejscowe kobiety w talii. W jaki sposób Maria Magdalena Kwiatkiewicz weszła w posiadanie tego obiektu? Otóż podróżując przez Wyżynę Tybetańską, spotkała kobietę pasącą jaki, mającą na sobie właśnie takie ozdobne zapięcie. Nie rozstawała się z nim – największym majątkiem rodziny – ani na chwilę. Zgodnie z tradycją miała przekazać spinkę swojej córce dopiero w dniu jej ślubu. Podróżniczka odkupiła ją od właścicielki, dzięki czemu za zdobyte pieniądze kobieta mogła zlecić wykonanie nowych zapięć na wszystkich swoich potomkiń.

Wernisaż wystawy odbędzie się pierwszego dnia Targów w czwartek 29.08.2024 r. o godz. 16:00 w Strefie Sztuki – HALA B – targów Amberif.

W czasie trwania wystawy galeria YES prowadzić będzie oprowadzania kuratorskie 2 razy dziennie o godz. 12:00 i 16:00 , w sobotę 31.08.2024 w godz. 11:00 i 14:00. W dniu 29.08.2024 będzie również możliwość osobistego porozmawiania z autorką Marią Magdaleną Kwiatkiewicz.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny dla wszystkich gości Targów AMBERIF.

żródło: www.amberif.pl

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też