Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Sylwetki mistrzów

Sylwetki polskich mistrzów: Stanisław Janiszewski - artysta rzeźbiarz

przeczytano 4482

Jego prace prezentują renomowane galerie i domy aukcyjne na całym świecie, są wyróżniane i nagradzane na wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

Jego pracownia powstała w 1979 r., aczkolwiek wiedza na temat rzeźby w metalu była przekazywana od paru pokoleń. Jest artystą rzeźbiarzem, posiada także tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych nadany mu przez Ministra Kultury i Sztuki prof. Krawczuka.

Sam projektuje i wykonuje swoje prace. Wszystkie  dzieła są przeze Niego sygnowane. Rzeźbi modele, wykonuje formy oraz odlewy precyzyjne w srebrze, brązie, mosiądzu i aluminium, jak również cyzeluje i patynuje.

Tworzone przez Niego prace, jak i użyte materiały są zawsze najwyższej jakości i posiadają atest. Metal sporządzany jest według Jego receptury wypracowanej na przestrzeni prawie 40 lat doświadczeń, aby uwypuklić czystość i szlachetność materiału.

Realizuje odlewy precyzyjne w oparciu o technikę XVIII wieczną - na tracony wosk, która w Jego pracowni gwarantuje najwyższą klasę jakości.

Do wykonywania kloszy i innych przedmiotów ozdobnych używa jedynie oryginalnego szkła witrażowego produkcji USA, które sam wygina i formuje na pożądany kształt.

Tworzy, również prace z bursztynu naturalnego; w połączeniu ze szkłem i metalem.

Projektuje i wykonuje:

  • lampy witrażowe, witraże, przedmioty ozdobne,
  • żyrandole, plafony, kinkiety, świeczniki,
  • statuetki, plakiety, medale,
  • fontanny, pomniki, tablice,
  • figury, rzeźby, płaskorzeźby,
  • wyrob sakralne i kościelne,
  • cukiernice, patery, srebra, wazony,
  • meble i balustrady z metali kolorowych,
  • modele, formy, odlewy precyzyjne z powierzonych wzorów,
  • ręczne formowanie szkła, obróbka i nakładanie rzeźby w metalu,
  • projektuje wnętrza
  • realizuje indywidualne zamówienia według projektu bądź pomysłu klienta.

Ponadto wykonuje renowacje i rekonstrukcje antyków z różnych epok i z różnych metali. Kuje, również w blachach mosiężnych i srebrnych starymi technikami: m.in. klosze do lamp, płaskorzeźby, koszulki do obrazów.

Wykonany przez Niego wazon z brązu srebrzonego w połączeniu ze szkłem dwuwarstwowym został wręczony Prezydentowi USA Georgowi Bushowi na polu golfowym w Postołowie. Dla kongresmenów amerykańskich wykonał 20 statuetek słoni indyjskich.

 

Wazon, który otrzymał Prezydent USA George Bush

 

Wykonał dzieła m.in. dla Muzeum Zamkowego w Malborku, XIX w. Pałacu Wiechertów w Starogardzie Gdańskim, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej, Pracowni Konserwatorskich np.: renowację i rekonstrukcję figury o wys. 120 cm z cynku dla Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu, czy wykonanie zapinek do starodruków dla Biura Integracji Działań Konserwatorskich w Gdańsku.

Ponadto stworzył z brązu trzymetrową figurę "Jasia Rybaka" na fontannę w Sopocie, "Drzewo" na Starym Rynku w Świeciu, "Żaby" do Centrów Architektonicznych w Niemczech i wiele innych.

Wykonał, również szereg statuetek z brązu dla firm: statuetkę drzewka dla Compensy, Św. Floriana dla Top-Design, dla Stowarzyszenia "Sercu na Ratunek", Towarzystwa Terapeutycznego w Gdańsku, dla Duńskiego Biura Handlowego w Gdyni, Kataryniarzy, statuetkę "Żywiec", Temida, Dżentelmen Roku i wiele innych.

Jego prace prezentują renomowane galerie i domy aukcyjne na całym świecie, są wyróżniane i nagradzane na wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

Szereg Jego prac ze srebra, brązu złoconego bądź srebrzonego i mosiądzu wykonał dla prywatnych kolekcji oraz wielu kościołów jak np.: replika XIV w. Paschału (140 cm wysokości) do Katedry w Pelplinie.

W 1999 r. stworzył ze srebra replikę XV w. "Pięknej Madonny" z Janowa o wysokości 50 cm dla Ojca Świętego Jana Pawła II, którą wręczono mu w Toruniu.

 

Tą figurę otrzymał św. Jan Paweł II.

 

INNE PRACE MISTRZA

 

                           

 

 

 

 

 

                        

 

 

 

 

               

 

 

       

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też